Kenya'da bulunan 1.5 milyon yıllık ayak izleri, insanların çok uzun yıllar önce de anatomik olarak bugünkü ile aynı ayaklar üzerinde yürüdüğünü gösterdi. İngiltere'deki Bournemouth Üniversitesinden Matthew Bennett, Kenya'nın kuzeyindeki Ileret bölgesi yakınında 2 tortul tabakasında bulunan 1.5 milyon yıllık ayak izlerinin, modern insanınkiyle temel olarak aynı anatomiye sahip olduğunun en eski göstergesi olduğunu belirtti. Bennett, ayak izlerinin, normalde fosilleşmiş kemiklerde bulunmayan yumuşak dokuların biçim ve yapılarına dair bilgiler de içerdiğini vurguladı. Profesör Bennett, modern insanların ve fosilleşmiş eski insanların ayak izleri arasında yapılan karşılaştırmanın tarafsız olması için Kenya'da bulunan ayak izlerini numaralandırdı, bilgisayarda taradı ve bu şekilde değerlendirdi. 1.5 milyon yıllık ayak izlerinden birinin fotoğrafı Science dergisinin son sayısının kapağını süslüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 472
favori
like
share
recepugur Tarih: 04.03.2009 18:25
nasıl buluyorlar bu izleri anlamıyorum
BULUVEY Tarih: 28.02.2009 19:23
evrim diye bişeyyokda ayan kardeş işte neyapacaklarını şaşırıyolar bazen
madem öyle maymundan geldik şimdi niyer bu haldeyiz sürekli 300,500 yılda bi evrim geçirmemiz gerekmezmiydi ufakda olsa DARWİN hücreyede içi jöle dolu baloncuk demişti
ama neyazıkki o hüçrenin yaptığı işi dünyamızın tümü son sistem makine parkuru dahi
olsa buteknolojiyle gercekleştiremiyo malesef tezden öteye gecememiş bir durum
bu da HAKTI ALANIN YARATMA GÜÇÜ hamdolsun
a-yan Tarih: 28.02.2009 09:26
Aynı haberi hurriyetten okudum evrim teorisi safsatasına benzetmeye çalışmış
Haydi Tarih: 27.02.2009 22:18
[COLOR="YellowGreen"] eski insanlar şimdiki insanlardan iri ya da cüce olması farketmez.
insan ırkının devam etmesi, çok eskiçağlarda da büyük vahşi hayvanlarla, başa çıkabilmesi için yapılı,güçlü,savaşçı olması kaçınılmazdı.