Su üreticileri: Abartmayın

İl Sağlık Müdürlüğü’nün, suları kirli çıktığı gerekçesiyle 24 firmaya bir hafta süreyle faaliyetten men cezası vermesi tedirginlik yarattı. Su üreticileri açıklamaları abartılı buldu.

İstanbul
NTV

06 Aralık— İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 8 firmanın ardından suları kirli çıkan 16 firmanın daha faaliyetlerini bir hafta süreyle durdurdu. Sağlığa zararlı bulunan firmalar arasında Büyük Şehir Belediyesi’ne ait Hamidiye A.Ş’nin de olduğu iddia ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hamidiye Kaynak Suları A.Ş ise yaptığı yazılı açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü’nce üretimi durdurulan firmalar arasında adı geçen “Hamidiye” firması ile hiçbir bağlantılarının bulunmadığını bildirdi.


İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün, bakteriyolojik inceleme sonucunda suları kirli çıktığı gerekçesiyle toplam 24 firmaya, bir hafta süreyle faaliyetten men cezası vermesi, halk arasında ve sektörde tedirginlik yarattı.
Kente içme suyu veren 40’ı il içinde olmak üzere 56 su kaynağı ile bunların satış istasyonlarından 26, 27 ve 28 Kasım tarihlerinde su numuneleri alan İl Sağlık Müdürlüğü, bunların halk sağlığı laboratuvarları ile Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü laboratuvarında bakteriyolojik ve kimyasal analizlerini yaptırdı.
Bugüne kadar incelemesi tamamlanan suların satışını yapan firmaların adını basına açıklayan İl Sağlık Müdürlüğü, önce Hünkar Su, Koru Su, Özlem Pınar, Sırmakeş, Canpınar, Yuvacık, Şadırvan ile Kırkpınar firmalarına bir hafta süreyle faaliyetten men cezası verdi.
Bu açıklamadan sonra dün de, Sırma Kaynak, Akasya, Karakulak, Aqua, Başpınar, Hamidiye, Ersu, Kum Su, Kuzey Kaynak, Çoban Pınar, Kemer Su, Öz Gümüş Pınar, Dumlupınar, Mercan Kaynak, Yalı Su ve Mispak sularının analizler sonucunda kirli olduğunun belirlendiği ve bu firmalara da aynı cezanın verildiği açıklaması yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, aynı zamanda [COLOR="darkorchid"]Erikli, Elmas Su, Hazer Balaban, Sansu, Saray Kaynak, İpek, Akpınar, Haznedar, Kardelen, Altın Çam, Kristal Kaynak, Buzdağı, Kovanpınar, Hisar, Hamidiye Burgaz, Altın Pınar, Aksa Pınar, Güzel Pınar ve Güven Pınar firmalarının sularında ise bakteriyolojik ve kimyasal kirlilik tespit edilmediğini, bu suların temiz-içilebilir olduğunu vurguladı.
Açıklamaların ardından, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bakteriyolojik inceleme sonucunda kirli çıkan suların satış istasyonlarında satılmaması için kaymakamlıklar ve belediyelere yazı göndererek bu konudaki mücadelede işbirliği yapma isteğinde bulundu.
İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan da yaptığı açıklamada, söz konusu firmalardan alınan su numunelerinde kirlilik göstergesi mikroorganizmalar tespit edildiğini belirterek, yapılacak yeni analiz neticeleri doğrultusunda, bu firmaların faaliyetlerine devam edip etmeyeceklerine karar verileceğini bildirdi.

SU FİRMALARINDAN TEPKİ
Bu arada, Geri Dönüşüm Ambalajlı Kaynak Suyu Üreticileri Derneği (GEDSUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kardeş yaptığı yazılı açıklamada, gelişmelerin sektörü zarara uğrattığını belirtti. Analiz sonuçlarının bilimsel olarak değerlendirilmediğini, “abartılmış” olarak basına duyurulduğunu savunan Kardeş, kaçak ve korsan dolumların yaygın olduğu bir ortamda, ruhsatlı ve milyonlarca dolar yatırım yapmış firmaların afişe edilmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Kardeş, denetimlerin yapılması ve yaptırım uygulamaları sırasında da ilgili yönetmelik ile yasalara uygun davranılmadığını savunarak, İl Sağlık Müdürlüğü‘nü “yargısız infaz” yapmakla suçladı.
İstanbul’da ‘su’ toplantısı


SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE TOPLANTI
Yaşanan bu gelişmelerin ardından, su üreticileri bu sabah İl Sağlık Müdürlüğü‘nde biraraya geldiler. GEDSUDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kardeş, toplantı isteğinin İl Sağlık Müdürlüğü‘nden geldiğini belirterek, sorunlarını dile getireceklerini, denetimlerin ilgili yönetmelik ve yasalara uygun yapılmadığını anlatacaklarını ifade etti.
İçilebilir su satan firmalar

Bakteriyolojik ve kimyasal kirlilik tespit edilmeyen, suları temiz-içilebilir olan firmalar da şöyle:

• "[COLOR="darkorchid"]Erikli, Elmas Su, Hazer Balaban, Sansu, Saray Kaynak, İpek, Akpınar, Haznedar, Kardelen, Altın Çam, Kristal Kaynak, Buzdağı, Kovanpınar, Hisar, Hamidiye Burgaz, Altın Pınar, Aksa Pınar, Güzel Pınar ve Güven Pınar.''

SULARDA KANSEROJEN MADDE YOK
Yapılan açıklamaya göre adı geçen firmaların üretimleri bir hafta süreyle durdurulduğunu kaydetti.
Bir hafta sonunda yapılacak yeni analiz neticeleri doğrultusunda, bu firmaların faaliyetlerine devam edip etmeyeceklerine karar verileceğini belirten Karaaslan, “Ancak kirliliği daha önce tespit edilen su firmaları da dahil olmak üzere, yapılan su analizlerinde, bazı basın-yayın organlarında yer aldığı gibi kanserojen bir maddeye rastlanmamıştır” dedi.
Üretimi durdurulan firmalar

İl Sağlık Müdürü'nün verdiği bilgiye göre, bakteriyolojik inceleme sonucunda suları kirli çıktığı için bir hafta süreyle üretimi durdurulan firmalar şunlar:

• "[COLOR="darkorchid"]Sırma Kaynak, Akasya, Karakulak, Aqua, Başpınar, Hamidiye, Ersu, Kum Su, Kuzey Kaynak, Çoban Pınar, Kemer Su, Öz Gümüş Pınar, Dumlupınar, Mercan Kaynak, Yalı Su ve Mispak"


BELEDİYE KİRLİ SU MU SATIYOR?
Ancak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kirli su sattığı tesbit edilen firmalar arasında Hamidiye A.Ş’nin de bulunması kafaları karıştırdı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait su şirketinin ismi olan Hamidiye A.Ş. aynı zamanda özel bir su şirketinin de ismi. Hangi firmanın suyunun kirli çıktığı ise tam bir muamma.
Büyükşehir Belediyesi’nden gelen bilgilere göre belediye tarafından kente satılan Hamidiye suyunda halk sağlığına zararlı olabilecek hiç bir madde yok. Taramalar sonucunda içme sularında yüksek miktarda klor tesbit edildiğini belirten belediye yetkilileri Hamidiye suyunda klor kullanılmadığını belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan alınan bilgiye göre yakın bir zamanda yapılacak basın açıklamasıyla bu yanlış anlaşılma halka duyurulacak.
Ancak olayın diğer tarafı olan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen bilgiler ise bu açıklamanın tam tersini yansıtıyor. İl Sağlık Müdürlüğü Basın Masası’dan alınan bilgiye göre incelemeler sonucunda Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Hamidiye Su” kirli çıktı ve üretimin durdurulması kararlaştırıldı. İsim benzerliği olan ve özel bir Hamidiye Burgaz ise içilebilir temiz sular arasında yer aldı.
İki yetkili kurum arasında yaşanan bu farklılığın sebebi ise bilinmiyor.

ANALİZLER SÜRÜYOR
Söz konusu firmaların su satış yerleriyle ilgili gerekli işlemlerin yapılması için, Valilik kanalıyla ilçe kaymakamlıkları ve belediye başkanlıklarına gerekli bilgi ve talimatın da verildiğini ifade eden İstanbul Sağlık Müdürü Karaaslan, diğer firmaların analizlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1033
favori
like
share
nichole Tarih: 14.03.2009 21:43
En sağlıklı sular musluklardan akanlar olmasada satılan tüm hazır sularında sağlıklı olduğu söylenemez. güvenilir markaları tercih etmek lazım
M.Kutsi Çil Tarih: 14.03.2009 06:25
Bence en sağlıklı sular musluklarımızdan akan sulardır,en azından musluğumuza gelene kadar,çeşiti kontrollerden ve ilaçlamalardan geçiyor.