MESA ve YAŞAM DERGİSİ

Ocak/Şubat/Mart 2009 - Sayı 46

Bu şehir için sizin neyi planladığınız ve neyi uyguladığınız, eğer şehirlileri işin içine katamazsanız, o kadar da önemli değildir. Şehri şehirliler yapar. Ancak kendileri yapmışsa, şehirliler şehre sahip çıkar, onur korur ve geliştirir..TERCÜMAN GAZETESİ

29 Ocak 2009 - Perşembe

Eskişehir,''Beşeri Sermaye ve Yaşam Kalitesi'' kategorisinde Ankara ve İstanbul'dan sonra üçüncü sırada yer aldı..


TERCÜMAN GAZETESİ

28 Ocak 2009-Çarşamba

Bozkırın ortasında bir üniversite şehri Eskişehir, ticaret yollarının kavşağında yer alan bir şehirdir ..ZAMAN GAZETESİ

29 Kasım 2008 - Cumartesi

Birçok medeniyete evsahipliği yapan Eskişehir, her geçen gün gelişen sanayisi, düzenli yapılaşması, üniversiteleri ile Avrupa şehirlerini kıskandırıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1298
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 05.03.2009 01:41
TERCÜMAN GAZETESİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen,''Mübarek Ramazan ayı vesilesiyle dinimizin eşsiz güzellikteki vasıflarını yeniden hatırlıyoruz. Televizyonlarda, gazetelerde, evlerde toplu iftarlarda yapılan sohbetlerle bilgilerimizi tazeliyor, inancımızı güçlendiriyoruz''

VATAN GAZETESİ

Şaka yollu böyle dedim, Eskişehir’de... Dört tiyatrosunu, iki üniversitesini, Porsuk Çayı’nda gondollarını, ağaç ve çiçeklerle bezeli caddelerinde faytonlarını, kafelerini ve yakında açılacak plajını gördükten sonra...


15 Eylül 2008 - Pazartesi

16 Eylül 2008 - Salı

17 Eylül 2008 - Çarşamba

18 Eylül 2008 - Perşembe

MiSS-FENER Tarih: 05.03.2009 01:08
ZAMAN GAZETESİ

29 Kasım 2008 - Cumartesi

Yılmaz Büyükerşen'in, Bülent Ecevit'in ''Örnek bir üniversite yaptınız, bir de örnek bir şehir yapsanız.'' teklifini geri çevirmeyip Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını kabul etmesinin üzerinden on yıl geçti.

GÜNEŞ GAZETESİ

18 Kasım 2008 - Salı

Dürüstlük, cesaret, vizyon ve halk desteği... İşte Eskişehir'i bir Anadolu kenti olmaktan çıkarıp Avrupai bir havaya kavuşturan formül...


Milliyet Gazetesi

ESKİŞEHİRLİLER, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yapay plajda deniz keyfi sürebilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Otogarı karşındaki Porsuk Çayı kıyısında 300 dönümlük alana yaptırdığı Kent Park içerisinde yer alan 350 metre uzunluğundaki yapay plaj tamamlandı.

Eskişehir'in artık plajı varDeniz olmayan Eskişehir'de, plajda yüzülebilecek
ESKİŞEHİR, (DHA)

