Bi Müslüman kadin imam Olabilirmi???

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2858
favori
like
share
bilinmez Tarih: 14.04.2006 22:50
Kadından imam OLMAZ!
Halaskar Tarih: 05.04.2006 11:00
Orjinal Yazarı: ABDALWAHID

Kadının İmamlığı Caiz mi?

Kadınların namazda imamlık yapması , bir kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı ve kadın-erkek karışık cemaate veya sadece erkeklere imamlığı olarak iki kısma ayrılır.

Kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı konusunda, Hz. Peygamber (s.a.)'in hanımlarından Ümmî Seleme ve Hz. Aişe' nin kadınlara imam olarak namaz kıldırdıklarına, bu durumda öne geçmeyip ilk safın ortasında durduklarına ait ilk devir hadis kaynaklarında bilgiler vardır. Kadınların günlük beş vakit namazda olduğu gibi, teravih namazında da diğer kadınlara imamlık yapmaları lslam fakihleri tarafından caiz görülmüştür .

Bir kadının, erkeklere veya kadın-erkek karışık cemaate imamlık yapması ise, ilk hadis kaynaklarından Ahmed b. Hanbel' in Müsned' inde, Ebu Davud'un Sünen' in de, İbn Huzeyme' nin Sahih' inde, Beyhaki ' nin Sünen-i Kebir' inde, Hakim' in Müstedrek' inde ve muahhar pek çok kaynakta yer alan bir habere göre Hz. Peygamber (s.a.v.) istisnai olarak Ümmî Varaka isimli hafız-ı Kur'an bir sahabiyye hanımın kendi ev halkına imamlık yapmasına izin vermiştir. Ümmî Varaka' nın ev halkı ise, ölümünden sonra azad olmaları kaydıyla hür kıldığı biri erkek diğeri hanım iki köleden ibaretti. Bu rivayete dayanarak İmam Ahmed, Ebu Sevr, Müzeni, Taberi, Ibn Teymiyye gibi alimler, kadının zaruret halinde erkeklere de imamlık yapabileceğini söylemişlerdir.

İmam-ı Azam Ebu Hanife, Şafii gibi müctehidler ile Cumhur-ı fukaha ise, kadının erkeklere imamlığını caiz görmemişlerdir. (1)

Kaynak:

1) Din İşleri Yüksek Kurulu Kararları, Diyanet İşleri Başkanlığı, 23.06.2002

cezakallahu hayran
Efeoglu38 Tarih: 05.04.2006 00:07
Hayır olamaz çünkü kadınların safta bile arkada dururlar
DarkAngel Tarih: 06.03.2006 19:17
ben aslında ortasında kaldım olur veya olmaz.bence olmaz ama yani olsa zaten bugüne kadar olurdu..
ABDALWAHID Tarih: 13.11.2005 13:16
BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
ES SELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAHI VE BERAKATUH

Kisaca bi not: istisnalara kaideyi bozmaz :18:


Kadının İmameti

Kadınların namazda imamlık yapması , bir kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı ve kadın-erkek karışık cemaate veya sadece erkeklere imamlığı olarak iki kısma ayrılır.

Kadının hemcinsleri olan diğer kadınlara imamlığı konusunda, Hz. Peygamber (s.a.)'in hanımlarından Ümmî Seleme ve Hz. Aişe' nin kadınlara imam olarak namaz kıldırdıklarına, bu durumda öne geçmeyip ilk safın ortasında durduklarına ait ilk devir hadis kaynaklarında bilgiler vardır. Kadınların günlük beş vakit namazda olduğu gibi, teravih namazında da diğer kadınlara imamlık yapmaları ls1am fakihleri tarafından caiz görülmüştür .

Bir kadının, erkeklere veya kadın-erkek karışık cemaate imamlık yapması ise, ilk hadis kaynaklarından Ahmed b. Hanbel' in Müsned' inde, Ebu Davud'un Sünen' in de, İbn Huzeyme' nin Sahih ' inde, Beyhaki ' nin Sünen-i Kebir ' inde , Hakim ' in Müstedrek ' inde ve muahhar pek çok kaynakta yer alan bir habere göre Hz. Peygamber (s.a.v.) istisnai olarak Ümmî Varaka isimli hafız-ı Kur'an bir sahabiyye hanımın kendi ev halkına imamlık yapmasına izin vermiştir. Ümmî Varaka' nın ev halkı ise, ölümünden sonra azad olmaları kaydıyla hür kıldığı biri erkek diğeri hanım iki köleden ibaretti.

Bu rivayete dayanarak İmam Ahmed, Ebu Sevr, Müzeni, Taberi, 1bn Teymiyye gibi alimler, kadının zaruret halinde erkeklere de imamlık yapabileceğini söylemişlerdir.

İmam-ı Azam Ebu Hanife, Şafii gibi müctehidler ile Cumhur-ı fukaha ise, kadının erkeklere imamlığını caiz görmemişlerdir.
melankol Tarih: 18.04.2005 11:09
Rabbim bu ümmmet içerisinde fitne cıkarmak ısteyenlere engel olsun bolesi konularda yorum yapmak bana düşmez ama herkesin niyetine Gizli Aşikar Herşeyi bilen Zülcelalivelikram olan Rabbim bizi bize düşürmek isteyenlere fırsat vermesin inşallah...
Biz Kur'an ve Sünnete uyduktan sonra yoldan cıkmayız cıkmayacagızda.
Allah Yar ve Yardımız olsun.
NiSaN Tarih: 18.04.2005 09:45
kadının imamın olamayacağı gün gibi aşikar...
Samsunlu55 Tarih: 17.04.2005 21:01
Arkdasim göruslerine aynen katiliyorum
Ekizkaya Tarih: 17.04.2005 20:51
Arkadaşlarımızdan birisi kadın - kadınlara imam olabilir yazmış ama olmaz

kadınların imamlık yapması caiz değildir arkadaşlar.