Türk-Islam Bayraklari .


Osmanlı Devleti'nden önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur.Türk Bayrağı'nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mes'üd tarafından Osman Bey'e gönderilen ak renkli sancak olarak görürüz.15. yüzyıldan sonra al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı'nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır.Türk Bayrağı'na en yakın şekil ise III. Selim döneminde rastlanır.Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın beş köşeli halinde kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir. Bu dönemden kısa bir süre sonra, Osmanlı devleti'nin Bayrağı tartışma konusu olur. Devletin bir çok önde geleni, 15. yüzyıldan sonra kullanılmış olan al bayrak ile Yavuz Sultan Selim'in kullandığı yeşil bayrakların degerlendirilip, ikisinin karışımı bir bayrak isterler. Halkın da hayran kaldığı bu bayrak, Islamiyeti, şehitlerin kanını, Tekbiri, Tevhidi ve Besmelesi ile, eşi benzeri olmayan bir bayrak haline gelir. Kısa zamanda aşırı derecede ilgi gören bu bayrak, nedeni bilinmeksizin malesef kabul edilmemiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda yaşanan bazı kargaşalar ile bu bayrak unutulmuş ve yerini kırmızı üzeri bir beyaz Hilal ve 5 köşeli beyaz bir yıldız almıştır.

Bayrağın üst ve alt bölgesi, ortasındaki al (kırmızı) bölgeden biraz daha ince olmak ile birlikte, yeşil renge sahiptir. Al (kırmızı) bölgenin ortasında, Osmanlı harfleri ile yazılmiş hat uygulaması ile, Tevhid şeklinde Hilal ve Besmele şeklinde 5 köşeli yıldız bulunmaktadir. Üstteki yeşil ile alttaki yeşil bölgelerin al (kırmızı) bölgeye sınırlarına az kala 10 taneden oluşmak üzre, arapcadaki kufi yazı ile Tekbir yani Allahu Ekber (Allah büyüktür) bulunmaktadır.

Ayrica kufi yazıdan oluşan Tekbir'ler 11 ve 12 tane olması tartışılmış, fakat ne kadar fazla olursa okadar küçülmeleri sebebiyle 10 tanede kalınmıştır.
Bununla birlikte çeşitli bayraklar da önerilmiş, lakin halk tarafindan bu bayrak kadar ilgi görmemiştir. Kabul edilmeyip de bir çok önde gelenler ve imamlar tarafindan dikilerek kullanilan tek bayrak budur.
1980 de, Iranda kabul edilen bayrakta aynı özellik bugün kullanılmaktadır. Üstteki yeşil ve alttaki kırmızı bölgelerin, beyaz bölgeye sınırlarına az kala, 1842 den sonra Osmanlı Devletinde istenilen bayraktaki Tekbirler kullanılmaktadır.

Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkartılan 2994 sayili kanunla Türk Bayrağı'nın şekli ve ölçüleri kesin bir şekilde tesbit edilmiştir.28 Temmuz 1937 tarihli 27175 sayili Türk Bayrağı nizamnamesi kararnamesi ile de Türk Bayrağı'nın kullanılışı düzenlenmiştir.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1962
favori
like
share
Haydi Tarih: 05.03.2009 18:44
sonuçta, hepsinde ay yıldız var bugünkü bayrağımızda aynı. teşekkürler.