çocuk hikayeleri - hikayeler - yunus hikayesi
GERÇEKTEN YAŞANMIŞ BİR YUNUS BALIĞI HİKAYESİ
PELORUS JACK
Yeni Zelanda'da bulunan iki adanın arasında Fransız Kanalı denilen bir boğaz varmış, burası son derece tehlikeli bir bölgeymiş, kayalıklar yüzünden bazen gemiler alabora olur ve insanlar boğulurmuş. Günün birinde 4 metre boyunda, gri çizgileri de olan, beyaz bir yunus burada gözükmeşe başlamış. Dahası, gemilere eşlik ediyormuş, gemiler bu iki ada arasında gidip gelirken, o da onlara yol gösteriyormuş. Gemiciler yunusa 'Pelorus Jack' adını takmışlar.
O yoksa kimse boğazı geçmek istemiyormuş, yunusun görünmesini bekliyorlarmış. Gerçekten de Pelorus Jack gemilere kılavuzluk edince, hiçbir kaza meydana gelmiyormuş. Pelorus Jack, 1888'den 1912'ye kadar yani tam 13 yıl gemilere yol göstermiş. Tam 24 dakika her geminin yanında onunla birlikte gidiyormuş, o kadar dikkat çekmiş ki, 1904 yılında Pelorus Jack'ı korumak için bir kanun çıkartılmış. Bu kanunun bir hayvanı korumak amacıyla çıkartılan ilk yasa olduğu düşünülüyor. O kadar meşhur olmuş ki, kartpostallara konu olmuş, sıksık gazetelere de çıkıyormuş. Bir ara sarhoş biri ona tüfekle ateş edip, yaralamasına rağmen, yunus yaraları iyileşmiş bir şekilde tekrar görünmüş.
Pelorus Jack olmasa o kayalıklı ve akıntılı boğazda pekçok insanın ölmesi kaçınılmazmış. Onun kaç kişinin hayatını kurtardığı bilinmiyor. Zaten ismi de o yüzden 'pelorus' imiş, pelorus gemicilerin yön tayininde kullandıkları bir tür pusulaya deniyor. Pelorus sayesinde gemiler yönünü daha kolay, rahat buluyorlarmış.
Pelorus Jack'ın dişi mi, erkek mi olduğu hiçbir zaman anlaşılmamış, ama nadir görülen bir yunus türüymüş. Sevimli yunus en son 1912 Nisan ayında gözükmüş, ondan sonra ortadan yok olmuş. Ne olduğunu kimse bilmiyor. Bazıları onun doğal nedenlerden dolayı ölmüş olabileceğini, bazıları ise onun ne kadar ünlü olduğunu bilmeyen veya aldırış etmeyen balina avcıları tarafından öldürülmüş olabileceğini söylemişler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1800
favori
like
share
UltrAsLaN-Brky Tarih: 01.03.2009 10:34
Teşekkür Ederim.. Eline Sağlık..