Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler, jeoloji mühendisliği bölümünde, jeoloji biliminin sağladığı bilgileri mühendislik alanına uygulanmasına ilişkin yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Mta, Tpao, Dsi, İller Bankası, Tki, Devlet Karayolları, Ysi, seramik ve cam fabrikalarıl, deprem araştırma enstitüsünde çalışılabilir.

Programın Amacı:
Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler. Jeoloji mühendisliği bölümü jeoloji biliminin sağladığı bilgilerin mühendislik alanına uygulamasına ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Jeoloji mühendisliği programı, matematik, fizik, kimya gibi temel ve jeoloji, mühendislik vb. Alanlarda uzmanlık derslerinden oluşur. Üçüncü ve dördüncü yıllarda kuramsal mühendislik dersleri yanında arazi uygulamaları ve laboratuvar çalışmalarına büyük ölçüde yer verilir. Ayrıca, öğrencilerin staj yapma zorunluluğu vardır.

Gereken Nitelikler:
Jeoloji mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe sahip, jeoloji, fizik, kimya,matematik, coğrafya ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Üniversitelerin jeoloji mühendisliği bölümünü bitirenler bu alanda "Jeoloji Mühendisi" ünvanına hak kazanırlar. Jeoloji mühendisi çalıştığı kurumda yeraltındaki doğal kaynakların maden, petrol, endüstriyel hammaddeler, yeraltı suyu, jeotermik enerjinin bilimsel ve teknik yöntemlerle araştırılmasına, bulunmasına ve rezervlerin hesaplanmasına; kentleşme alanları, liman, havaalanı, baraj yerleri ile tünel, karayolu ve demiryollarının geçeceği yerlerin en uygun jeolojik özelliklerine göre seçilmesine çalışır, bu alanda araştırma ve incelemeler yapar. Jeoloji mühendisi, yeryüzünün jeolojik haritalarını yapar, yeryüzü ve yeraltına ait elde edilen bilgileri bütünleştirerek uygulamaya dönüştürür. Jeoloji mühendisleri, jeofizik ve maden mühendisleri ile yakın bir işbirliği içinde çalışırlar.

Çalışma Alanları:
Bu alanda yetişenlerin büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır. Jeoloji mühendislerinin çalıştığı belli başlı kuruluşlar şunlardır: MTA, DSİ, İller Bankası, Etibank, TKİ, Devlet Karayolları, Yol-Su Elektrik Kurumu, Deprem Araştırma Enstitüsü ve özel sektör de seramik ve cam fabrikalarıdır.


Jeoloji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Fakülteler

ORTA DOĞU TEKNİK -MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL TEKNİK- MADEN FAKÜLTESİ
HACETTEPE- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL -MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ANKARA -MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
OSMANGAZİ -MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
MERSİN- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
AKDENİZ- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
PAMUKKALE- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ÇUKUROVA- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
KOCAELİ- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
SELÇUK- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
NİĞDE- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
YÜZÜNCÜ YIL- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
CUMHURİYET- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
NİĞDE -AKSARAY MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
SELÇUK MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
FIRAT- MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ERCİYES -YOZGAT MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
NİĞDE- MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK- GÜMÜŞHANE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BAKÜ DEVLET -BAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3071
favori
like
share
naylonbasgan Tarih: 08.09.2010 07:53
çalışma alanları kısmında büyük kısmı kamu çok az kısmı özel sektör yazılı.bu bilgi 30 40 yıl önce olsa doğru olabılirdi fakat artık kamu kuruluşlarına yılda 10 en fazla 15 jeoloji mühendisi atanıyor.daha çok özel sektörde maden arama mühendislik jeolojisi su sondajı gibi alanlarda iş bulabilmekteyiz.ist.jeolojiden saygılarla