dinde utanma - dinde hayanın önemi - utanmayan herşeyi yapar - haya ve din - utanmak ve haya hakkında - utanma hakkında hadisler - haya imandandır

Âdem aleyhisselamdan, bizim Peygamberimize kadar, kaç bin peygamber geldiyse bütün peygamberler ümmetlerine tebliğ edip, şu nasihatte bulunmuşlardır:
(Eğer utanmıyorsan sen her şeyi yaparsın.)

Bu bir tehdittir. Onun için Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Hayâ imandandır.)

Utanmak bir nimettir. İnsan utanmazsa her şeyi yapar. Onun için bütün peygamberler demişler ki: utanmayan her şeyi yapar. Onun için utanma duygusu çok lazım. Utanmak için de utananlarla birlikte olmak lazım. Utanmayanlarla birlikte olursan sen de utanmaz olursun. Çünkü ahlak bulaşıcıdır. İyi ahlak da bulaşır, kötü ahlak da bulaşır. İyi ahlaklı olmak istiyorsan, iyi ahlaklılarla beraber ol, bozuk olmak istiyorsan bozuklar çok var.

* Himmet, aynı noktaya bütün gayretin, bütün duanın, bütün düşüncenin, her şeyin aynı noktaya toplanmasıdır. Aynı noktada birleşmesidir. Buna himmet derler. Ve buyuruyor ki büyüklerimiz, eğer müminler bir noktaya, aynı noktaya teveccüh ederlerse, aynı noktaya kendi dikkatlerini, dualarını, her şeylerini birleştirirlerse, dağlar tepe takla olur. Yani hiçbir engel kalmaz. Her şey dümdüz olur.

* Mümin, müminlerin arkasından dua eder, münafık müminlerin arkasından gıybet eder. O halde müminle münafık arasındaki fark budur. Hiçbir mümin hiçbir müminin arkasından, o duyduğu zaman üzüleceği bir şeyi söylemez. Yani söylememesi lazım... Yoksa kul hakkına girer. Kul hakkı mutlaka helalleşmeye bağlı... Para pul hakkı varsa, hadi vârislerine verirsin, değilse hayır hasenat yaparsın, bir şey söylersin. Ama eğer onu kıracak, onu üzecek, onu darıltacak, onun canını sıkacak bir laf ettiysen, o da onu duyduysa, yandın bil... Tâ ki onu bulup helalleşinceye kadar... Ya öldüyse, hadi bu sefer ne olacak? Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

(Allah’a ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya sussun. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, komşusuna iyi davransın. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine bol ikramda bulunsun.)

Dediler ki, ya Resulallah bir kadın var. Gece gündüz ibadet yapıyor. Ama komşular illallah diyorlar kendisinden. Peygamber efendimizin verdiği cevap:
(Onun gideceği yer Cehennemdir.)

Herkes, eline ve diline sahip çıkmalı. Sabah oldu mu bütün azalar, insanın diline, (Ne olur ne kendini yak, ne bizi yak. Yapma, yapma) diye yalvarırlarmış. Dilinle bizi yakma. Çünkü o yalan söylerse, iftira ederse, gıybet ederse, bütün vücut onun acısını çekecek sonra. (Ya hayır konuş, ya sus) buyuruldu.
alıntıdır

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 420
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 09.03.2009 17:08
Maalesef utanmayı millet olarak kaldırdık,yerine her türlü utanmazlığı koyduk,inanmazsanız gazetelerin magazin sayfalarına bakın,televizyon izleyin,yazın Akdeniz ve Ege kıyılarını dolaşın,İstanbula İstiklal caddesini dolaşın,bazen maçlara gidin.Aklıma gelenler bunlar,sizlerin de ilavesi vardır.Bütün bunları şöyle bir düşünün,""Haksızsın" derseniz,özür dilemeye hazırım.
doorcap Tarih: 01.03.2009 22:23
[COLOR="PaleGreen"]Allah razı olsun..
ceyerd Tarih: 28.02.2009 17:13
bir toplu iğneyi mıknasısa uzun bir süre tutulursa o toplu iğnenin miknatıs özelliği gösterdiğini görürüz . mıknatıstan uzak kaldıkça eski haline tekrar döner . üs teki yazıda da söyle demiş Utanmak için de utananlarla birlikte olmak lazım. Utanmayanlarla birlikte olursan sen de utanmaz olursun. Çünkü ahlak bulaşıcıdır bizde neye yapışacagımızı iyi seçmeliyiz . kişi sevdiğiyle beraberdir sözünü unutmamalıyız . inşallah mahşerde sevdiklerimizle beraber oluruz. paylaşım için sağol arkadasım çok hoşuma gitti
Bi_iznillah Tarih: 28.02.2009 13:03
yüceler yücesi rabbim bizleri kendine hayırlı kul güzeller güzeli efendimize hayırlı ümmet eylesin inşaallah...

paylaşım için teşekkürler....
nichole Tarih: 27.02.2009 09:37
Ellerine sağlık. rabbim cümlemizi peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanabilenlerden eylesin inşaallah.