KISKANÇ MISINIZ?

Kıskançlık farklı insanları farklı şekilde etkiler. Bazıları için bu cehennemde yaşamaktan farksızken, kimisi o kadar dert etmez. Kıskançlık birinin sizi ne kadar çok sevdiğini veya sevmediğinin göstergesi olabilirse de, kısa süre sonra her iki taraf için bir kabuk olur. Siz de kıskanç mısınız? Kağıt-kalemi alıp testimizi yapın:

1. Tesadüfen onun e-mail hesabının şifresini buldunuz. E-maillerine bakar mısınız?
a- Elbette, bu fırsatı kaçırmam, tüm e-maillerini okurum
b- Hayır ama ileride gerekir diye şifresini not ederim
c- Hayır, kendi işime devam ederim.

2. Birlikteyken başka kadınların varlığından rahatsız olur musunuz?
a- Evet, hep etrafımı kollarım, fazla güzel kadın varsa orada kalmam..
b- Onun yanında durur, onun bana ait olduğu mesajını veririm
c- Hayır, ikimiz de kendi arkadaşlarımızla konuşur, kaynaşırız..

3. Film izlerken Angelina Jolie’ye ağzının suyunun aktığını fark ettiniz..
a- Televizyonu kapatır ve Angelina Jolie’nin resminin olduğu dergileri bile eve sokmazsınız
b- Arı sokmuş gibi şiş dudaklarıyla onun çok yapmacık olduğunu söylersiniz
c- Bu durum komiğinize gider ve aynı şeyi siz de Brad Pitt’i izlerken yaparak onun tepkisini ölçersiniz

4. Eski sevgilisi telefonuna bir mesaj bırakmış…
a- Mesajı silersiniz
b- Onu arar ve nasıl bir oyun oynamak istediğini sorarsınız
c- Bir şey yapmazsınız

5. Onun en yakın ve bekar kız arkadaşını gözünüzde nasıl canlandırırsınız?
a- Çirkin, pasif, dırdırcı…
b- Sıradan bir kız…
c- Seksi, neşeli ve gülmeye hazır

6. İş çıkışı akşam yemeğine gideceksiniz ve onun yeni stajyeriyle tanışıyorsunuz, kız çok çarpıcı biri ne yaparsınız?
a- Kıza çok soğuk davranır ve ne kadar süre şirkette kalacağını sorarsınız..
b- Kızı görmezden gelir ve ona öpücük verirsiniz
c- Kızı da yemeğe davet edersiniz..

7. Yeni erkek arkadaşınız bir parti veriyor ve sizden kız arkadaşlarınızı da getirmenizi istedi
a- En çirkin arkadaşlarınızı getirirsiniz
b- Sevdiğiniz arkadaşlarınızı getirirsiniz
c- Bekar ve güzel arkadaşlarınızı da getirirsiniz, birisini bulmaları ümidiyle..

8.Sizin kıskançlık kavramınız nasıldır?
a- Tam anlamıyla bir işkence
b- Gerekli bir şeytan
c- Kötü ve ayıplanacak bir takıntı.

SONUÇLAR:
En çok A şıkkını seçenler: Aşırı kıskançsınız, size arkasını döndüğü anda ceplerini karıştırmaya hazırsınız, eve geç gelişinde sorguya alıyorsunuz, sizinle olmadığı her zaman başka biriyle olduğunu hayal ediyorsunuz, bu kıskançlıkla tek başınıza başa çıkamazsınız, mutlaka profesyonel yardım alın. Hayata daha olumlu bakmayı ve bu huyunuzu bertaraf etmeyi öğrenin yoksa mutsuz olursunuz.
En çok B şıkkını seçenler: Biraz kıskançsınız, onun başka kızlara bakmasını istemiyorsunuz, en iyi arkadaşınıza iltifat ederse kızıyorsunuz ama bunun dışında aşırı kıskanç değilsiniz, ne olur ne olmaz diye gözünüzü, kulağınızı dört açıyorsunuz. Size tavsiyemiz, ufak şeyleri büyütüp, takıntı yapmayın.
En çok C şıkkını seçenler: Kıskançlık da neymiş? Siz kıskançlık sözcüğünden bihabersiniz!Diğer kadınlara karşı açık ve güven dolusunuz, ancak bu gerçek duygularınız mı yoksa bunu bilinçaltı diğer kadınlardan farklı olmak ve onu korkutup, sıkmamak için bir taktik olarak mı yapıyorsunuz? Gerçekten aklınıza hiç kıskançlık duygularının gelmediğine emin misiniz?

NEDEN KISKANIRIZ:

Kendine güven eksikliği
Sahip olma ihtiyacı1.. Korku: Arzu, insana sahip olma güdüsü verir ve sevdiğiniz kişiyi kaybetmekten ve aldatılmaktan korkmaya başlarsınız.
2. Geçmiş: Kimse kıskanç olarak doğmaz, bir sebebi olur, sevgi dolu, güven dolu bir ailede yetiştiyseniz ilişkilerinizde hayaller görmezsiniz, ama ailenizde birisi diğerini aldatmışsa veya boşanma olmuşsa, sadakatsizlik konusunda doğal olarak daha gergin olursunuz. Veya daha önce aldatıldıysanız, yine olacağını ve tüm erkeklerin aynı olacağını, sizi aldatacağını düşünürsünüz. Bu sizin doğru kişiyi bulmanızı da engeller

3. Kendine güven eksikliği: Çirkin veya sıradan olduğunu düşünen bir kadın kendisini bir aşk tanrıçası olarak görmez ve bir erkeğin kendisini beğeneceğine inanmaz. Kendinize güveniniz yoksa karşı cinsin sizi çekici bulacağına inanmazsınız. Kendi güvensizliğinizi ona da geçirirsiniz ve hep sizi aldatacağına inanırsınız.

