Allah razi olsun:1:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 800
favori
like
share
hercules0666 Tarih: 08.03.2009 18:49
Kainatın Efendisi,
Sevgili Peygamberimiz,
Alemlere Rahmet Efendimiz,
Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm Efendimiz'in
Dünyaya Teşrifleri Cümlemize Mubarek Olsun,
Hayırlara Vesile Olsun İnşaallah..!
Terakkiperver Tarih: 08.03.2009 14:55
8 Mart pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece Mevlid Kandili'dir. Mevlid Kandili Sevgili Peygamberimiz Hz. MUHAMMED Mustafa (s.a.s.)'in doğduğu gecedir. Bu mutlu zaman dilimi, hepimiz için bir bayram gecesidir. Ortaçağın insanlık üzerine çökmüş kâbusu, içleri karartan bulutları, bu gece dağılıp yok olmuş, karanlıklar parça*lanarak, yerlerini bu gece aydınlığa terketmiştir.

Sevgili Peygamberimiz, insanların en cesuru, en doğru sözlüsüdür. En vefalısı, en yumuşak huylusu ve en geçimlisidir. O'nu ilk defa gören heybetinden titrer, birlikte yaşayan gönülden severdi. Zayıfı korur, öksüzü himaye ederdi. Aç olanı doyurur, açığı giydirirdi. İnsan hayatına ve insan haklarına çok değer verirdi. Sağlığını titizlikle korurdu. Sağlığın, insanlara Yüce ALLAH'ın bağışladığı en büyük nimetlerden biri olduğunu söylerdi. Temizdi, temiz olanı yer, temiz olanı giyerdi. Temizliği ve temiz olanları çok severdi. Sözünde dururdu. Yalan söylediğini, va'dini çiğnediğini duyan ve gören olmadı. Üstün başarıları O'nu değiştirmez, üzüntüleri doğru yoldan çeviremezdi. Bağışlayıcı idi. İşkencenin her çeşidini kendisine ve sevgili arkadaşlarına acımasızca reva görenler bile, O'nun bağışlamasına erebilmişti. Uhut'da, o unutulmaz günde mübarek yüzünden kanlar akarken dahi, kimseye beddua etmeyi düşünmedi. Bunu yap*masını isteyenleri;

"Lanetçi olarak değil, rahmet için gönderildim." diye cevapladı. Ve hemen Yüce ALLAH'a yönelerek saldırganlar hakkında: "ALLAH'ım kavmimi bağışla, onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar, onlara hakikati göster." diye dua etti.

Mevlid Kandilleri, Hz. Peygamber'e olan sevgi*mizin pekiştirileceği, bu anlayış ve inançla birbirimize karşı olan kardeşlik duygularının güç kazanacağı geceler ve mevsimlerdir. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyorlar.

"Sizden hiç biriniz beni babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olmaz."

ALLAH Rasûlü'nün bu uyarısı üzerinde durmak gerekir. Bundan, O'nu çok sevmemize ihtiyacı bulunduğu sonucunu çıkarmak, şüphesiz yanlış olur. Hayatını incelediğimiz zaman görüyoruz ki, O'nun bu uyarısı, bizim mutluluğumuzun, kendisini çok sevmemize bağlı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. O, çok sevilecek ki, sevgilerin en yücesine, ALLAH sevgisine erişilebilsin. O, çok sevilmedikçe örnek kişiliğinden yararlanmak mümkün olmayacak, dolayısıyla en yüce sevgiye ulaşmak da imkansızlaşacaktır. Nitekim Yüce ALLAH Kur'an-ı Kerim'inde: "Rasûlüm de ki: Eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın ." buyurmamış mıdır?

