Bölüm bileşiminde metal bulunan maddeler üzerinde teknik işlemleri yapabilecek ara elemanları yetiştirir. Mezunlar kamuya veya özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında, atölyelerde tekniker olarak çalışabilirler.

Programın Amacı:
Kaynakçılık programının amacı, endüstrinin kaynaklı imalat ve tamirat sektöründe, her çeşit kaynak işlerini yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Kaynakçılık programında matematik, kaynak teknolojisi, kaynak makineleri bilgisi, mukavemet, ölçme ve kontrol tekniği ve kaynak konstrüksiyon tekniği gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Kaynakçılık programında okumak isteyen kimselerin fizik konularına ilgili, mekanik ve göz-el koordinasyonu yeteneği yüksek, bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Kaynakçılık programını bitirenlere "Kaynak Teknikeri" ünvanı verilir. Kaynak teknikerleri endüstrinin kaynakla üretim sektöründe her çeşit kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar. Kaynakta malzeme ve yöntem seçimi, kalite kontrolü, kaynak atölye ve işletmelerinin yönetimi kaynak teknikerlerinin görevleri arasındadır.

Çalışma Alanları:
Kaynak teknikerleri metal endüstrisinde üretici ve yönetici olarak görev alabilirler.


Kaynak Teknolojisi Ve Kaynakçılık Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Meslek Yüksekokulları

TRAKYA- KIRKLARELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA- EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
ANKARA- KASTAMONU MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR TURGUTLU MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1891
favori
like
share
ozgurluk_5643 Tarih: 25.02.2009 00:31
bu bölümü okuyan boşta kalmaz yeni bir bölüm yanılmıyorsam özellikle Kocaeli civarında iş imkanı çok