İnsanın hayatını zindan eden ağrılarla nasıl başa çıkarsınız? Tıp dünyasında ağrılara karşı en son tedavi yöntemleri
Ağrıyla yaşamaya veda edin
Ağrı tedavisi bilim dalı olan 'algoloji'nin özellikle son 20 yıl içinde kaydettiği gelişmeler sayesinde, günümüzde hiçbir hasta ağrıları ile yaşamaya mecbur değil....
Ağrılar genel olarak; kas, eklem, kemik, sinir gibi vücut dokularının veya diğer organların, ani veya uzun süreli (kronik) zarar görmesiyle oluşur. Kronik ağrılar, zarar gören dokuların iyileşmesinden sonra da devam eden ağrılardır. Uzun süre ağrı çeken kişilerde; ev ve iş hayatının olumsuz yönde etkilenmesi, genel durumlarının bozulması, giderek artan sıkıntı hali, hareketsizlik, kilo alma ve isteksizlik, sık olarak rastlanan şikayetlerdir.

BEL, BACAK, KALÇA, SIRT VE BOYUN AĞRILARI İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Bel ve boyun ağrılarının kaynakları; omurgayı (iskeletimizi) oluşturan kemikler, eklemler, bağlar, omurga kemikleri arasındaki yastıklar (diskler), kaslar, omurgadan çıkan sinir kökleri olabilir. Özellikle sinirlerin üzerinde baskı olduğunda, kola veya bacağa yayılan ağrılar hissedilebilir. Bu yapılardaki sıkışmalar ve zorlanmalar sonucunda; bel kayması, bel-boyun fıtıkları, omurilik kanalında daralma, ağrılı bel eklemi hastalıkları gibi birçok ağrılı durum ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklarda, özellikle erken dönemde müdahale etmek önemlidir.

EPİDURAL ENJEKSİYONLAR
Sık olarak uygulanan tedavilerden biri de epidural enjeksiyonlardır. ABD'de, yılda 2 milyondan fazla hastaya bel ağrıları için epidural ilaç enjeksiyonları uygulanmaktadır. Ağrının bulunduğu bölgeye yapılan bu enjeksiyon yöntemi sayesinde:
* Ödem (şişlikler) ve baskı nedeniyle ağrı üreten sinirlerin bulunduğu alana ilaç yerleştirilmekte
* Tedavi edici ilacın, dolaylı olarak değil, doğrudan sinir sıkışmasının olduğu yere ulaşması sağlanmakta
* Sinir kökleri üzerindeki ödeme bağlı sıkışmalar kaybolmakta veya azalmakta
* Sinir sıkışmasına yanıt olarak oluşan ağrılı kas kasılmaları iyileşmekte
* Omurgadaki eklemlerden kaynaklanan bel ve boyun ağrılarında, iyileşme sağlanabilmektedir. Uzun süren ve tekrarlayan bel, boyun, sırt ağrılarının tedavisinde, ağrı tedavisi kliniklerine başvurulması halinde:
* Erken müdahale sonucu tedavi şansı artacak ve vücudu güçlendirici egzersizlere hemen başlanabilecek.
* Şikayetlerin tekrarlama olasılığı, diğer tedavilere kıyasla çok daha az olacak.
* Tekrarlayan şikayetlere bağlı işgücü kayıpları ve masraflar ortadan kalkabilecektir.

* BEL VEYA BOYUN CERRAHİSİ SONRASINDA GEÇMEYEN YA DA ŞİDDETLENEN AĞRILAR İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Bu hastalarda; geçirilen ameliyatın doğal bir sonucu olarak, sinir kökleri çevresinde yapışıklıklar ve iyileşme sırasında oluşan dokulara bağlı sıkışıklıklar olur. Bunun sonucunda da, sinir kökü üzerinde sıkışma, baskı ve şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Yapışıklık olan bölgeye yönelik çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan biri de, özel enjeksiyon yöntemleri ile ameliyatsız olarak yapışıklıkların açılması ve sinir köklerinin rahatlatılmasıdır. Kateter denilen çok ince tüpler yardımıyla yapışıklık olan bölgeye ulaşılır ve ilaç enjeksiyonları ile tedavi uygulanır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 597
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.04.2005 09:36
+dostum faydali bilgilerin icin tesekkürler ellerine saglik
puslukurt Tarih: 13.04.2005 07:25
Paylaşım için teşekkürler....
***kördügüm*** Tarih: 13.04.2005 03:35
ellerine saglik güzel bir konu secmissin tskler :3:
Kemal50 Tarih: 09.04.2005 07:22

Tesekkur ederim boyle onemli bir konuda bizlere bilgi akisi
sagladigin icin