OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Eskişehir Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1959 yılında açılmıştır. Aynı çatı altında eğitim hizmetini sürdürmekte olan bağımsız Pratik Kız Sanat Okulu 1985-1986 eğitim-öğretim yılında Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğüne bağlanmıştır. 1959 yılında öğretime açılan okulumuz, kendi öz kültürümüzde önemli bir yeri olan Türk El Sanatlarını araştırarak, özelliklerini koruyup geliştiren, günümüze çağdaş yorumlar getiren ve gelecek kuşaklara miras bırakmayı amaçlayan bir öğretim kurumudur.

Okulumuz Bakanlıkça tahsis edilen kendi binasında eğitim-öğretimini sürdürmektedir. Okul binası 1953 yılında inşa edilmiş. Bu binada sırası ile Maarif Koleji öğretimini sürdürüp, daha sonra kız enstitüsü öğretim yapmıştır. 03-01-1977 tarihinden itibaren eğitim –öğretimine devam etmektedirEĞİTİM BİRİMLERİMİZ


OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

1959 yılında kurulan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü medeniyetler köprüsü Anadolu topraklarının Türk kültürüne getirdiği birikime yeni çağdaş yorumlarla ivmeler kazandıran bir okuldur. Olgunlaşma Enstitüsü, Geleneksel Türk Giyim ve El Sanatlarını araştıran, özelliklerini bozmadan günümüze ve gelecek kuşaklara çağdaş yorum ve tasarımlarla aktaran kurumdur. Türk el sanatlarının en güzel örneklerini yurt içi ve yurt dışında defileler, fuarlar, sergiler ve sosyal çalışmalarla tanıtmayı hedeflemektedir.

Olgunlaşma Enstitüsü 2 yıl süreli ve döner sermayeli olup, öğrencileri gelecek için iş hayatına hazırlar ve üretken duruma getirir. Okulumuzun tüm atölyelerine özel siparişler verilebilir. Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü eğitim kalitesini yükselterek, Türk kültürünün Avrupa ve Dünyada tanıtılmasında referans kurum olan, Avrupa ve Dünya pazarında marka olarak yer alma çabası olan,mezun öğrencilerimizi piyasada tercih edilen elemanlar olarak yetiştiren bir kurumdur.

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ BÖLÜMLERİ

* ARAŞTIRMA: Enstitünün amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslar arası nitelikte araştırma konuları belirler. Araştırma sonuçlarını ilgililerin kullanımına sunar. Araştırma sonuçlarından ve yapılan çalışmalardan elde edilen dokümanlarla arşiv hazırlar. Yapılan araştırmaları, kurum ve kuruluşlarda konferans ve seminer düzenler ve yayınlar.

* EL SANATLARI: El Sanatları Bölümü geleneksel Türk dokuma motiflerini araştırıp inceleyen günümüze uyarlayan dokuma hakkında bilgi, beceri ve alışkanlıklarını kazandıran, deri konusunda teknolojik bilgilere sahip olan, giyim ve mekân süslemede deriyi kullanabilen, çağımızın moda zevk anlayışına göre ürünler hazırlayan bir bölümdür.

* EV EKONOMİSİ VE BESLENME: Kadın ve genç kızlarımız başta olmak üzere, beslenme ve gıda alanlarında toplum bilincinin geliştirilmesine, gıda sektöründe iş gücünü karşılamaya yönelik bir bölümdür. Örgün, yaygın ve yaşam boyu eğitim boyutunda, Avrupa ile ortak standartlara sahip modern mutfaklarında eğitim vermektedir. Ayrıca bölümümüz, ilköğretim okulları taşımalı sistem öğrencilerinin her gün sıcak yemek ihtiyacını karşılamaktadır.

* GİYİM: Giyim alanı ile ilgili moda ve teknolojik gelişmelere dayalı olarak, kişi üzerinden alınan vücut ölçülerini kullanarak, temel kalıplar hazırlayıp, model analizini ve bu kalıplar üzerinde çeşitli model uygulamalarını yapabilen, kalıpların ve kumaşların kesimini dikimini, ütüsünü yapabilen, çalıştığı alanda yenilikleri takip eden nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür.

* HAZIR GİYİM: Günümüzün moda ve teknolojisine dayalı olarak bayan, erkek, çocuk giyim kalıplarının hazırlanması, model geliştirilmesi, hazırlanan kalıplarla endüstriyel dikiminin yapılması, ütü ve kalite kontrolünün yapılması, iş akış ve planının hazırlanması, makineli araçların bakımı ve onarımının yapılmasını öğreten, teknik eleman yetiştiren bir bölümdür.

* KUYUMCULUK VE TAKI TASARIMI: Değerli taş ve madenlerin geçmişten günümüze gelen yorum ve tasarımlarla üretildiği bir bölümdür.. Öğrenciler takı ve kuyumculuk sektöründe son teknoloji ile eğitim alarak, sektörde aranan elemanlar olarak yetişmektedirler.

* NAKIŞ: Günümüzün moda ve teknolojik gelişmelerini dikkate alarak geleneksel ve yöresel nakışların temel teknik bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazandıran bölümdür. Nakış üretim atölyeleri, Maraş işi atölyesi, örtü nakışları ve makine nakışları atölyeleri olarak hizmet vermektedir. Resim atölyesi ile işbirliği yaparak çalıştıkları hazıra örtülerde yurdumuzun çeşitli yörelerine ait yerel dokumalar üzerine (Ödemiş keteni, Ayancık dokuması,Rize keteni) orijinal Türk işi desenlerini renk ve çizgileri bozulmadan uygulamaktadır.

* RESİM - TASARIM: Resim giderek büyüyen görünürlüğün tarihidir. Resim bölümü mesleki bilgi, beceri ve alışkanlıkların sanat eğitimine dayalı olarak kazandıran, geleneksel Türk el sanatlarını günümüzün moda ve zevk anlayışına uygun yorumlayan ve tasarlayan bir bölümdür.

* SERAMİK: Seramik sektörü tüm dünyada ve özellikle son yıllarda ülkemizde gelişmekte olan bir sektördür. Dolayısıyla bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç çoktur. Eskişehir’in sanayi şehri ve seramik hammaddelerini içeren toprak zenginliklerinin olması, bu sektörün ilimizde gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

* TRİKO: Triko atölyesi 1986 yılında kurulmuştur. Atölyede günün moda ve zevklerine uygun triko makineleri kullanılarak her türlü kıyafet ve dekoratif amaçlı ürünler çalışılmaktadır. Üretilen ürünlerden bazıları; bayan çantası, sık iğne nazarlıklar, duvar süsleri ve panolar, çorap ve atkılar, çeşitli ebatlardaki yastık, değişik giysi türleridir.

* TANITIM VE PAZARLAMA: Enstitü’ de üretilen ürünleri ve giysi koleksiyonlarını tanıtır. Bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında sergi ve defile düzenler. Enstitünün faaliyetleri ile ilgili olarak cd hazırlar. Model, dergi ve bülten çıkarır ve yayınlar. İş kalitesini ve iş verimini sürekli izler.


KIZ MESLEK LİSESİ

1997-1998 öğretim yılında okulumuzda Kız Meslek Lisesi açılmış;Hazır giyim,Çocuk Gelişimi,Seramik ve Örme Hazır Giyim dallarında öğrenciler eğitim görmeye başlamışlardır.

Kız Meslek Lisesi eğitim süresi 4 yıl olup meslek eğitimi vermektedir. Mezunlarımız alanlarıyla ilgili olarak iş hayatına atılabilecekleri gibi isteyenler Üniversitelerin branşlarıyla ilgili bölümlerine devam etme imkanına sahiptirler. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Giyim Üretimi Teknolojisi, Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Seramik ve Cam Teknolojisi bölümlerinde eğitim verilmektedir.

2006- 2007 Eğitim Öğretim yılında 550 öğrenci örgün olarak eğitim almaktadır.Ön kayıtlar her yıl Ağustos ayında, kesin kayıtlar Eylül ayında yapılmaktadır.Kayıtlarda ilköğretim mezunu olmak şartı aranmaktadır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitim;

Üniversitede Çocuk Gelişimi ve Eğitim , Okul öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği bölümlerine öğrenci yetiştiren bir bölümdür. Çocuk gelişimi bölümünden mezun olan öğrencilerimiz özel kurumlara da yerleşebilirler.

Giyim Üretimi Teknolojisi;

Tekstil konfeksiyon bölümü; bu sanayi dalında, çağımızın moda ve teknolojik gelişmelerine dayalı olarak giysi tasarımı, ev tekstili, kadın-erkek-çocuk giysileri için kumaş yüzey özelliklerine göre konfeksiyonun üretim birimlerine teknik eleman yetiştirir.

Bölümde bulunan dallar:Çocuk Giysi Tasarım Dalı,Kadın Giysi Tasarım Dalı,Erkek Giysi Tasarım Dalı,Kesim ve Kalite Kontrol Dalı,Örme (Triko) Konfeksiyon Dalı, Deri Konfeksiyon Dalı, Ev Tekstil Konfeksiyon Dalı,Moda-Evi Butik Dalı,Çorap Örme Dalı.

Bölüm Öğrencileri modern bilgisayar donanımlı atölyelerde alan derslerini alırlar. İş yerlerinde 1 yıl süreli staj eğitimine tabi tutulurlar. Mezun öğrenciler, tekstil sektöründe iş imkanı bulurlar.Lise son sınıfta staja giden öğrencilerin Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak asgari ücretin %30’ u oranında aylık olarak ücretlendirilirler.

Seramik ve Cam Teknolojisi;

Seramik sektöründe bilimsel ve teknolojik gelişmelere dayalı olarak, ürünü tasarlayan, oluşturulan tasarımlara göre seramik ham maddelerini çeşitli oranlarda karıştırıp ürün haline dönüştüren teknik elemanları yetiştiren bir meslek bölümüdür.

Bölüm dalları: Seramik Laborantı Dalı,Seramik Şekillendirici Dalı, Dekorcu Dalı, Çini İşlemecisi Dalı, Modelci ve Kalıpçı Dalı.

Sanat atölyelerinde öğrenciler uygulamalı sanatsal seramik yaparlar. Aldıkları eğitim ile Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Mühendisliği Seramik Yüksek Okullarına girme imkanı bulurlar. Seramik bölümünden mezun olan öğrencilerimiz seramik sanayinde teknisyen olarak çalışabilirler.

İş yerlerinde 1 yıl süreli staj eğitimine tabi tutulurlar. Mezun öğrenciler, seramik sektöründe iş imkanı bulurlar.Lise son sınıfta staja giden öğrencilerin Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak asgari ücretin %30’ u oranında aylık olarak ücretlendirilirler.

Yiyecek İçecek Hizmetleri;

Teknolojiyi alanında kullanabilen, kazandığı bilgi ve becerileri kullanarak üretim yapan ve bunları pazarlayan bu sektöre istenilen kalitede hizmet sunabilen bireyleri yetiştirmeyi amaçlayan bir alandır.

Sanayi ve hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu servis elemanı, mutfak elemanı, kat hizmetleri elemanı, gıda analizcisi ve kurum mutfak beslenmecisi mesleklerinde bireyleri örgün eğitim programları ile yetiştirirPRATİK KIZ SANAT OKULU

1985-1986 öğretim yılında Olgulaşma Enstitüsü bünyesinde Pratik Kız Sanat Okulu eğitim ve öğretime başlamıştır.

Pratik Kız Sanat Okulu tam gün ve tam yıl eğitim sitemini uygulayarak kayıtları süreklidir. Bayanlara ilgi duydukları alanda açılan hobi kurslarıyla eğitim vermektedir. Kurslardan bazıları; Giyim Nakış, El Sanatları ( Dokuma, Ahşap Boyama, Takı Tasarımı), Resim (Yağlı Boya, Kara Kalem Desen), Ev Ekonomisi( Gıda Ağırlama, Ev Mefruşatı) dır.ANA OKULU

Çocukların gelişimini desteklemeye yönelik sevgi mutluluk ve huzur dolu ortamda . Tam ve yarım gün olarak eğitim verilir. Çocukların ilgileri doğrultusunda yabancı dil, dans ve sanat çalışmalarına yer verilmektedir. Her yıl Ağustos ayında başvurular kabul edilip, kesin kayıtlar Eylül ayında yapılır.


Adres:
AKAR BAŞI MAHALLESİ KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ NO:51/A ESKİŞEHİR

Tel. 0 222 2306834
FAX : 0 222 2306837

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11253
favori
like
share
EREN BAGCILAR Tarih: 13.01.2010 21:49
COK ŞİRİN Bİ OKULUNUZ WAR