MİLAS ANADOLU TEKNİK ve ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ'NİN
KURULUŞU ve TARİHÇESİ

Okulumuzun kuruluş düşüncesi; Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün araştırması sonucu 1980 yılında ortaya atılmıştır. Okulumuzun kurulması planlanan arazi Muğla Valisi Kemal NEHRUZOĞLU ve Milas Kaymakamı İsmet KARAGÖL'ün gayretleri sonucu Milas Kız Meslek Lisesi tarafından kamusallaştırılmıştır.

Okulumuzun inşaat yapımına 1987 yılında başlanmıştır. İnşaat faaliyetleri 1989 yazında bitirilmiş ve geçici kabulü aynı yıl içinde yapılmıştır.

Açılışı 1990 yılında planlanmışken, Milas Kaymakamı Osman BADRASLI ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed BUDAK'ın gayretleri sonucu yapımı planlanandan daha önce bitirilmesi sebebi ile bakanlığımızca 1989-1990 Eğitim öğretim yılında Elektrik Bölümü ile okulun faaliyetine başlamasına karar verilmiştir.

05.10.1989 tarihinde Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi öğretmeni Ahmet YANIKOĞLU okulun kuruluşunu tamamlamak üzere Genel Müdürlüğümüz tarafından (1) bir ay süre ile geçici olarak Müdür Vekili olarak görevlendirilmiştir. 21.11.1989 tarihinde Ahmet YANIKOĞLU Milas Endüstri Meslek Lisesi'nin ilk müdürü olarak asaleten atanmıştır ve halen bu görevini devam ettirmektedir.

Okulumuz donanım eşyaları Eğitim Araçları Daire Başkanlığınca Ankara 1. Akşam Sanat Okulu ve Antalya Endüstri Meslek Lisesi tarafından hazırlanmıştır. Donanım eşyaları Yeniköy Termik Santrali İşletme Genel Müdürlüğü ve Kemerköy Grup Tesis Müdürlüğün yardımları ile kısa zamanda getirilmiş ve donatımı yapılmıştır.

1990-1991 eğitim-öğretim yılında Bakanlığımız Erkek Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün oluru ile Motor Bölümü açılmıştır.

1993-1994 eğitim-öğretim yılında okulumuz yörenin ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilen teknik insan gücünün karşılanması için Milas Anadolu Teknik Lisesi, Milas Anadolu Meslek Lisesi Elektrik, İngilizce Bölümünün açılışı için teklifte bulunulmuş ve aynı yıl hazırlık sınıfı ile hizmete girmiştir.

2003-2004 eğitim-öğretim yılında bölge ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla okulumuz bünyesinde Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Donanım bölümü açılmıştır.

2006-2007 eğitim-öğretim yılında Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi kapsamında okulumuzun bünyesindeki bölümlerin isimleri aşağıdaki şekilde değişmiştir.
Bilgisayar-Donanım Bölümü: Bilişim Teknolojileri Alanı
Elektrik Bölümü: Elektrik Elektronik Teknolojiler Alanı
Motor Bölümü: Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanı

2006-2007 Eğitim-öğretim yılında Anadolu Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı kapatılarak. Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde eğitim öğretim vermeye başlamıştır. Aynı yıl okulumuz bünyesindeki Anadolu Meslek Lisesi kaldırılarak okulumuzun yeni ismi Milas Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir.


Hayitli Mahallesi Ulvi Akgün Caddesi No:1
Milas /MUGLA 48200
Tel: (0252) 512 50 35 Faks:(0252) 512 89 56

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1334
favori
like
share