Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Peker, "Cep telefonlarından yayılan mikrodalga ışınlar, tıpkı fırınlarda olduğu gibi beynimizi pişirmektedir" dedi.
Peker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanlığın yararına olabilecek birçok buluşun yan etkileri de olabileceğini belirterek, Türkiye’de yaklaşık 35-40 milyon aktif kullanıcısı bulunan iletişim çağının değişmez araçlarından biri olan cep telefonlarının, buna en iyi örnek olduğunu kaydetti.
Peker, cep telefonlarından yayılan elektromanyetik ışınımın tüm canlılar tarafından soğurulduğunu ve soğurulan bu enerjinin, hücre proteinlerinde bozulmalara, hücrelerde ısınmalara, ısınmalardan kaynaklı hücre değişikliklerine ve DNA tahribatına kadar birçok olumsuz etkiye yol açtığını belirterek, şöyle devam etti:
"Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın cep telefonlarından ve baz istasyonlarından yayılan radyo dalgalarını içine alan elektromanyetik alanları, muhtemel kanserojen içeren 2-B grubuna alması ve İngiltere Radyolojik Koruma Kurulu’nun cep telefonlarının küçük çocuklarda tümör riski yarattığını açıklaması, bunların zararlı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, cep telefonlarının uzun vadede kalp rahatsızlıklarına, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riskine, kalıcı işitme bozukluklarına, embriyo gelişiminin zarar görmesine, kadınlarda düşük riskinin artmasına, bağışıklık sisteminin bozulmasına, yüksek tansiyona, sperm sayısının azalmasına ve cilt kanseri gibi olumsuz sonuçlara sebep olabileceği düşünülmektedir."
Cep telefonlarının konuşma sırasında karşıdan gelen sinyalleri alıp aynı zamanda karşı tarafa sinyal ilettiği için hem alıcı hem de verici olarak görev yaptığını vurgulayan Peker, konuşma olmasa bile cihaz sürekli sinyal alışverişi yapacağı için kullanıcıların sürekli elektromanyetik dalgaya maruz kaldıklarını anlattı.
Prof. Dr. Peker, özellikle elektromanyetik spektrumun mikrodalga bölgesinde ışın yayan cep telefonlarının, bu bağlamda da oldukça tehlikeli olduklarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bilindiği gibi mikrodalgalar aynı zamanda fırınlarımızda ısıtma amaçlı da kullanılmaktadır. Cep telefonlarından yayılan mikrodalga ışınlar tıpkı fırınlarda olduğu gibi beynimizi pişirmektedir. Tüm bu olumsuz etkilerinden dolayı cep telefonlarını mümkün olabildiğince az ve kısa sürelerde kullanmak gereklidir. Ayrıca çocuklar ve hamile kadınlar cep telefonu kullanmamalı, kullanmaları gerektiğinde ise mutlaka kulaklık takmalılar. Uyunulan odada, özellikle de yatağın başucunda cep telefonu bulundurulmaması gereklidir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share
TMOLOS Tarih: 15.03.2009 23:05
32 yaşındayım.Bu güne kadar cep telefonuyla konuşmadım.Şu an kimse beynine olanın farkında değil.Ama 2 yıl devamlı cep telefonu kullananların beyninde olan ödem yüzde 18 artıyor.Beyin oluşan ödemi yok edebilmek için aşırı bir çalışma içine giriyor.Bunun sonun da da hastalıklı hayvanların ciğerlerine benzeyen beyin dokuları oluşuyor.Beyin ısınıyor,tansiyon artıyor.Telefonu ellerinden düşürmeyenleri önümüzde ki 10 yıl içinde ani felç ve beyin kanaması bekliyor.
M.Kutsi Çil Tarih: 14.03.2009 06:31
Cep telefonlarının zararları hergün her yerde anlatılıyor,fakat bizim gösteriş meraklısı bazı vatandaşlarımız,ilkokuldaki çocuklarına bile alıyorlar."Kardeşim bunun zararını bildiğin halde niye çocuğa telefon alıyorsun" dediğimizde de "Falancanın çocuğunun var,bizimki niye mahrum olsun" diyor,cahil yobaz.
SU-PERISI Tarih: 10.03.2009 17:43
Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım hiç degilse kulaklık kullanmak gerekir zararını önlemez fakat biraz daha aza indirger.
DİDEM Tarih: 10.03.2009 14:37
cep telefonunun bu kadar zararlı olduğunu bile bile
maalesef yine konuşuyoruz:5:
şimdi ufacık çocukların elinde bile cep telefonu var
ous Tarih: 09.03.2009 20:56
Bu konuda az bi bilgim vardı. Tamamladığın için teşekürler erenmelek.