4. Sahip olma ihtiyacı: Bazıları karşı cinsin de özgür olduğunu unutacak derecede onları sahiplenirler, o sizden başkasını, siz de ondan başkasını görmeyecek, konuşmayacaksınızdır, ama bu sağlıklı değildir ve sağlıklı bir ilişkide her iki taraf da nefes alma ihtiyacı hisseder.

KISKANÇLIĞIN DERECELERİ:

Sağlıksız kıskançlık
Tehlikeli kıskançlıkSağlıklı kıskançlık: Bu herkeste rastlanan, normal sayılan kıskançlıktır, sevdiğinizi Angelina Jolie’nin resmine bakarken kıskanmak gibi ama bir süre sonra bu duygunuz geçer, tekrar egonuz yerine gelir ve üstelik bu tür kıskançlık ona kendinizin dünyanın en seksi, en akıllı, en güzel kadını olduğunuzu göstermek için fırsat, çaba yaratmanızı sağlar. Ayrıca unutmayın kendisini ihmal edilmiş olarak gören herkes, birazcık başkalarına iltifat ederek karşısındakini mahsus kıskandırmaya çalışabilir.
Sağlıksız kıskançlık: Bu tür kıskançlıkta geçerli bir neden olmasa bile midenize ağrılar girer, uyku tutmaz, onun ceplerini karıştırır bir ipucu yakalamaya çalışırsınız, artık bu bir takıntı olmaya başlar. Her konuda onu sorgularsınız (şu saatte, kiminle, neredeydin) ve söylediği cevaplara inanmayı reddedersiniz. Bu tür kıskançlık ikinize de hayatı zehir eder.

Tehlikeli kıskançlık: Bu tür kıskançlık sağlıksız kıskançlığın da ötesine gitmiştir ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Böyle birisi kendisini kontrol edemez, kendi berbat, sefil duyguları içine hapsolmuştur ve mantıklı olarak düşünemez. En basit bir şeyde bile – örneğin bilinmeyen bir telefon numarası, bir garsonun gülümsemesi- onun sizin garsonla yattığınızı düşünmesine sebep olur. Buna tıp dilinde paranoya denir ve çok tehlikelidir. Sizden nefret etmeye başlar ve öç almayı düşünür. Bu tür kişiler cinayet bile işleyebilir ve pek çok cinayet bu tür kişiler tarafından işlenmiştir. Bu aşamaya gelmeden önce tıbbi yarım almalısınız.

KISKANÇLIKLA BAŞA ÇIKMAK
Kıskançlık duygularınızı kendinize saklamak yerine, onunla paylaşın ama dikkat edin her detayı söyleyerek onun gözünü korkutmanıza da gerek yok. Ama yolda gördüğü uzun bacaklı her sarışına bakmasının sizi incittiğini bilsin. Eğer mesajı almazsa, işleri tersine çevirin, ofisteki yeni elemanın ne kadar yakışıklı filan olduğunu söyleyin o zaman mesajı alacaktır. Yine de eğer bir gün aldatılırsanız, dünyanın sonu olmadığını unutmayın. Sizi aldattı ve kalbinizi kırdıysa bir pisliktir tamam ama dünyadaki tüm erkeklerin de aynı olduğunu göstermez. Diğerlerine de şans verin ve tüm erkekleri hemen yaftalamayın, güvenmeyi öğrenin zaman ve çaba isteyecektir ama bunu yapmalısınız. Kendinizi sevin ve kendinize güvenin. Erkek arkadaşınızın sizde bulduğu niteliklerin değerini bilin, sizinle olmasının sebepleri vardır, tatlı huylarınız, güzel gözleriniz, sıcaklığınız, çekiciliğiniz vs. Sizden daha güzelleri her zaman olacaktır ama unutmayın onların varlığı size niteliklerinizi kaybettirmez ve kimse mükemmel değildir, sizden daha büyük göğüslü bir kadın sizin kadar sıcak veya güzel ciltli olmayabilir. Erkek arkadaşınız yolda gördüğü her güzel kadınla gidecek diye bir şey yok! Kendi kendinize yetmeyi bilin, sürekli birbirinizi cebinizde taşıyamazsınız! Birkaç haftalığına bir yere giderse sizi terk ettiği anlamına gelmez, onun özgürlüğüne ve kendi özgürlüğünüze saygı duyun, kendi dost, arkadaş grubunuzla güzel vakit geçirmeyi bilin. Kendiniz için de yaşamayı öğrenin ve her şeyi birlikte yapmayın, birbirinizi kontrol etmeniz mümkün değildir, boşuna vakit harcamayın, kendinize yetmeyi öğrenirseniz, bir gün aldatılsanız bile bu durumla çok kolay başa çıkmayı başarırsınız. Son olarak, kıskançlığınız üçüncü aşamaya gelmişse, (özel dedektifler tutmak, uykusuzluk, iştahsızlık, intihara kalkışmalar, ) mutlaka tıbbi yardım alın.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 10.03.2009 19:37
Domuzlar kıskanmazmış eşlerini.
sevgi Tarih: 25.02.2009 14:16
En çok B şıkkını seçenler: Biraz kıskançsınız, onun başka kızlara bakmasını istemiyorsunuz, en iyi arkadaşınıza iltifat ederse kızıyorsunuz ama bunun dışında aşırı kıskanç değilsiniz, ne olur ne olmaz diye gözünüzü, kulağınızı dört açıyorsunuz. Size tavsiyemiz, ufak şeyleri büyütüp, takıntı yapmayın

ya abla 4. ve 5. sorularının sıkları hiç biri bana uymuyor:72: