Teldeki Adam - Man On Wire (2008)


Vizyon Tarihi: 13 Mart 2009

Oyuncular: Philippe Petit,Annie Allix,Jean-Louis Blondeau,Ardis Campbell
David Demato,David Forman,David Roland Frank,Barry Greenhouse

Yönetmen: James Marsh

Yapımcı: Simon Chinn

Görüntü Yönetmeni: Igor Martinovic

Müzik: J. Ralph

Tür: Belgesel, Suç

Yapım: ABD, İngiltere 2008 90 dakika (Renkli)

Dil: İngilizce, Fransızca


7 Ağustos, 1974’de, Philippe Petit isimli genç bir Fransız o zamanın en yüksek binaları olan New York şehrinin ikiz kuleleri arasında gerilmiş telin üzerine ilk adımını attı.
Telin üzerinde yaklaşık bir saat dans ettikten sonra tutuklanıp psikolojik değerlendirmeden geçip kısa süre sonra salıverilmek üzere hapse atıldı. Petit, altı ay kulelerin hayalini kurmuş ve New York’ta geçirdiği sekiz ay boyunca da projeyi gerçekleştirmek için çalışmıştı.
Arkadaşları ve iş birlikçileriyle beraber, Petit inanılmaz engeller aştı: İkiz kulelerin güvenliğinden geçmek; üzerinde yürüyeceği teli ve ipi germek için gerekli eşyaları binaya sokmak; teli iki çatıya ulaştırmak; kulelerin sallanma oranı ve rüzgarın gücünü hesaplayarak teli germek. Nihayet sabah saat 7:15’te, Philippe Petit, Manhattan kaldırımlarından 411 metre yükseğe gerilmiş tele ilk adımını atıyor. James Marsh’ın çok konuşulan ve nefes kesici belgeseli, Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının anlatımları ile “yüzyılın sanatsal suçu”nu bize tüm heyecanıyla aktarıyor. Asla asla demeyenlere adnmış bir belgesel...


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 335
favori
like
share