Şu halde ALLAH sevgisine ve hoşnutluğuna giden yol, ALLAH Rasûlü'nün sevgisinden geçecektir. Bu sevgi de sözde kalmayacak, O'nun güzel ahlâkı benimsenecek, bu sevgiye aykırı olan davranışlardan sakınılacaktır. Yalan söylenmeyecek, hile yapılmayacak, kimsenin ırzına, namusuna, malına ve canına göz dikilmeyecektir. İhtikar ve karaborsacılık yapılmayacaktır. Piyasaya hileli mal sürülmeyecektir. Özellikle ihracat yapanlarımız, yabancılara karşı millî itibarımıza gölge düşürecek hilelerden ve hatta dikkatsizliklerden sakınacaklardır. Eksik ölçü ve tartıdan sakınılacaktır. Boğazımızdan geçen lokmaların helali ve haramı mutlaka ayıklanacaktır.

İsraftan sakınılacak, milletin malı kullanılırken ona zarar verilmeyecektir. Birbirimizin kusurları araştırılmayacak, dedikodu yapılmayacak, gıybet edilmeyecektir. İftira yoluna hiçbir zaman başvurulmayacaktır. Düşünce ve kanaatlerinden dolayı kimse kınanmayacak, bütün davranışlarımıza İslâm'ın telkin ettiği hoşgörü anlayışı hakim olacaktır. Devletimize, milletimize, komşularımıza, aile fertlerimize ve kendi kişiliğimize karşı olan görevlerimiz kusursuz bir şekilde yerine getirilecektir. Yoksulların hakkı olan zekat ve sadakalarımızı ve kamu hakkı olan vergilerimizi ödeyeceğiz. Unutulmamalıdır ki, bütün bunlar ve daha niceleri namazımız, orucumuz, haccı-mız gibi Yüce ALLAH'a ve O'nun Rasûlüne olan sevgimizin, "Müslümanlık, güzel ahlâktır" prensibinin gerekleridir. Seven, sevgisinin gereklerini yerine getirmek zorundadır.

"Medyundur o masuma bütün bir beşeriyet,

Yâ Rab! Mahşerde bizi bu ikrar ile haşret." diyen şair ne güzel söylemiştir.

Binlerce salat ve selâm, doğuşu ile kandiller gibi gönül dünyamızı aydınlatan sevgili Peygamberimize olsun...

Kandil Geceniz mübarek olsun..
KONAMI Tarih: 07.03.2009 21:08
Hz. Ömer (r.a), Mescid-i Nebevi’de teravih namazını cemaatle kılanları görünce, “Bu ne güzel bir bid’attır” diyerek teşvik etmiş ve bid’at-ı haseneyi belirtmiştir. (Buhârî, Teravih, 1)

S.A Kardeşim öncelikle yazdıklarının kaynağın öncelikle bu verdiğin hadisin kaynağını kontrol et derim iyi bak bakalım kaynağı Mevsüatu Fıkhı Umar b. e!Hattâb s. 125 olmasın..
Bu senin yazdığın konuda alimler ikiye ayrılmıştır kabul edenler vardır etmeyenler vardır. İyi bidat diyen kötü bidat diyen vardır. Kısaca bidat alimler tarafından farklı yorumlanmıştır..
Gelelim benim fikrime ben Peygamber ve Ehli sünnete yani sahabeye bakarım gerisi beni ilgilendirmez. Şimdi bakalım Peygamberimizi hadislerinde ne söylemiş..

Sonradan ortaya çıkan herşey bidattir her bidat sapıklıktır ve her sapıklık insanı ateşe sürükler.
Müslim : Cumua 43 - Ebû Davud : Sünnet 5 - İbn Mâce : Mukaddime 7

Allah bidat sahibinin orucunu, namazını, sadakasını, haccını, umresini, cihadını, sarfını maddi yardımını şehadetini kabul etmez. O kılın yağdan çıktığı gibi İslâmdan çıkar.
İbn Mace : Mukaddime 49

Allah bidat sahibinin amelini, bidatından vazgeçinceye kadar kabul etmez.
İbn Mâce : Mukaddime 50

diye bir yorumda bulunmuşsun ellerine sağlık lakin kandilileri kuran ve sünnette belirtilen usullerle idrak etmekte bir sakınca olacağı kanaatinde değilim zira:

