Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuz 1990 - 1991 Öğretim Yılında Uçak Elektroniği Bölümüyle ilimiz Motor Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde açılmış ve inşaatın bitmesiyle 08.08.1991 tarihinde kendi binasına taşınmıştır.

1991 - 1992 Öğretim Ylında Bilgisayar Bölümü, 1994 - 1995 Öğretim Yılında da Eskişehir Motor Anadolı Teknil Lisesi bünyesindeki Uçak Motorları Bölümü okulumuza aktarılmak suretiyle bölüm sayısı üçe çıkarılmıştır.

2005 - 2006 Öğretim ylında MEGEP kapsamında yeni meslek alanları birleştirilince Uçakla ilgili bölümler birleştirilerek Uçak Bakım Alanına; Bilgisayarla ilgili bölümlerde Bilişim Teknolojileri alanına dönüştürülmüştür

90 öğrenci kapasiteli pansiyonu bulunan okulumuzda, halen 45 öğretmen ve 6 personel ve 508 öğrenci ile iki alanda eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.


UÇAK BAKIM ALANI

Bu alanda yer alan dallarda havacılık sektörünün ihtiyaçları da dikkate alınarak, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda, uluslararası (FAA-JAA-EASA-ICAO) Sivil Havacılık Örgütlerinin belirlemiş olduğu JAR-66 öğretim programları esas alınarak Uçak Bakım Teknisyeni yetiştirilmektedir.

Bu alandan mezun olan öğrenciler, Sivil ve Askeri Havacılık sektöründe istihdam edilme imkanlarına sahiptirler.Yüksek öğrenime devam etmek isteyen öğrencilerimize; Sivil Havacılık Yüksek Okulları ile Teknik Eğitim Fakültelerini tercih ettikleri taktirde, mezuniyet dalları ile ilgili ek puan verilmektedir.Ayrınca Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakkında sahiptirler.

EĞİTİM ÖĞRETİM

Uçak Bakım ALanında öğrencilere , dallara ayrılmadan önce , aşağıdaki atölyelerde temel bilgi ve beceleriler kazandırılır.
Bu atölyede öğrencilere, uçak yapıları üzerinde birleştirme ve bakım işlemlerini yapabilme yeteneği kazandırılmaktadır.
Bu atölyede öğrenciler, temel elektrik tesisatları ile elektronik devreleri yapma yeterliliği kazanırlar.

Uçak Elektroniği Dalı

Avionic Laboratuarında elektronik devreleri tasarlama ve yapma, elektronik ve dijital uçak sistemlerini kavrayarak bakım ve testini yapma yeterlilikleri bilgisayar ve projeksiyon desteği ile kazandırılır.

Uçak Gövde - Motor Dalı

Uçak Sistemleri Atölyesinde öğrencilere uçak sistemlerinin bakımını yapabilme yeterliliği kazandırılmaktadır.
Gaz Türbinli Motor Sistemleri Atölyesinde sistemlerin bakımını yapamabilme yeterliliği kazandırılmaktadır.Ü

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

Bu bölüm öğrencisinden , iyi bir donanın teknisyeninin sağlıklı bir arıza tespiti yaparak gerekli onarımlarını yapabilmesi ve programlama dillerini kullanarak çeşitli alanlarda yaşamımızı kolaylaştıracak yazılımlar geliştirmesi arzu edilir.

# Veri Tabanı Programcılığı Dalı
# Bilgisayar Teknik Servis Dalı

* 5 Bilgisayar Laboratuarı
* 1 Elektronik Laboratuarı
* 1 Mikroişlemci Laboratuarı
* 3 Projeksiyon sınıfı

Amacımız, geleceğin bilişim ve yazılım teknisyenlerini yetiştirme, önce bölümümüzü sonra okulumuzu akıllı okul projemize entegre etmek ve bu projeyi diğer okullarda da uygulamaktır.


Adres: Fevzi Çakmak mah. Açık Cezaevi yanı Merkez Eskişehir
Telefon: 0 222 3223151 0 222 3236777

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5737
favori
like
share