cidlde ben - benlerin sağlığa olumsuz etkileri - cilt kanserine yol açan benlerYüz ya da vücudumuzda bulunan her benin 'tehlikeli' olmadığını belirten Dr. Rukiye Kaymaz, "Sürekli travmaya uğrayan bölgelerdeki benlere özellikle dikkat edilmesi gerekir" dedi. Dr. Kaymaz, şu bilgileri verdi:

Bozuk para gibi görünürler

* Bende asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret edebilir. Bu nedenle vücudumuzdaki benlerin yerini ve biçimini bilmemiz, üzerinde oluşabilecek herhangi bir değişikliği erken saptamak için gereklidir.
* Cilt kanserlerinin yüzde 70'i; bozuk para büyüklüğünde yassı plak şeklindedir. Kahverengi, gri, mavi, siyah ve beyaz olmak üzere çeşitli renkler birbirinin içine girmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 28.02.2009 12:37
Şekil ve yapı itibariyle simetrik ve yuvarlak bir görünüm yerine düzensiz asimetrik görünüm taşıyan sınırları düzenli olmayan farklı renkler içeren benler risk oluşturuyor. Bu değişiklikler varsa hastanın bir dermatoloji uzmanına başvurması gereklidir.