Sen peygamberden dahamı iyi biliyorsun hayırdır..
Kimse İslama kendi kafasına göre eklemeler yapamaz. Bilmediğiniz konularda akıl verip milletin günahını girmeyin. Bidatın iyisi kötüsü zararsızı yoktur. Ya Bidatın ne olduğunu öğrenin yada ahkam keserken ne yazdığınıza dikkat ediniz.
Örnek vermek gerekirse mesela
Ölüler için mevlit okutup, kırkıncı, elli ikinci geceleri tertip etmeyi bize dinimizi öğreten mutlak tebliğci Peygamberimiz uygulamıyorda..
Bu alimler sonradan bunları iyi bidatlar olarak dinimize sokuyorlar onlar Peygamberden dahamı iyi biliyorlar.

Kardeşlerim sizin kaynaklarınız bellidir. Kuran ve sünnettir.
Selam Dua İle

nichole Tarih: 07.03.2009 13:29
sayın konami arkadaşım:
Bu hadislerden konuya bakarsak Kandil kutlamak bidattır yani dinde böyle birşey yoktur
diye bir yorumda bulunmuşsun ellerine sağlık lakin kandilileri kuran ve sünnette belirtilen usullerle idrak etmekte bir sakınca olacağı kanaatinde değilim zira:

ulema(imam şafi, imam nevevi, ibn abidin vb.) bid’atı, hasene ve seyyie olarak ikiye ayırır, yapılması mahzurlu olmayanlara bid’at-ı hasene (iyi bid’at), yapılması mahzurlu olanlara da bid’at-ı seyyie (kötü bid’at) derler. Minare ve medrese yapmak bid’at-ı hasene, kabirlerin üzerine mum yakmak da bid’at-ı seyyiedir. Buna göre, hadislerde reddedilen bid’atler, kötü bid’atlerdir.

Hz. Ömer (r.a), Mescid-i Nebevi’de teravih namazını cemaatle kılanları görünce, “Bu ne güzel bir bid’attır” diyerek teşvik etmiş ve bid’at-ı haseneyi belirtmiştir. (Buhârî, Teravih, 1)
MiHRaCe Tarih: 06.03.2009 22:32
Emeğine sağlık Allah razı olsun
duygulu43 Tarih: 06.03.2009 19:54
amin ALLAH bütün müslümanların dualarını kabul etsin
CiCeGiM Tarih: 06.03.2009 19:52
Allah razi olsun
KONAMI Tarih: 06.03.2009 19:49
S.A Öncelikle kardeşlerim Kitabımız Kuranı Kerimde Kadir gecesi haricinde bu gecelerin önemi hakkında tek kelime bulamazsınız. Peygamberimizin sünnetine bakarsak eğer ondada sadece Beraet gecesi hakkında hadis mevcuttur.

Bu gece Şabanın onbeşinci gecesidir. Allah Teala bu gecede Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennemden kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz. Buhari : Tergib vet Terhib II 118

Allah Teala Şabanın onbeşinci geresi Berâet gecesi tecelli eder ve ana babaya asi olanlarla Allaha ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. İbni Mace : İkametüs Salât 191 - Tirmizi : Savm 38

Bu hadislerden konuya bakarsak Kandil kutlamak bidattır yani dinde böyle birşey yoktur sonrada girmiştir dinimize konuyu şöyle açıklayalım inş..

Osmanlıda padişah II. Selim zamanından cami minarelerinde kandiller yakılarak haber verildiği ve kutlandığı için Kandil olarak anılmaya başlayan gecelere Kandili Şerif de denir.
Mevlid ilk olarak Fatimiler (Mısır) tarafından kutlanmıştır. Öbür geceler ise bundan sonraları ilk olarak kudüste kutlanmıştır. Bu geceler bundan sonra camilerde toplu olarak kutlanmıştır..
Selam Dua İle
CiCeGiM Tarih: 06.03.2009 18:40
Amiin in$..dua edelim in$:3: