Üretici: İletişim Yayıncılık
Barkod: 9789750503825
Türü: Tarih
Dili: Türkçe
Yayın Tarihi: 02.02.2009
Ebatlar: 13 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı: 239 Sayfa


Konusu:

Yakın zamanda gösterime giren ve büyük ilgi çeken “Güz Sancısı” filmiyle bir kez daha gündeme gelen 6-7 Eylül olayları, kuşkusuz Türkiye tarihine düşmüş en karanlık ve utanç verici lekelerden birisi.


Eskilerin tabiriyle “içinde 72 milleti barındıran” Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, homojen bir ulus-devlet olma politikası çerçevesinde "vatan topraklarını Türkleştirmek" adına yürüttüğü faaliyetler, özellikle gayrimüslim azınlıkların aleyhine işleyen bir süreci de beraberinde getirmiş; kendisinden sürekli kötülük beklenen "gâvur"a karşı daima teyakkuz halindeki Cumhuriyet, ne yazık ki zaman zaman hukukdışı yollara sapmaktan da geri durmamıştır.

İşte 6-7 Eylül 1955'te yaşananlar da, basit bir tahrikle açıklanamayacak kadar planlı, sistemli ve düzenli gerçekleşmişti. Yaşanan yağmalamalardan, yıkımlardan, talanlardan doğan maddi zarar bir yana, manevi anlamda ülkenin kozmopolit yapısı bir daha geri dönülemez biçimde parçalanmış, aslında buralı binlerce insan vatanlarını terk etmek zorunda kalmıştı.


Dilek Güven, olayları yaşayanlarla bire bir yaptığı görüşmeler ve daha önce yayımlanmamış arşiv belgelerine ulaşarak ortaya çıkardığı bu kitabıyla 6-7 Eylül Olayları'nı hem tekrar hatırlamamızı sağlıyor, hem de olayların arka planındaki ilişkileri ortaya çıkarıyor. Unutmamak, ibret almak, ders çıkarmak için...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 367
favori
like
share