Ilçemiz halkinin ileri gelenleri tarafindan 1938 yilinda bir ortaokul kurulmasi düsünülmüs ve ilk tesebbüs olarak istasyon caddesindeki Çardakli Mezarligina halk tarafindan bir miktar tas getirilerek ise baslanmistir.

05.01.1943 yilinda Belediye Salonunda Kaymakam Hayri ÖZLÜ, Belediye Reisi Hasan TÜRKMEN, adliye ve idare reisleri ile halk ileri gelenlerinin hazir bulundugu bir toplantida bu müessesenin kurulmasi ve insaatinin devam ettirebilmesi için bir cemiyet teskilinin zaruri oldugu ve bu cemiyetin isminin de (BOLVADIN ORTAOKUL KURMA CEMIYETI) olarak kararlastirilmis, tüzügü hazirlanarak kanuni formalitesi tamamlanmistir.

09.01.1943 günü yapilan umumi toplanti da cemiyet idare heyeti üyeligine Rüstü NESLIOGLU, Gazi YIGITBASI, Fevzi TAKTAK, Rüstü ÖZSOY, Mehmet GÜMÜSOGLU, Salih KELEKÇI ve cemiyet reisligine de Izzet GEMICI seçilmislerdir. Mart 1943 günü Kaymakam Hayri ÖZLÜ’ nün Emet’e nakli dolaysiyla ilçeden ayrilmis, yerine Halit Raci SÖZEN atanarak ise devam etmistir.
Cemiyet Baskani Izzet GEMICI’nin sihhi sebeplerle 25.05.1943 günü ayrilmasi üzerine baskanliga Gazi YIGITBASI getirilmistir.

Basta, zamanin Afyon Valisi Sefik BICIOGLU oldugu halde il, komsu ilçeler, bucak ve köylerden çagirilan seçkin bir davetli önünde 22.08.1943 günü temel atma töreni yapilmis, iki ay sonra cemiyet reisi Gazi YIGITBASI istifa etmis, baskanliga Hasan TÜRKMEN getirilmistir.

1944 ilkbaharinda kaymakam Halit Raci SÖZEN emekliyi ayrilmis yerine genç kaymakam Sevket GÜRESIN atanmis Hasan TÜRKMEN’e her türlü yardimi esirgememistir.

1945 yili ilkbaharinda okul insaati bitirilerek tedrisatta hazir hale getirilmistir.
Keyfiyet Milli Egitim Bakanligina arz edilmek ve 1945 yili açma müsaadesini ve kadrosunu istemek üzere 3 Haziran 1945 tarihinde Kaymakam Sevket GÜRESIN Belediye Reisi Hasan TÜRKMEN, Halkevi reisi ile parti reis vekili Hüseyin TELLI’ den mütesekkil bir heyet Ankara’ya giderek Afyon Millet vekillerin den Ali Taska DULU, Dr. Ahmet Hamit SERGIL, Suat Yurt KORU ile birlikte okulun durumu ve Bolvadinlilerin dilek ve tazimleri Milli Egitim Bakani Hasan Ali YÜCEL’ e arz edilmistir. Bu dilek ve temenniler bakan tarafindan memnuniyetle dinlenmis, dünya savasinin ezici yoksullugu içinde egitim ugruna Bolvadin halki tarafindan sarf edilen ölçüsüz gayret ve hamiyet takdirle karsilanmis okulun ayni yil açilacagi vaadin de bulunulmustur.

Milli Egitim Bakanligi Bolvadinlilerin egitime verdikleri önem ile bu konudaki gayret ve fedakarliklarini da dikkate alarak ögretim binasinin da müsait bulunmasi nedeniyle 13 Ekim 1958 gün ve 405- 1- 4311 sayili müdürler encümeni karari ile okul lise haline getirilmis ve durum 15 Ekim 1958 tarih ve 30/85 sayili tel ile Afyon Valiligine bildirilmistir. Lise kismi 3 Kasim 1958 tarihinde (60) ögrenci ile tedrisatta baslamistir.

Lisenin açilisini 19.10.1958 günü zamanin basvekili Sayin Adnan MENDERES yapmistir. Sayin MENDERES kurdaleyi kesip okulu gezmis ve okul müdürü nün ricasi üzerine müdür odasina ugrayip hatira defterini imzalamistir.
Merasimde zamanin maarif Vekili Hasan POLATKAN’ da bulunmustur.(maarif vekili Celal YARDIMCI Amerika’da bulunmakta idi.)
Okul 15 Kasim 1977 tarihinde simdiki binasina tasinmistir.

Ayni binanin yanina ek bina yapilmis, yeni bina hizmete açilarak lise kismi 01.05.1996 tarihinde yeni binasina tasinmistir.

Kurum Adi : BOLVADIN LISESI
Müdürü : Ali İmran KARAKAYA
Müdür Basyardimcisi : ---
Müdür Yardimcisi : Fatih SÖNMEZ
Adresi : Bademli Mah. Emirdag Cad No: 171-A Bolvadin / AFYONKARAHISAR
Telefon No : 0.272.6126351
Faks No : 0.272.6127094

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1502
favori
like
share