Yaşam Arsızı (2009)


Vizyon Tarihi: 6 Mart 2009

Oyuncular: Elif Çağlayan, Yasemin Alkaya, Aysun Çağlayan,
Funda Çağlayan

Yönetmen: Yasemin Alkaya

Yapımcı: Yasemin Alkaya

Görüntü Yönetmeni: Bernadette Paassen

Müzik: Cem Adıyaman

Kurgu: Thomas Balkenhol

Tür: Dram

Yapım: Türkiye 2009 115 dakika (Renkli)

Dağıtıcı Firmalar: Umut Sanat


Elif, iki çocuk annesi, sıra dışı bir pavyon kadınıdır. Tarihçi olan babasının aşıladığı dünya görüşünün de etkisiyle, yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen insan kalmayı başarabilmiştir. Çocuklarına "ne yapıp yapacaksınız; ama yaşamınızı kimseyi incitmeden yaşayıp bitireceksiniz" diye öğüt vermiştir hep.

Bataklıkta dans etmek kadar zor olan hayatını defalarca bitirmeye çalışmıştır Elif. "Bu hayatı yaşamayı beceremiyorum" der, kendi kendine sık sık; ama eli kolu bağlıdır. Çünkü iki çocuk anasıdır Elif ve bu dünyaya çocuk getirmek onun hayattaki en büyük hatasıdır. Ne yapıp, ne edip çocukları büyüyene kadar sürdürecektir hayatını...

"İki bebek, iki şizofren kardeş, birde alkolik, kocan varsa… ve kış günü aç bir halde sokakta kalmışsan, pavyon çok iyi bir alternatiftir. Karnını doyururlar, iki kuruş para verirler, yatacak sıcak bir yerin olur ve bir anda umutsuzluğun umuda dönüşüverir. Ayrıca bu dünya, sizin yaşadığınız dünyadan çok daha net ve temizdir. Bu dünyada kimse kendini gizlemez, neyse odur.

Hayatta herkes bir şekilde senden yararlanmak ister; burada hiç olmazsa bunu açıkça dile getirirler" der Elif, dışarıdaki hayata yeğlediği "Pavyon Hayatından" söz ederken.

Hayat ona oyun etmiştir. Hem de başa çıkılası olmayan nice oyunlar...

O, bir Yaşam Arsızı'dır.
Ve
Her şeye rağmen yaşamak zorundadır.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 358
favori
like
share