12 Kasım 1964, Adapazarı doğumlu.
Babası tüccar terzi Faruk Bey ile annesi Süreyya Hanım'ı, 14 yaşındayken trafik kazasında kaybetti.
Lise 1. sınıfta ailesinin vefatı nedeniyle okuluna ara veren Saygıner, bir süre sonra tekrar sınava girip Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünü kazandı.
Psikolojik sorunlar nedenlerle sonunda okul hayatına nokta koymak zorunda kaldı.
Aynı dönemlerde bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bilardo ile tanıştı.
16 yaşında bilardo oynamaya başlayan Saygıner, kısa bir süre sonra üstün performansıyla herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

17 yaşındayken Tezcan isimli bir arkadaşının ikna etmesiyle İstanbul Şampiyonası'na katıldı ve birinci oldu. Kısa bir zaman içinde ünü bütün Türkiye'ye yayılan Saygıner'e ülkenin her yerinden açılış ve turnuva davetleri gelmeye başladı. Birçok başarı elde etmesine rağmen bilardodan hayatını kazanamadığı için bu sporu hobi olarak yapmaya karar verdi.

Ağabeyinin müteahhitlik firmasında çalışmaya başladı. 1986'da askerliğini bitirdikten bir süre sonra bilardodan kopamayacağını anlayıp tekrar İstanbul'a geldi.Bir bilardo salonunda çalışmaya başlayan Saygıner hem hayatını kazanıp hem de antrenman yapma fırsatı bulmuş 1988 yılında Türkiye'de yapılan uluslar arası bir gösteri turnuvasında dünya şampiyonlarına karşı gösterdiği üstün performansla kendine güveni artan Saygıner, başarılarını uluslar arası platforma taşımayı hedefledi. 1992 yılına kadar çeşitli uluslar arası turnuvalara katılan Saygıner, ilk önemli başarısını Almanya'da, Dünya Kupası'nda, o yılın Dünya Şampiyonu olan Ceulemans'ı 3-0 yenerek elde etti. Bu başarıdan sonra 1993'te Dünya Klasmanı'nda altıncılığa kadar yükseldi.

Semih Saygıner'in elde ettiği uluslar arası başarılardan sonra, bilardo Türkiye'de de federasyonu olan bir spor dalı haline geldi ve hızla yaygınlaştı.Saygıner, 1994'te ilk kez Dünya Kupası'nı kazandı. Aynı yıl bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Takımlar Hollanda ligine transfer oldu ve 1994'ten bu yana sayısız başarılara imza attı.
9 sene profesyonel olarak Hollanda Ligin'de oynayan ve 3 sene FC PORTO bilardo takımının kaptanlığınıda yapmış olan Saygıner'in kırılmış olan 2 Dünya Rekoru bulunmaktadır. Bilardo Literatürü'ne geçen 40 vuruşu bulunan Saygıner, dünya bilardo camiasında "Mr. Magic" ve "Turkish Prince" lakaplarıyla anılmaktadır.

Semih Saygıner, 1995’de bilardo oyuncusu Aygen Berk ile evlendi. Bayanlar Türkiye Şampiyonluğu bulunan Berk, aynı zamanda Türkiye Bilardo Federasyonu kurucu üyesidir. Türkiye’de bilardonun sevilmesinde ve hızla yaygınlaşmasında büyük payı bulunan Saygıner de 1996-1997 yılları arasında bilardo federasyonunun başkanlığını yürüttü.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 649
favori
like
share