Okulumuz 1957-1958 Eğitim-Öğretim yılında açılmış olup,1957’den önce Atatürk Lisesi bünyesinde hizmet vermekteydi.”Dönemin valisi okulumuzun açılış konuşmasında “Bu okul devletimize,milletimize nice asker ve devlet adamları yetiştirecek.”demiş ve böylece okulumuzun adı “Mehmetçik” olmuştur.

Okulumuz Eskişehir’in ilk müstakil ortaokulu olma özelliğini taşımaktadır.Mehmetçik Ortaokulu’nun ismi sekiz yıllık zorunlu eğitim yasasından sonra “Mehmetçik İlköğretim Okulu olarak değişmiştir.Daha sonra 2005-2006 Öğretim Yılında Mehmetçik İlköğretim Okulu liseye dönüştürülmüş, “Mehmetçik Lisesi” olarak son adını almıştır.

Lisemiz konum itibariyle Yenibağlar Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır.Öğrencilerimizin tamamına yakını Yenibağlar,Eskibağlar,Bahçelievler ve Güllük mahallelerinde ikamet etmektedirler.

Okulumuzun içinde bulunduğu bu yerleşim çevresi nüfus özellikleri bakımından kozmopolit bir yapıdadır.Okul çevremizin sosyal yapısına bakıldığında işçi kesiminin yoğunlukta olduğu görülmektedir.Çalışan kesimin daha çok düşük ücret karşılığında çalıştığı ve sürekli bir işlerinin olmadığı gözlemlenmektedir.Velilerimizin çoğunun geliri düşük veya düzenli bir işleri yoktur.

Mehmetçik Lisesi kuruluşundan bu yana sadece iki yıl geçmesine ve bulunduğu bölgenin olumsuz ekonomik koşullarına rağmen , eğitim-öğretim kalitesini hızla yükseltmekte ve gelişimini sürdürmektedir.Lisemiz çok kısa sayılabilecek tarihi geçmişini zenginleştirme,ilimize ve ülkemize faydalı bireyler yetiştirme hedefiyle eğitim-öğretime devam etmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1775
favori
like
share