İzmir Amerikan Koleji (American Collegiate Institute) İzmir'de bulunan şehrin en eski özel eğitim kurumudur. İzmir'de bulunan misyonerler tarafından kurulmuş bir lisedir. İlk kurulduğu zamanlar sadece kızların öğrenim gördüğü bir okulken bugün karma eğitim vermektedir. İzmir Amerikan Koleji, özel bir okul olup, eğitim dili İngilizcedir. Sosyal yönü kuvvetli öğrenciler yetiştirmesiyle ünlüdür. İzmir Amerikan Koleji, ECIS ve CIS tarafından akredite edilmesiyle beraber öğrencilerine IB diploma programı vermektedir.
Üsküdar Amerikan Lisesi ve Tarsus Amerikan Lisesi ile kardeş okuldur.14 yıldır aktivitelerini sürdüren kulüp, Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından düzenlenen TIMUN Turkish International Model United Nations, SPIMUN Saint Petersburg International Modal United Nations, SAIMUN Saint Andrews International Modal United Nations, Hollanda nın La Hey kentinde düzenlenen dünyanın en köklü Model Birleşmiş Milletler konferanslarından biri olan THIMUN The Hague International Model United Nations konferansı gibi pek çok konferansa katılarak, bu kulüpte olan öğrencilere heryıl değişik ülkeleri temsil ederek İngilizce olarak dünya sorunlarını tartışmalarını sağlar. Okulun MUN kulübüne Avrupa Okullarınca "Mükemmel" diye hitab edilir. Kulüp, genellikler THIMUN ve diğer konferanslarda Amerika Birleşik Devletleri, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya, İran, İsrail, Küba, Venezuella, Kuzey Kore gibi politik kimliği güçlü ülkeleri temsil eder. Bazı seneler ise sadece Güvenlik Konseyi ülkeleriyle yetinir. Kulüp iyi delege yetiştirdiği kadar yetenekli "chair"lar da yetiştirir. Çeşitli yabancı konferanslarda baş chair olan bazı öğrenciler, THIMUN konferansında silahsızlanma ve ekonomik-sosyal komitelerinde baş chairlık yapmışlardır. Kulüp uluslar arası adalet divanına da yargıçlar ve avukatlar göndermeyi başarmıştır. Kulübün sponsor öğretmeni Didem Erpulat, 14 senedir kulübün başındadır ve THIMUN konferansının iştiari heyetinin köklü bir üyesidir. Bilindiği üzere öğrencilerin MUN'deki gelenekselleimiş becerilerinin asıl nedenlerinden biridir. ACI'daki MUN kulübünü bir "bayrak yarışı"na benzeten Didem Erpulat, halen kulüpteki görevine devam etmektedir.

Tarih

İzmir Amerikan Koleji, 125 yıl önce İzmir'de kurulmuştur. Okul ilk kurulduğundan Basmene semtinde ikamet ederken, 1923 yılından itibaren İzmir'in Göztepe semtinde bulunmaktadır. İlk kurulduğu tarih olan 1882 tarihinde sadece kızlara yönelik bir misyoner okulu olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Azınlıklara yönelik bir okul olarak başlayan okul, Lozan Antlaşması sonrası ağırlıklı olarak Türk öğrencilerin gittiği bir okula dönüşmüştür. 1985 yılında erkek öğrenci de kabul etmeye başlamış karma eğitime geçmiştir.8 yıllık eğitime geçilmeden önce ilokuldan sonra yapılan Özel Okullar Sınavıyla öğrenci kabul edilirken artık ortaokuldan sonra yapılan sınavla öğrenci kabul edilmektedir. Ayrıca, SEV İlkokulu isminde ilkokuldan öğrenci kabulü de yapılmaktadır.


Öğretim Alanları

İzmir Amerikan Kolejinin eğitim vardiği belli başlı alanlar şunlardır:
Türk Dili ve Edebiyatı
Sosyal Bilimler
İngilizce
Matematik
Fen
Yabancı Diller
Beden Eğitimi

Yönetim Ve Başarıları

Okul, bir Amerikalı ve bir Türk Müdür başkanlığındaki bir kurul tarafından yönetilmektedir. An itibariyle Türk Müdür Anet Gomel, Amerikalı Müdür görevini ise Eric R.Trujillo(2006-2007 yılında emekli olup yerine) Charles C.(Chris)Hanna yerine getirmektedir...

Okul mezunları yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde öğrenimlerine devam etmektedirler. Okul öğrencilerinin ÖSS dereceleri olduğu gibi yurtdışında Harvard, MIT, Stanford, Caltech, Yale, LSE, University of Pennsilvania(U-Penn), Oxford, Cambrigde, Bob College, McGill, University of British Colombia, Columbia University, Darthmouth University, Princeton, University of Chicago, Oregon State University, University of Sidney(U-Sid), Economy University of Smyrna, South Dakota Tech, UCLA ve Berklee College of Music gibi üniversitelerden kabul gören ve derece ile lisanslarını bitirmiş mezunları da vardır. Tübitak yarışmalarında derece almış projeler geliştirilmiştir. İzmir Amerikan Koleji 2005 yılında Tübitak'ın gerçekleştirdiği güneş enerjisi ile çalışan araba yarışmasına katılmış tek lisedir. [1] Okul ayrıca hem CIS hem de ECIS tarafından akredite edilmiş İzmir'deki tek okul olma özelliğine de sahiptir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 725
favori
like
share