kolalı içeceklerin zararları - asitli içecekler - gazozun zararları

Kolalı içecekler
Kolalı içecekler topluma gençliğin,enerjinin simgesi olarak sunuluyor. Evet , uyarıcı etkileri olduğu için bir eneji ivmesi sağladıkları doğru, ama bu etki pek uzun sürmüyor. Özellikle gençler arasında kolalı içecekler moda.

Kolalı içeceklerde de genellikle kafein bulunuyor yani, uyarıcı ve bağımlılık yapıcı etkileri var. Ayrıca çoğunlukla renklendirici,tatlandırıcı,koruyucuda içerdiklerinden vücudun toksik yükünü arttırıyor, karaciğerin aşırı çalışmasına ve yorulmasına neden oluyorlar.

Kolalı içecekleri içenler genelde su içmiyor. Oysa su vücudun gerçek sıvı ihtiyacını karşılayan en güzel içecektir !

Kafein içeren bütün içecekler gibi vücutta uyarıcı etkiye sahip olan kolalı içeceklerde, stres sırasında salgılanan adrenalin adlı hormonun salgılanmasını arttırıyor. Adrenalin de kaslara ve beyne enerji pompalamak için kan şekerini yükseltiyor. Bu kez pankreas aşırı yükselen kan şekerini ayarlamak için aşırı insülin salgılamaya başlıyor. Bu kez kan şekeri aşırı düşüyor. Aşırı şeker,stres ve bu tür içeceklerin çok tüketilmesi sonucu vücutta kan şekeri dengesi giderek bozulabiliyor, bazen şeker hastalığına bile yol açabiliyor.

Ayrıca kolalı içeceklerde bulunan fosforik asit vücudun kalsiyum-potasyum dengesini bozup kalsiyum eksikliğine yol açabiliyor. Kalsiyum sağlıklı kemikler için hayati bir mineral. Özellikle ergenlik çağındakiler çok daha fazla düşkün kolalı içeceklere. Oysa bu yıllar kemik gelişiminin,büyümenin en hızlı olduğu yıllar. İleri yaşlarda aşırı tüketildiklerinde ise osteoporoz riskini arttırabiliyorlar.

Diyet olanlarında tatlandırıcı var. Tatlandırıcıların kansere yol açtığı düşünülüyor. Kan şekeri dengesini bozuyorlar. Diyet kolalı içeceklerde kullanılan aspartam beynin aşırı uyarılmasına, kimyasal yapısının bozulmasına neden olabiliyor.

Gazozlar
Bu içecekler genellikle sentetik meyve ve bitki ekstreleri, bol şeker veya suni tatlandırıcı,koruyucu ve gazlar içerirler. Bazılarında kafein de var. Gazlar gastrite ve geğirmeye neden olabilir. Bağırsaklardaki bakteri dengesini değiştirip,yediklerimizden tam yararlanmamaya yol açabiliyorlar.


Dr Yasemin Bradley ve Anthony Bradley - İnkılap Kitabevi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2005
favori
like
share
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 14:04
BU BİLGİLERİ SUNDUĞUN İÇİN SANA TEŞEKKÜR EDERİM


EMEĞE SAYGI:
melankol Tarih: 12.05.2005 16:11
Oldum olası kola sevmem zaten :10:
Varsa yoksa Çay varmı çay gibisi...
Tesekkurler kardes bılgımızı tazeledık sayende ve nasıl bır ıcecek oldugunu ogrendık..
trcimbom Tarih: 11.05.2005 16:28
Arkadasim sunu aciklikla söyleyeyimki uzun zamandir belki 2 yildir kola icmeyi biraktim ve mümkün oldugunca cocuklarimada icirmiyorum.Bu zaman zarfi icinde de ben belli en fazla 5 sisie kola icmisimdir.Kolanin cok zararli oldugunu anladigim andan itibaren biraktim ve cevremdekilerede bunun zararli oldugunu anlatmaya calisiyorum.
alpin2005 Tarih: 06.05.2005 14:45
kola gençlik için vazgeçilmez bir olgu olmuş durumda hatta bazı tanıdığım bazı çocuklar günde 1,5-2 litre kola içiyorlar
Poseidon Tarih: 05.05.2005 17:32
asla vazgeçemiyeceğim içeçekler bilgi paylaşımı için teşekkürler
NiSaN Tarih: 05.05.2005 08:14
kafeini yeteri kadar kahveden alıyorum zaten. Çünkü müthiş bir kahve hastasıyım. daha fazla kafein almak için kola içmeme gerek yok. Allahtan da colayı hiç sevmem. Şekerli su gibi gelir bana...birde kafein selülit yaptığı için içmemeye gayret gösteririm. (kahve hariç) kolayla ilgili başka bilmediklerimizde varmış. İyikide kola içmem. Paylaşımın için saol....
keto_41 Tarih: 04.05.2005 19:06
:20:hmmm cok tsk ler ederim paylasdiginiz icin
tarbal Tarih: 01.05.2005 12:32
Sıcak havalarda, aşırı soğuk içecekleri tüketirken dikkatli olunması gerektiği, bu içeceklerin dişe zarar verdiği bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü.) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcil, aşırı soğuk içeceklerin, ağız ortamındaki ani ısı değişikliğine neden olduğunu belirten Evcil, şunları kaydetti:

Yaz aylarında vatandaşlarımız harâretini kesmek için aşırı soğuk içecekleri fazla tüketiyor. Ancak bu durum, dişler için çok zararlı. Çünkü aşırı soğuk içecekler, diş mine yüzeyinin aşınmasına sebep oluyor. Bu aşınma da bir zaman sonra minede çatlaklar oluşturuyor. Ardından dişin canlı dokusunda aşırı reaksiyon yaşanıyor ve şiddetli ağrılar meydana geliyor. Sinan Evcil, yazın soğuk su ve soğuk dondurmanın yanı sıra asitli içeceklerin de fazlasıyla tüketildiğine dikkati çekerek, bu durumun da dişlere zarar verdiğini bildirdi.

Asitli içeceklerin, dişlerin yüzeyine, kemiklere ve dişlerdeki kalsiyum miktarına zarar verdiğini ifade eden Evcil, Kola ve asitli içecekler sadece diş minelerini değil, ağızdaki kalsiyum miktarını da olumsuz etkiler. Bu içecekleri tüketirken, normal sıcaklıkta olmasına dikkat etmeli diye konuştu.

Evcil ayrıca çocukların özellikle asitli içecekleri fazla içmemesi gerektiğini belirterek, anne ve babaların bu konuda duyarlı olmasını istedi.
DeePGrEeN Tarih: 24.04.2005 17:16
emeğin için teşekkürler.