İnsanlarla dostça ilişki kurmak isteyenler, onların sevgi dilini öğrenip ona uygun hareket ederse, hayatlarının değiştiğini hissederler. Sevilmek her insanın en derin duygusal ihtiyacıdır ve herkesin sevgi dili farklıdır.
İşte, Gary Chapman'a göre sevginin 5 dili:

1. ONAY SÖZLERİ: İçtenlikle yapılan iltifatlar ve yerinde kullanılan takdir sözleri, sevgiyi güçlü bir şekilde iletir. Örneğin, "Bu kıyafet sana çok yakışmış", "Çok iyi görünüyorsun", "Olgun davranışın çok hoşuma gitti", "Bugün harika bir iş yaptın", "Üslubun çok güzel, yazmaya devam etmelisin", "Çok yeteneklisin" benzeri iltifatlar ve takdir sözleri, sevgiyi etkili biçimde iletiverir. Sevgimizi iletmek istediğimiz insanın iyi bir iş yaptığını gördüğümüzde, mutlaka onu dile getirmeliyiz. Takdir sözleri sevdiklerinize güven ve enerji verecektir.

2. NİTELİKLİ BERABERLİK: Bunun can damarı, sevdiğinize ilgi göstermek ve zaman ayırmaktır. Nitelikli beraberlikte kişiler tüm dikkatlerini birbirlerine verirler. Odaklanmış bir dikkat söz konusudur bu sevgi dilinde. Nitelikli beraberliğin en önemli göstergelerinden biri, kaliteli bir sohbettir. Örneğin kişiler başka şeyle meşgul olmadan, birbirine bakarak konuşuyorlarsa nitelikli bir beraberlik var demektir aralarında. Nitelikli sohbette, iyi bir dinleyici olmak çok önemlidir. Bu tür sohbetlerde tavsiyeleri sıralamak yerine, sadece karşımızdakini anladığımızı iletmeliyiz.

3. ARMAĞAN ALMAK: Birine armağan almak, onu düşündüğümüz anlamına gelir. Armağanlar, sevginin görsel ve duygusal sembolleridir. Bu semboller bazıları için diğer olumlu davranışlardan daha öncelikli ve önemlidir. Eğer armağan almak kişinin öncelikli sevgi diliyse, verilen armağana çok değer verip, onu özenle saklar. Armağan verene de özel bir sevgi besler. Eğer kişinin hediye aldığında gözleri parlıyorsa, bunu başkalarına gösteriyorsa, onu saklayıp uzun süre gündemde tutuyorsa onun öncelikli sevgi dili, armağan almaktır.

4. HİZMET DAVRANIŞLARI: Sevgi dili hizmet davranışları olan kişi, karşısındakinden kendisine hizmet etmesini bekler. Onunla yakınlaşmanın yolu, ona hizmet etmekten geçer. Birinci sevgi dili hizmet davranışları olan biri, karşısındakinden hizmet alıyorsa, olası pek çok sorun, onun için gündemden düşecektir.

5. FİZİKSEL TEMAS: Şüphesiz ki sevgiyi iletmenin en etkili yollarından biri de fiziksel temastır. Çocuk gelişimi alanında yapılan araştırmalar, kucaklanarak, öpülüp okşanarak büyütülen çocukların, fiziksel temastan mahrum olarak büyütülen çocuklardan daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bazısı sevildiğini fiziksel temasla hisseder. Eğer biri size yakın oturuyor, dokunuyor veya elinizi tutuyorsa; o kimse için fiziksel temas çok önemlidir. Fiziksel temas, evlilikteki sevgiyi iletmek için de etkili bir araçtır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 407
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 15.03.2009 07:59
Mevlüt kardeş eline sağlık.
TeBeSsÜm Tarih: 03.03.2009 15:23
Nitelikli Beraberlik sanırım.