İşte hapın çiğnenmesinin ölüme kadar varan tehlikeleri...

Yutularak alınması gereken hapların çiğnenerek kullanılmasının, içindeki etken maddenin vücuda hızlı yayılması nedeniyle farklı yan etkilere, hatta zehirlenmelere neden olabildiği bildirildi.

Konya Eczacılar Odası Başkanı Harun Kızılay, ilaçların içeriğine göre her birinin farklı kullanım şekilleri olduğunu söyledi. Kızılay, "Bazı ilaçlar dil altı, bazıları çiğnenerek, bazılarının da parçalanmadan yutulması gerekiyor. Bazıları da suda eritilerek içilmeli. Ancak birçok hasta buna dikkat etmiyor'' dedi.

Kızılay, parçalanmaması gereken hapların çiğnenerek alınmasının hastaya fayda yerine zarar verebileceğini vurgulayarak şunları kaydetti: ''Tablet halinde, üzeri koruyucu ile kaplı olan ilaçlar kesinlikle kırılmamalı, çiğnenmemeli. Bu noktada vatandaşların bilinçli olması gerekiyor. Örneğin yutulduğunda sadece bağırsakta çözülebilen ilaçlar var, çiğnenerek içilince, ince bağırsağa ulaşmadan etken madde yayılıyor, dolayısıyla boşa içiliyor.'

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 26.02.2009 11:50
Ezilen ilacın yutulmasından sonra kana karışma süresi kısalıyor, bazı ilaçların kana erken karışmasının istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.
FreddyKrueger Tarih: 26.02.2009 09:41
[COLOR="#c0ccf4"]Yan EtkiSini BiLmem... Ama Hap YutuLarak IçiLmezSe Iqrenç Bir Tat aLıp, Mide BuLandırıyor
Şayeste Tarih: 26.02.2009 09:39
Evet bunu ben de okumuştum bi yerlerde..
Hayatta hap yutamam.. Çiğnemek zaten imkansız benim için
Hap içerken halimi bi görsen gülmekten ölürsün