Mantarcılık programının amacı, önemli bir besin kaynağı olan mantarın, bilimsel olarak üretimini yapacak elemanlar yetiştirmektir. Mantar teknikerleri, resmi ve özel mantar üretim merkezlerinde görev alabilirler.

Programın Amacı:
Mantarcılık programının amacı, önemli bir besin kaynağı olan mantarın bilimsel olarak üretimini yapacak elemanlar yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Mantarcılık alanında biyoloji ve özellikle botanik alanı ile ilgili temel derslerden başka mantarın özellikleri ve mantar üretimine elverişli ortamlar ve mantarın pazarlanması ile ilgili dersler okutulur.

Gereken Nitelikler:
Mantarcılık programına girmek isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan ve bitki üretme faaliyetlerinde hoşlanmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Mantarcılık programını bitirenler "Mantar Teknikeri" ünvanı almaya hak kazanırlar. Mantar teknikeri çeşitli mantar türlerinin en verimli şekilde yetiştirileceği alanları belirler; mantarın üretimini, çeşitli aşamalarında denetler ve en sağlıklı ve verimli ürünün elde edilmesini sağlar. Mantar teknikerleri ziraat mühendisleri ile birlikte çalışır.

Çalışma Alanları:
Mantar teknikerleri resmi veya özel mantar üretim merkezlerinde görev alabilirler.Mantarcılık Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

KIRIKKALE - KIRIKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - ARSLANBEY MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET - ZARA AHMET ÇUHADAROĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE - AKSARAY MESLEK YÜKSEKOKULU
MUĞLA - ULA ALİ KOÇMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
MERSİN - SİLİFKE MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - BERGAMA MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1400
favori
like
share