İzmir Fen Lisesi, 1983 yılında Türkiye'nin 3. olarak açılan fen lisesidir.

İzmir Fen Lisesi 1983 yılında kurulmuştur. İlk yıl yer sorunu nedeniyle öğrenime Bornova Anadolu Lisesi'nde devam etmiş 1984 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Kurucu müdürü İhsan Kurt'tur. Kısaltılmış ismi, İFL'dir.

Bornova'da bulunan Ege Üniversitesi kampüsünde kendine özel bir bahçesi bulunmaktadır. Bu bahçesinde;
Öğretim binası
Kız ve erkek yurtları
Yemekhane (200 kişilik)
Kapalı Spor Salonu (300 kişilik)
Basketbol-Futbol-Voleybol sahaları
Kantini
Etkinlik odası
bulunmaktadir. Sınıflar 24 kişiliktir. Son teknoloji ile donatılmış Fizik-Kimya-Biyoloji-Bilgisayar laboratuvarları okul açık olduğu müddetçe öğrencilerin hizmetindedir. Her dönemi için 72 kişilik kontejanı olan okulda öğrenciler 2 veya 3 kişilik odalarda kalmaktadır.

Başarıları

ÖSS: İzmir Fen Lisesi ilk mezunlarını verdiği 1986 yılından 2004 yılına kadar ÖSS'de tüm puan türlerinde aralıksız (18 yıl) Türkiye 1.'si olmuştur. 2008 yılında tekrar Türkiye genelinde ÖSS'de birinci olmuştur. Kitlesel başarının yanı sıra kurulduğu yıldan bu yana 5 öğrencisi Türkiye birincisi, 4 öğrencisi Türkiye ikincisi ve 5 öğrencisi de Türkiye üçüncüsü olmuştur.
Birçok mezunu Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi gibi Türkiye'nin sayılı üniversitelerinde yüksek öğrenim görmüş, yine Türkiye'nin ve dünyanın üst düzey üniversitelerinde ve özel şirketlerde çalışmalarına devam etmişlerdir.
2007 ÖSS'de SAY-1, SÖZ-1 ve EA-1 de İzmir Fen Lisesi öğrencilerinden H. Mert Şahinkoç Türkiye Birincisi olmuştur. Yine 2007 ÖSS'de ilk 50'de 9 öğrencisi, ilk 500 içinde 46 öğrencisi, ilk 1000 içindeyse 64 öğrencisi yer almıştır.
Son olarak 2008 ÖSS'de 4 yılın ardından İzmir Fen Lisesi Türkiye'de tekrar birincilik koltuğuna oturmuştur. İzmir Fen Lisesi Sayısal-1'de 286.882, Sözel-1'de 283.881, Eşit Ağırlık-1'de 287.416, Sayısal-2'de 283.752, Eşit Ağırlık-2'de 257,496 puan alarak Türkiye'nin en başarılı okulu olmuştur. Hazırlık okuyan son donem olmaları sebebiyle 23 öğrenci mezun veren İzmir Fen Lisesi'nin 6 öğrencisi ilk 50'ye, 15 öğrencisi ilk 500'e, 18 öğrencisi de ilk 1000'e girmiştir. İzmir Fen Lisesi ilk 1000'de toplam 56 derece elde etmiştir.