ESKİŞEHİRLİLER, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yapay plajda deniz keyfi sürebilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Otogarı karşındaki Porsuk Çayı kıyısında 300 dönümlük alana yaptırdığı Kent Park içerisinde yer alan 350 metre uzunluğundaki yapay plaj tamamlandı. DSP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir’de yaptıkları yapay plajla, kent halkının deniz ve plaj özleminin giderileceğini söyledi. Büyükerşen, plajın suyunun artezyenden sağlandığını ve klorlanarak yüzmek için sağlıklı hale getirildiğini belirtti.
Paris ve Viyana gibi içinden çok büyük nehirlerin geçtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulduğunu kaydeden Yılmaz Büyükerşen, buralardaki plajların suyunda yüzülmediğini sadece güneşlenilebildiğini söyledi. Eskişehir'deki yapay plajda yüzülebileceğini de anlatan Yılmaz Büyükerşen şöyle konuştu:
“Bizler çocukluğumuzda yüzmeyi Porsuk Çayı’nda öğrenmiştik. O zamanlar Porsuk Çayı’nda 1970’lerde başlayan kirlenme yoktu. Porsuk’ta balık tutardık. Başkan olarak seçildikten sonra, Porsuk’un tekrar eski günlerine döndürülerek, yaz tatillerinde deniz kenarlarına gidemeyen ailelerin çocuklarının, bizlerin 40 yıl önce yaptığı gibi Eskişehir’de ve daha güvenlikli koşullarda yüzme öğrenmelerini istedim. Ayrıca şehrin yaz aylarındaki bunaltıcı sıcağından kurtulmak isteyen hemşehrilerimiz de, deniz özlemlerini bu şehirde oluşturulacak bir plajda gidersinler istedim. AKP’li belediye meclis üyelerinin yaptığımız bu çalışmalarla ilgili olarak finansman konusundaki bütün engellemelerine rağmen, çok şükür Eskişehirliler için yapmayı istediğim bu hayalimi de gerçekleştirdim. Çok bahtiyarım.”
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Kent Park’ta yapay plajın yanı sıra açık ve kapalı yüzme havuzları, restoranlar, büyük bir gölet, çocuk oyun alanları, at binme alanları gibi bölümler bulunuyor.


Porsuk Çayı, hayata döndüEyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR, (DHA)

Temizlendi, çevre düzenlenmesi yapıldı, üzerindeki köprüler yenilendi... Ve Porsuk Çayı hayata döndü.

ESKİŞEHİR'de, kirliliği ve çevresinin bakımsızlığı nedeniyle yıllarca kentte yaşayanlardan ilgi görmeyen Porsuk Çayı, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı temizlik, çevre düzenlemesi ve üzerindeki köprülerin yenilenmesiyle yeniden hayata döndü. Çay kıyısındaki park içerisine yapay plaj oluşturan belediye, son olarak da denizi olmayan kentte kurduğu tersanede Amsterdam tipi motorlu tekneler ve Venedik tipi gondollar üretmeye başladı.
Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşlarınca "Örnek Proje" olarak kredilendirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeler topluluğu arasında bulunan ‘Afet Riski Azaltma ve Çevre’ projesiyle Porsuk Çayı yeniden hayat buldu. Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Porsuk Çayı yatağını temizledi ve kent merkezini ikiye ayıran çayın etrafının çevre düzenlemesini yaptı.

24 KÖPRÜ YENİLENDİ
Proje kapsamında Porsuk Çayı üzerindeki 24 taşıt ve yaya köprüsü yıkılıp yerine yenileri yapılarak depreme dayanıklı hale getirildi. Bu köprüler, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı DSP’li Yılmaz Büyükerşen tarafından tasarlandı. Bazılarında Avrupa kentlerindeki gibi heykeller bulunan köprüler, Eskişehir’i ziyaret eden turistlerin de ilgi odağı oldu. Porsuk Çayı’nda son 2 yıldır yaz aylarında düzenlenen kano yarışları ise ilgiyle izleniyor.
Büyükşehir Belediyesi, biri Porsuk Çayı kıyısında olmak üzere Eskişehir’e 2 büyük dev park kazandırdı. Otogar karşısındaki Porsuk Çayı kıyısındaki 300 dönümlük arazi üzerine kurulan Kent Park içerisinde deniz kumu getirilerek 350 metrelik yapay bir plaj oluşturuldu. Denizi olmayan Eskişehirliler yaz aylarında deniz özlemini bu plajın klorlanan artezyen suyunda yüzüp, plajında güneşlenerek giderecek.

BOZKIRIN ORTASINDA TERSANE KURULDU
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Yatırım Bankası projelerine ek olarak, Türkiye’de ilk kez bir akarsuyu kullanarak kent içi toplu taşımacılığına yeni bir örnek kazandırdı. Şehrin girişinden çıkışına kadar 12 kilometrelik bir parkura sahip olan Porsuk Çayı’nda Amsterdam tipi motorlu tekneler ve Venedik tipi gondollarla gezi yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tersane kuruldu. Kentin bu tür su taşıtları ihtiyacının karşılanacağı belediye tersanesinde sipariş üretimler de yapılacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Porsuk Çayı’ndaki tekne ve gondolların şu an gezi amaçlı kullanıldığını, kısa bir süre sonra bunlarla kent içi ulaşımın da sağlanacağını kaydetti.

Hürriyet Gazetesi

ESKİŞEHİR Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Bilim Sanat ve Kültür Parkı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, kent halkının yoğun ilgisini görüyor. Parktaki gölette bulunan Korsan Gemisi önünde aralarında gelin ve damadın da bulunduğu vatandaşlar hatıra fotoğrafları çektiriyor.

Bu Korsan Gemisi NeredeESKİŞEHİR Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Bilim Sanat ve Kültür Parkı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, kent halkının yoğun ilgisini görüyor. Parktaki gölette bulunan Korsan Gemisi önünde aralarında gelin ve damadın da bulunduğu vatandaşlar hatıra fotoğrafları çektiriyor.

DSP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından 400 bin metrekarelik alana yaptırılan ve Eskişehir’in en büyük parkı olan ‘Bilim Sanat ve Kültür Parkı’ vatandaşların uğrak yeri oldu. Belediye yetkilileri, tamamlanma aşamasına gelen parkın önümüzdeki haftalarda açılışının yapılacağını belirtti. Parkın Şeker Bayramı’ndan bu yana belirli saatlerde ziyaretçilere açık tutulduğunu kaydeden yetkililer, parktaki 25 bin metrekarelik gölet içerisinde 30 metre boyunda 27 metre yüksekliğindeki korsan gemisinin ilgi odağı olduğunu söyledi.

NİKAHIN ARDINDAN PARKA

Parkı ziyarete gelenler arasında gelin ve damatlar da dikkat çekiyor. Nikah sonrasında soluğu parkta alan damat İbrahim Bayrak ile gelin Melike Bayrak, Korsan Gemisi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Genç çift özel günlerini parkta ölümsüzleştirmek istedikleri belirterek, “Eskişehir’e böyle bir park kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Eskişehir’in Disneyland’ı olarak da adlandırılan Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nda Korsan Gemisi ile Nuh’un Gemisi’nin yanı sıra, 25 bin metrekarelik bir gölet, park çevresinde dolaşan buharlı mini tren, çocuk oyun alanları, hayvanat bahçesi, bilim ve deney müzesi, konser alanları, anfi tiyatro ve spor alanları da bulunuyor.


Anadoluda böyle bir kent yarattıEskişehir’de, kirliliği ve çevresinin bakımsızlığı nedeniyle yıllarca kentte yaşayanlardan ilgi görmeyen Porsuk Çayı, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı temizlik, çevre düzenlemesi ve üzerindeki köprülerin yenilenmesiyle yeniden hayata döndü.

Şehrin girişinden çıkışına kadar 12 kilometrelik bir parkura sahip olan Porsuk Çayı’nda Amsterdam tipi motorlu tekneler ve Venedik tipi gondollarla gezi yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir de tersane kuruldu. Kentin bu tür su taşıtları ihtiyacının karşılanacağı belediye tersanesinde sipariş üretimler de yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Porsuk Çayı’ndaki tekne ve gondolların şu an gezi amaçlı kullanıldığını, kısa bir süre sonra bunlarla kent içi ulaşımın da sağlanacağını kaydetti.