KETEM Nedir?

(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)
KETEMler "Erken teşhis hayat kurtarır!" prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir.

2008 yılı sonu itibari ile yurdumuzun 81 ilinde toplam 84 KETEM kurulmuş, devlet hastaneleri bünyelerinde faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında eğitim verilmiş olan doktor, hemşire, ebe, röntgen teknisyeni ve tıbbi teknologlar görevlendirilmiştir. Bu özel konuya gönül vermiş olan personelimiz, aynı zamanda kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konularında da eğitilmiştir.

Türkiye genelindeki Ketem Merkezleri:
Ketem Merkezleri


Serviks ve meme kanserleri için yürütülen taramalar çeşitli yöntemlerle (mektup, telefon..) kadınlarımızın davet edilerek gerekli muayene ve testlerin yapılması şeklinde devam etmektedir.

Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir.

[COLOR="darkred"]Kansersiz Yaşamın Sırları

KETEMlerin en önemli amaçları toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri korunma yöntemleri, tarama programları hakkında bilgilendirmektir.

Evet! Sağlıklı bir yaşam sürerek ileriki yıllarda kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Bunun için altın kuralların başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

-Sigara ve diğer tüm tütün mamullerinden uzak durmak!
-Sağlıklı saklama ve pişirme kurallarına uymak ve dengeli beslenmek!
-Düzenli egzersiz yapmak!
-Güneşin zararlı etkilerinden korunmak!
-Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak!
-Alkolden uzak durmak!

[COLOR="darkred"]Kanser Taraması Nedir?

Kanser taraması, kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte uygulanır.

Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır.
Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir.

[COLOR="darkred"]KETEMlerde yürütülen kanser tarama hizmetleri aşağıdaki gibidir:

Serviks (rahimağzı) kanseri taraması için 35 - 65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 yılda bir kez pap smear testi (rahim ağzından sürüntü) yapılarak taranmaktadır.

Meme kanseri taraması için 50 - 69 yaş aralığındaki kadınlar iki yılda bir mamografi filmi çekilerek ve hekim tarafından muayene edilerek taranmaktadır.
Kolorektal kanser tarama programı yeni başlamakla birlikte, bu kapsamda 50 - 70 yaş arası kadın ve erkekler iki yılda bir gaitada (dışkı) gizli kan testi (GKK), 10 yılda bir ise kolonoskopi yapılarak taranacaktır.[COLOR="darkred"]Ulusal Kanser Tarama Programlarından

[COLOR="darkred"]Hangi Kanser Tarama Programına dâhil olmalıyım?

20 -35 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ay adet tarihlerinden 7 gün sonra veya her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar.

35 -49 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri için her ay adet tarihlerinden 7 gün sonra veya her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar.
Serviks ( Rahim Ağzı ) kanseri için serviks smear testi yaptırmalı ve 5 yılda bir bu testi tekrar ettirmelidirler.

50- 65 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. Yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar. 2 yılda bir mamografi çektirmelidirler.

Serviks ( Rahim Ağzı ) kanseri için serviks smear testi yaptırmalı ve 5 yılda bir bu testi tekrar ettirmelidirler. Bu yaş aralığında son iki smear testi negatif çıkan bayanlar serviks kanseri tarama programından çıkartılırlar.

Kolorektal Kanserler için gaytada gizli kan testi yaptırmalı iki yılda bir bu testi tekrar ettirmelidir. Her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır.

65-70 yaş aralığında Bayanlar;

Meme Kanseri her ayın belirli bir günü periyodik olarak Kendi Kendine Meme Muayenesi yapmalıdırlar. 2 yılda bir hekim tarafından meme muayenesi yaptırmalıdırlar. 2 yılda bir mamografi çektirmelidirler.

Kolorektal Kanserler için gaytada gizli kan testi yaptırmalı iki yılda bir bu testi tekrar ettirmelidir. Son iki testi negatif çıkan bayanlar programdan çıkarılır.Her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır.

50- 70 yaş aralığında Erkekler;

Kolorektal Kanserler için gaytada gizli kan testi yaptırmalı iki yılda bir bu testi tekrar ettirmelidir. Son iki testi negatif çıkan erkekler programdan çıkarılır. Her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır.


Kaynak:KETEM.org

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1992
favori
like
share
ultimatom Tarih: 12.03.2009 22:09
Tskler guzel bilgiler ...
DİDEM Tarih: 12.03.2009 20:22
günümüzün en yaygın pis hastalığı olan kanserde, erken tanı çok önemli
değerli bilgilerin için teşekkürler ayla