Selma Ve Gölgesi (2008)


Gösterim Tarihi: 20 Mart 2009

Oyuncular: Görkem Yeltan (Selma), Kaan Çakır (Nevzat)
Serkan Ercan (Halim), Memet Ali Alabora, Alper Kul
Ünal Silver (Salim), Hikmet Körmükçü, Zeynep Konan
Ali Pınar (Resepsiyoncu)

Yönetmen: Mehmet Güreli

Senaryo: Nilgün Öneş, Peyami Safa (Kitap)

Yapımcı: Burak Yamanlıca, Tülin Çetinkol Soyarslan

Müzik: Mehmet Güreli

Yapım: 2008, Türkiye

Dağıtıcı Firmalar: Özen Film


Müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli’nin uzun zamandır beklenen ilk uzun metrajlı filmi Gölge, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa’nın intihar, şüphe, kıskançlık, dostluk ve aşk hakkındaki, “kara film bahçelerini binlerce defa arşınlamış” Selma ve Gölgesi romanından uyarlanmış.

“Selma ve Gölgesi, bizim coğrafyamızda, bizden yola çıkılarak yazılmış, enfes kurgusuyla göz dolduran, düşündürüp heyecanlandıran bir hikâye. Gizemli bir kadının planlarını gizlice uygulamasını ustaca anlatan, aynı zamanda da iki yakın erkek arkadaşın nasıl olup da birbirini yok edecek birer canavara -usulca, bilinçsizce ve yumuşak bir şekilde- dönüştüğünü gösteren bir yapıt”.


Halim, Nevzat'ın Ankara'da yaşayan çok eski bir dostudur ve annesinin rahatsızlığı üzerine İstanbul'a gelmiştir. İki eski arkadaşın -böyle tatsız bir vesileyle olsa da- buluşması her ikisini de çok mutlu etmiştir. Özellikle de Nevzat'ı. Nevzat, sevdiği bir kadınla evlenme planları yapmaktadır. Arkadaşı Halim'i, bu kadınla tanıştırmak ve onun hakkındaki yorumlarını duymak istemektedir. Halim, ince ruhlu bir şairdir. Karısı ve çocuğu ile Ankara'da sakin ve rahat bir hayat sürmektedir. Arkadaşı Nevzat'ın aşk konusundaki duygularını anlamaktadır ancak kimdir arkadaşını bu denli heyecanlara boğan, onu bu kadar değiştiren kadın? Nevzat'ın dediğine göre; kadının merak edilecek tek yönü; insanları etkileyen gizemli kişiliği değil, yakın çevresinde meydana gelen intiharların yansımalarının azımsanmayacak etkileridir. Bu yansımaların da etkisiyle ortaya büsbütün gizemli bir kadın portresi çıkmaktadır. Bu gizemli kadın; Selma Ragip'tir. Selma; babası, iki eşi ve evdeki hizmetlisinden, intiharları sonucunda ayrılmak zorunda kalmış, bunların ağırlıklarını her ne kadar yıllar geçsede üzerinden atamamıştır.

Kimseyle görüşmemektedir ancak Nevzat'ın arkadaşı olması dolayısıyla Halim'le tanışmayı kabullenmiştir. Halim'le Selma'nın tanışması hem Selma'yı hem de Halim'i etkiler. Sevdiği kadının arkadaşından etkilenmesi Nevzat'ı ilk başta rahatlatsa da sonraları onu kıskançlık canavarının eline düşürecektir. İki yakın arkadaş zamanla birbirlerinden uzaklaşacaklar, zaman zaman kendilerini, hayatlarını ve arkadaşlıklarını sorgulayacaklardır. Bu rahatsız edici dönem, Nevzat'ı hızla Selma'dan uzaklaştırırken; Halim'i aynı hızla Selma'ya yakınlaştırmaktadır.

Halim, körkütük aşık olmuştur arkadaşının evlenmesinden ilk başlarda şüphe duyduğu bu kadına... Artık hiçbir şey umurunda değildir. Karısı, çocuğu, annesi; yakın arkadaşı Nevzat, hayatta yapmak istedikleri hatta kendi bile umurunda değildir artık. Her şey Selma'dır. Her şey Selma üzerine kuruludur. Nevzat, bu ilişkiyi net olarak bilmemekle birlikte sezmekte ve Selma'ya hissettiği güzel duyguların tümünü nefrete çevirmeye çalışmaktadır. Teselliyi Selma'yı herkes gibi görmekte bulmuştur.

Selma, nemfomandır. Selma, hastadır. Hatta, Selma, katil bile olabilir. İlk baştan beri şüphe duymaktadır Selma'nın yakın çevresindeki intiharların sorumlusu olmasından. Her ne olursa olsun Selma'yı bir daha görmemelidir. Ancak bu kararını uygulayamayacaktır Nevzat. Aldığı şok haber onu Selma'nın peşi sıra Venedik'e gitmeye zorlayacak bir haberdir. Halim, intihar etmiştir. Yakın arkadaşını kendi elleriyle Selma'yla tanıştıran Nevzat, daha karışık duygular içindedir şimdi. Arkadaşını, boğuşamayacağı bir vicdan azabı içersine terk etmesi mi Halim'in ölümünün sebebidir yoksa Selma diğerlerinin de dediği gibi biri midir gerçekten? Selma'ya olan sevgisini unutabilecek midir Nevzat? Bunların hepsinin cevabı bulunmalıdır. Bu cevapları almadan hayata devam etmek imkansızdır bundan sonra. Selma, Venedik'e gittiyse, onun peşinden gidilmeli ve sorunların cevapları bulunmalıdır bir bir. Nevzat'ın Venedik'te karşılaştığı Selma bambaşka biridir. Kırılmıştır, Halim'in intiharından dolayı büyük bir buhran geçirmiştir. Sevdiği tek erkek olan Nevzat da onu aramamıştır ve onunla ilgilenmemiştir hiç.

Selma, gerçekten de Nevzat'ın söylediği gibi sevmekte midir yoksa daha önce babasını, eski eşlerini, hizmetlisini hatta Halim'i öldüren bu kadın şimdi de kendine yeni bir av mı belirlemiştir? Nevzat Venedik'te Selma tarafından öldürülecek midir yoksa iki sevgili bu uğursuz ölümlerin üzerine mutlu bir birliktelik inşaa edebilecekler midir?


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 660
favori
like
share