Olimpiyat-Proje: Tubitak'in düzenlediği olimpiyat ve projelerden alinan dereceler ÖSS'de katsayi ile ödüllendirilir, yani madalya alan öğrenciler ÖSS'de ek puan hakederler. İzmir Fen Lisesi ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatları ve yine TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarında Türkiye'de en çok madalya alan resmi fen lisesidir. Bilim olimpiyatlarında 156 bölgesel, 157 ulusal, 42 uluslararası olmak üzere tam 355 madalya ile devlet liseleri arasinda birincidir. TÜBİTAK Proje yarışmalarında 75, MEF Proje yarışmalarında ise 31 ödül kazanmıştır. Pek çok proje yurt dışındaki saygın merkezlerde sergilenmiş ve ülkemizi başarıyla temsil ederek pek çok ödül kazanmıştır.
12 Aralık 2007 tarihinde düzenlenen TÜBİTAK 15. ulusal bilim olimpiyatlarında İzmir Fen Lisesi öğrencilerinden Umut Varolgüneş matematik dalında altın madalya alan tek öğrenci olmuştur. Genel olarak İzmir Fen Lisesi olimpiyat takımı toplamda 4 madalya ile devlet liseleri arasında birinci olmuştur. Bu yarışmada devlet okullarına verilen 6 madalyanın 4'ünü İzmir Fen Lisesi alırken, Galatasaray Lisesi ve Ankara Fen Lisesi birer madalya almışlardır.
Son olarak 3 Aralık 2008'de düzenlenen TÜBİTAK 16. ulusal bilim olimpiyatlarında 7 madalya kazanarak ulaşılması güç bir başarıya imza atmıştır. Bu yarışmada devlet liselerine verilen 8 madalyanin 7'si İzmir Fen Lisesi öğrencileri tarafından kazanılmıştır. İzmir Fen Lisesi'nin dışında madalya olan tek devlet okulu da bir bronzla İstanbul Atatürk Fen Lisesi olmuştur. 2 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazanan İzmir Fen Lisesi, öğrencilerine belli alanlarda derinlemesine bilgi edinme fırsatı sunarken, ÖSS'de öğrencilerin okumak istedikleri bölümlere, katsayı uygulaması sayesinde çok daha kolay yerleşmeleri şansını da vermektedir.
Uluslararasi bilim olimpiyatlarindaki son başarısını 10-22 temmuz 2008'de İspanya'nin baskenti Madrid'te yapılan 49. Uluslararası Matematik Olimpiyati'nda almıştır. İzmir Fen Lisesi öğrecilerinden Umut Varolgüneş, altın; Fehmi Emre Kadan, gümüş madalya almışlardır. Madrid'deki Carlos III Üniversitesi'nde düzenlenen ve İspanya veliahdı Prens Felipe ile eşi Prenses Letizia'nın da katıldığı törende altın madalyasını Prenses Letizia'dan alan Umut Varolgüneş, Türk olimpiyat takımındaki en başarılı öğrenci olmuştur.


Sosyal Hayat

Okulun öğrencilerinin tamamına yakını yatılı olduğu için okulda birçok aktivite rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca öğrenciler yatılı hayatına 15'li yaşlarda atılarak büyük bir hayat tecrübesi kazanmaktadır. Lisenin, Ege Üniversitesi kampüsünün içerisinde yer alması ve kampüsün çok merkezi bir noktasında bulunması da öğrencilerin üniversitenin imkânlarından (olimpik havuz ve kütüphane gibi) yararlanmalarına olanak sağlar.
Okulun İzmir gibi kültürel etkinliklerin çok zengin olduğu bir şehirde yer alması öğrencilere her yıl çok çeşitli faaliyetlere katılma şansı vermektedir.
Geziler: Okulda her yıl İstanbul, Ankara, Çanakkale, Kuşadası, İzmir-Kültür, Bursa gezileri düzenlenmektedir.
Turnuvalar: Her öğrenim döneminde öğretmen-öğrenci ve personelin katılımıyla Basketbol-Futbol-Voleybol-Satranç turnuvaları düzenlenmektedir.
Kuzu Günü: 20 yıldan bu yana geleneksel kuzu günü, mezunların da büyük katılımıyla Haziran ayının ilk Pazarı okul bahçesinde yapılmaktadır. Pek çok aktivitenin yer aldığı bu gunlerde İzmir Fen Lisesi mezunları birbirleriyle özlem giderme ve farklı dönem mezunları birbirlerini tanıma fırsatı bulmaktadır.
Şiir ve Tiyatro Günleri: Her öğrenim yılının sonunda öğrencilerin düzenlediği şiir ve tiyatro günleriyle öğrenciler bütün bir yılın stresini atmaktadır.
Konferans ve Sunumlar: Okulun modern konferans salonunda öğretim üyelerinin de katılımıyla yapılan konferans ve sunumlar öğrencilere daha lisedeyken bilimsel olarak bir temel kazandırmaktadır. Lise son sınıf öğrencilerine özel olarak yapılan sunumlardaysa, okula kimi zaman bölüm başkanları düzeyinde gruplarla gelen ODTU, Bilkent ve Boğaziçi Üniversitesi gibi seçkin üniversiteler kendi kurumlarını fen lisesi öğrencilerine tanıtmaktadırlar.
Konserler:Okulda her yıl özel günlerde müzik klübünün üyeleri öğrencilere yeteneklerini sergilemektedir. Okulun İzmir gibi bir kültür kentinde yer alması da öğrencilerin her yıl pek çok konsere gitme şansı sunmaktadır.
Kulüpler:Okulda tamamen öğrenci tabanlı 15'e yakın kulüp çalışmalarına devam etmektedir. Bu kulüplerden bazıları:
Elektronik Kulübü
Resim ve Fotoğrafçılık Kulübü
Tiyatro Kulübü
Satranç Kulübü
Matematik-Geometri Kulübü
Atatürkçü Düşünce Kulübü
Tiyatro Kulübü
Müzik Kulübü

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1529
favori
like
share