HYPATİA
Aşağılık Galile'li yıktı, lânetledi seni;
Ama düşüşünle daha da büyüdün! Ya şimdi, heyhat!
Platonun ruhu, Afroditin bedeni
Ebediyen Hellas'ın güzel göklerine çekildi.*

ŞAİR, NİÇİN AĞLARSIN?

Yeniden doğarız ölümlerde!

Bu sözü acı da söylemiş olabilir. Sevinç de. Hiç bir duygunun sonu yoktur. Duyguları öldürmeyelim. Yanıltalım Aldous Huxley'i.

Ama ne için acı çektiğimiz de önemli, değil mi?

Şair! Sen ne için acı çekersin?

Habil'in acısı mı içindeki?

Yoksa aç ruhuna sahte doyumlar mı ararsın?

Güzeldir acı çekebilmek. Çirkin olan çektirmeyi bilmektir sadece. Kendi acısının acısını çıkartmak değil midir savaş maşalarının yaptığı? Onların olsun isterler dünyanın tüm nimetleri. Boş avuçlarını ve yüreklerini maddenin ağırlığıyla doldururlar. Oysa madde ağırdır yüreğin kelebek kanatlarına. Kanatır.

Onlar ki içi demir dikenli ellerinin üzerine geçirilmiş kadife eldivenlerle vururlar. En çok da günahsız çocuk bedenlerini severler. İncitirler menekşeleri, dikenler açtırırlar güle.

Acı'ya değil, acıyı çektirene baş kaldırın. Kendi rengi dışındaki renkleri örten, karalayan, yokeden karanlığa. O karanlığı üzerimize çeken ellere... Kendi ego'sunun karanlığına düştükçe kaybolacak, boğulacak, azalacak olana.

Şair acı çekendir. Dünya'nın tüm yükünü omuzlayandır. Bir mum gibi kendini tüketendir yandıkça ve aydınlattıkça.

O'nun canı yandıkça bilin ki dünyanın da canı yanıyordur. Çatırtılarla yanan bir ağaç o'nun içinde yanar. Düşen bir bomba o'nun yüreğinin şehirlerine düşer. Ağlayan bir çocuk onun içinde ağlar. Kendi canı yandığı için değil, o acı dünya'nın acısı olduğu için, o'na atılan her ok dünyaya da atıldığı için acı çeker.

Şair! Sen görmüyorsun bile ayaklarının dibindeki ilkel baltayı. Lilliputlu'nun okları değmez sana. Onlar kendi yarattıkları dünyanın merkezinde o denli körleşmişler ki sınırlarının ötesini göremezler ve zehirli oklarıyla öldüreceklerini sanırlar seni. Kendi gözlerindeki kirdir senin ışığına bakarken gördükleri.

Ah, Hypatia!

O kendine değil, size ağlamakta aslında!..

*Charles Leconte De Lisle-19.yüzyıl

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share