2009 yılının muhtemel trendleri şimdiden belirlendi. Fransız Nelly Rodi trend ajansı tarafından 2009 ilkbahar-yaz sezonu için hazırlanan dört tema var. Nelly Rodi Trend, ev tekstili, dekorasyon, endüstriyel tasarım, mimari, moda ve kozmetik alanlarında isim yapmış bir firma.
80'lerin sokak tarzı; doğal renkler ve efektler, kültürel dolaşım ve Japon sokak tarzı da Nelly Rodi Trend temalarının esin kaynağı.Crafty street:
* 80'lerin sokak stili ve günlük şehir hayatının belirgin detayları temada hemen fark ediliyor.
* Sokak posterlerinin verdiği ilhamla hazırlanmış renk paleti, toprak renklerinin solgun ve kirli özelliklerini taşıyor.
* Koton, denim ve teknik kumaş kullanımı ağırlıkta.
* 80'ler sonu Brooklyn tarzı bu eğilime esin kaynağı olmuş.
* Dekorasyon ve modada XXL ölçü genişlik ve ferahlık hakim.

Acid Alice:
* Japon gençliğin sokak tarzından yola çıkarak hazırlanan bu temada pastel bebek renkleri öne çıkıyor.
* Siyahın tamamlayıcısı olarak amber, bej ve açık pembe tonlar kullanılıyor.
* Yumuşak marshrnallow tonları, pembe ile tamamlanarak tekno bir ruh verilmiş.
* Teknik görünümlü kumaşlar ince çiçek desenleriyle süslü. Tafta ve satenler de temada tercih edilen parlak kumaşlar.
* Modada kimonodan ilham alınarak tasarlanan üstler, plili elbiseler göz doldururken, dekorasyon da origami efektlerinden etkilenmiş.

Eco Love:
* Bu temanın ana fikrini doğal, sade ve elegant görüntü oluşturuyor.
* Kum ve su renklerinden oluşan renk yelpazesi doğal sükuneti günlük yaşama taşımış. Temada organik koton ve yıkanabilen ipek kumaşlar kullanılmış.
* Tekstilde geometrik desenler, stilize çim ve yaprak desenleri dikkat çekiyor. Temada yer alan detaylar arasında marin tarzı ve geometrik yapı ön planada.

Savannah Seduction
* Kültürel çeşitlilik ve gezi temalarının kombinasyonuyla oluşturulmuş tarz, iddialı bir şıklık sunuyor.
* Pastel bitkisel renklerin her tonu kırmızı, kahverengi, avokado, karamel renkleri, lila, uçuk pembe ve açık mavi ile beraber kullanılmış.
* Koton ve ipek karışımı etnik motiflerle şekillendirilmiş kumaşlar modada göze çarpıyor.

Trend: Pozitif düşünce
Carlin International 2009 yılı trendlerini pozitif düşünce teması altında birleştirmiş. Komplekslerini aşmış bireyler ve mekanlar, kendisiyle barışık, mutlu ve sıcacık evler sunuyor. Fransız kökenli Carlin International Group, uzun zamandır Türkiye'de Concordia trend ve tasarım danışmanlığı adıyla çalışmalar yapıyor.

2009 ilkbahar-yaz trendleri
Opus Otantik beyazlarla, geleneksel ve teknolojik bir sentez. Metalik konstrüksiyonlar ile şekillendirilmiş çok şık bir tema olan Opus, romantik high-tech olarak da tanımlanabilir.

Affinity: Bu tema, insan vücudundan ilham alınarak tasarlanmış. Yuvarlak hatlar ve yumuşak tensel temas duygusu veren pozitif bir yönlendirme.

Impact: Günlük yaşamın canlı renklerde bir yansıması. Bu tema, kaygı verici ekolojik bozulmayı olumlu çözümlere dönüştürebilmenin bir tarifi olarak da tanımlanabilir. Temada geometrik semboller, renkli geri dönüşüm malzemeleri ile ifade bulmuş.

Alchimie: Tema, doğadaki değerleri tasarım için esin kaynaklarına dönüştürüyor. Mineral kesitleri, doğal taşların parlaklığı ya da derin denizin eşsiz zenginliği yeni trend lüks kavramlarına dönüşerek iç mekanlara doğal bir dinginlik ve zerafet getiriyor.

Transition: Küresel ısınmanın getirdiği iklimsel değişiklik olgusunun şehir yaşamına yansıması düşünülüp, hayal edilerek tasarlanmış bir tema. Günlük yaşamın karmaşasını pozitif düşüncelere yönlendiriyor, egzotik ormanlardan gür bitkileri ve hayvanları şehre konuk oluyor. Tropikal kabartmalar, çiçek motifleri ve su efektleri temanın verdiği ilk duygu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share