Apgar Skoru Nedir - Apgar Skoru Ne Zaman Uygulanır - Apgar skorlarını etkileyen nedenler

Her anne ve baba adayının ilk isteği,sağlıklı bir bebektir. Hamilelik döneminde bebeğin sağlığı için her türlü fedakarlık yapılır. Gerekiyorsa zorla yemek yenir,gerekiyorsa dinlenilir...ve o mucizevi an gelir. Bebeğin ilk çığlığı duyulur ardından doğumu yaptıran uzmanlara ilk sorular yöneltilir. Kaç kilo, boyu kaç santim? Oysa bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için uzmanlar, doğar doğmaz kilo ve boy ölçümünden daha önemli bir değerlendirme yaparlar. Apgar skorlaması adı verilen bu değerlendirme her yeni doğan bebeğe doğumun
1. ve 5.dakikalarında uygulanır. Doğumda bebeğin yeniden canlandırılmaya ne kadar gereksinimi olduğu ve yeniden canlandırma çabalarına nasıl cevap verdiği hakkında oldukça fikir verir. Doğumdan sonraki 1.ve 5.dakikalarda ve nadiren de 10.dakikada yapılır.
Apgar skoru ismini Amerikalı anestezi uzmanı Dr. Virginia Apgar’dan almış. Dr Apgar doğumlarına katıldığı binlerce bebeğin doğumdan hemen sonra incelenmesi gerektiğini ileri sürmüş. Çünkü deneyimlerine göre, yeni doğanın ilk dakikaları oldukça önemli olduğundan belirli bir sistem içinde değerlendirilmeli ve bu sistem standart olmalıydı. Bu nedenle ortaya attığı Apgar skoru’nu 1952 yılında dünyaya tanıttı. O tarihten bu yana,bütün yeni doğanlara uzmanlar tarafından bu standart skor uygulanıyor.
1.dakika Apgar skoru,genellikle doğum esnasında oksijensizliği ve buna karşılık solunum desteği gerekip gerekmediğini gösterir. dakikada skorlamasına göre 0-3 puan=şiddetli oksijensizlik,7-8 Puan=hafif oksijensizlik olarak tanımlanır.
5.dakika Apgar skoru ise yeni doğan dönemindeki ölümlerin ve ilerideki sinir sisteminin gelişiminin değerlendirilmesi açısından, 1. dakika Apgar skoruna göre daha doğru fikir verir.
1.dakikada Apgar skoru ve 3 ve 3’ün altında ise,bebek canlı değildir ve kalp hızı 80/dk’nın altındadır. Bu bebeğe yeniden canlandırma işlemi yapılmalıdır. Apgar skoru 4-6 arasında ise kalp hızı 80/dk’nın üzerindedir.
Bebek doğar doğmaz bir ısıtıcı altına alınır, cildine uyarıda bulunulur, sırtı okşanır, ayakları hafifçe tokatlanır, ağzının içi aspire edilir.Bu işlemlere yeterli cevap alınmazsa solunum desteği sağlanır.Apgar skoru 7 ve üzeri olan bebekler ısıtıcı altına alınır, hava yolu aspire edilir, başı, vücuda kurulanır ve ayak tabanlarına uyarı yapılır. Bu skorlama 5. ve 10. dakikalarda tekrar değerlendirilir.
Apgar skorlarını etkileyen nedenler Apgar skorlamasını, doğum öncesi ve doğum sırasında bebeği sıkıntıya sokabilecek, anneye ve bebeğe ait birçok faktör etkiler. Anneye ait sebeplerden özellikle annenin alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, hipertansiyonu ve damar hastalıklarının olması, plasentanın erken ve önde gelmesi doğumun uzaması önemlidir. Bebeğe ait faktörler ise: kordon dolonması, mekonyum (ilk kaka) yutması,doğum sırasında anestezi süresinin uzaması ve kullanılan ilaçlar, doğum travması, bebeğin kas ve sinir hastalıkları, doğumsal anomaliler, doğuştan kalp hastalıklarının olması, solunum yolu tıkanıklıkları, akciğer enfeksiyonlarıdır. Yukarıdaki anneye ve bebeğe bağlı sebeplerin her biri Apgar skorlamasının düşük olmasına sebep olur. Özellikle 5.dakika Apgar değerlendirilmesi ilerideki nörolojik hasarı gösterir. Bu çocukların takibi daha dikkatli yapılmalıdır. Bu skorlama özellikle doktorun çocuğu takibinde kolaylık sağlar. Apgari yüksek çıkan çocuklarda da bazen nadiren de olsa sonraki günlerde sağlık problemleri görülebilir.

NELERE DİKKAT EDİLİYOR
Apkar skoruna göre 5 objektif bulgudan oluşan 10 puan ,yeni doğmuş bebeğin durumunun mükemmel olduğunu gösterir.
Bu 5 bulgu;bebeğin kalp hızı,kas tonusu,refreks cevabı ve deri rengidir.Puanlama şu şekilde yapılır.
SKOR
0 1 2
Kalp hızı Yok (aşağı) 100 vuruş/dk (yukarı) 100 vuruş/dk
Solunum Yok Yavaş İyi
Kas tonusu Gevşek Kol ve bacakta fleksiyon
(gövdeye çekme) Aktif hareketler
Refleks cevabı Yok Yüz buruşturma Öksürük,aksırık
Deri rengi Mor,soluk Vücut pembe kollar
Bacaklar mor Her taraf pembe

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2241
favori
like
share
Şayeste Tarih: 18.03.2009 12:57
Dikkat edilmesi gereken bir durum demek ki..
Bilgiler için teşekkürler..