''Yabancıların Gözüyle ve DüŞüNCeLeRiYLe Çanakkale ''
“Tarih kitaplarında Türkler hakkında yazılı olaylar, hatta onlarla savaşan ların anlattıkları gerçekleri ifadeden acizdir. Mutluluk Türklerle savaşmaktadır.

Bu şerefi ömrümün sonuna kadar taşıyacağım. Taş üzerinde yatıyor, güneşe, soğuğa, fırtınalara, yağmura karşı korumasız siperlerde çamur ve toz içinde günler geçiriyor, fakat dünyanın bütün vasıta ve imkanlarına sahip düşmanlarıyla aslanlar gibi dövüşüyorlardı. Bu ne sessiz, gösterişsiz bir yurt sevgisi idi !...

-Allah adını yürekten tekrarlayarak saldırganın üzerine atılıyorlardı. Düşmanla- rıda onlara hayrandı.”
General Liman ve Sanders

Alman Generali
-Türk askeri gibi vatanı için gözünü kırpmadan ölen, bir savaş anında müthiş bir cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanın yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yer yüzünde görülmemiştir.
General Wiliam Birdword

Çanakkale Karma Kolordu İngiliz Komutanı

-Türk askerlerinin savaş içinde haiz olduğu yüksek niteliklerinin önceden layıkıyla bilinmemesi İngiliz için felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman bir muharib olduğunu İngilizler kendileri ile dövüştükten sonra anlamışlardır.
Aspinal Oglander

İngiliz Generali
-Çok cesur harbeden, iyi sevk ve idare edilen asil Türk ordusu karşısında bulunuyoruz.
Orgeneral Hamilton

İngiliz Ordu Komutanı
-Başka millet askerinin artık savaşı kaybettik, yenildik diye silahını bırakıp savaştan vazgeçtiği hallerde: Türk askeri için savaş yeniden başlamıştır.
İngiliz Generali Mavde
-Birinci Dünya Harbinde Irak’ta İngiliz kuvvetlerine komuta ederken kuvvetlerimize esir düşen İngiliz Generali Taüshand Çanakkale Zaferi için şöyle der:

“Avrupa da hiçbir asker yoktur ki.Bu ifademin altını çiziyorum,savunmada Türklerle mukayese edilebilsin.Örnek olarak Çanakkale’yi vermek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük kayıplara uğrayan birlikler Türk olmasaydı yerlerinde kalamazlardı. Halbuki Türkler bütün muharebe süresince yerlerinden ayrılmadılar.

Bu felaketlerin gerçek sebebinin keşfi için çok zaman geçmedi. İşin gerçeği şu idi 8 Mart gecesi Türkler haberimiz olmadam Erenköy koyuna sahile paralel olarak 26 mayın dökmüştür.

Gösterdiğimiz bütün itiyat ve basiretlere rağmen baş döndürücü bir muzafferiyet kazanmışlardır.”
Sir Goben Korbest

Harekatı Bahriye
-1915 yılında bütün Avrupa’da milyonlarca insanın hayatı ortaya konmuş büyük taarruzlar yapılmıştı.2-3 milyon asker ölü veya yaralı bulunmakta, 4-5 bin harp gemisi denizlerde dolaşmaktaydı. Fakat bunlardan hiçbirisi Nusrat’ın döktüğü mayınlar kadar savaşın devamına ve düşmanın geleceğine etki edecek bir başarı gösterememişti.

Winston Curchille
-Mehmetçiğe Saygı:Biz Çanakkale Yarımadasından Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlıkla ayrıldık.

Bütün Avusutralya’lılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever, onun mertliği, vatan ve millet sevgisi siperlerdeki dayanılmaz heybet ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi bütün insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir.

Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla.

Lord Casey 1967-71 (Avusturalya Genel Valisi)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6786
favori
like
share
MAVi Tarih: 03.03.2012 21:44
EEE DOĞRU SÖZE NE DENİR
mustafa3739640 Tarih: 03.03.2012 17:09
mustafa3739640 Tarih: 03.03.2012 17:08
çok güzel olmuş elinize saglık
DİDEM Tarih: 21.02.2009 19:07
Türk askeri gibi vatanı için gözünü kırpmadan ölen, bir savaş anında müthiş bir cesaret ve fırtınalar yaratan, ateş kesildiği zaman onun kadar iyi yürekli, yumuşak kalpli, düşmanın yaralarını saran, sırtında taşıyarak onu ölümden kurtaran bir asker yer yüzünde görülmemiştir.
General Wiliam Birdword

çok doğru söylemiş
paylaşımınız için teşekkürler