Trabzonda kadın hüsranı
31 Mart 2009

Trabzon Kadın Platformu, kadınların siyasette söz sahibi olabilmesi için başlatmış olduğu "40 Mahalle 40 Kadın Muhtar" projesi hüsranla sonuçlandı.
Kampanya çerçevesinde aday olan 12 kadın muhtar adayından sadece bir kişi muhtar olabildi.
Esentepe Mahallesi'nden en yakın rakibine 250 oy farkı atarak muhtar olan Nuray Bayram Araslı rakipleri tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz edildi.
Rakiplerinin Mahallede ikamet etmediği� gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi verdiğini kaydeden Araslı, �Rakiplerim beni çekemedi ve mahallede oturmadığım gerekçesiyle beni YSK'ya şikayet etti. Ben hâlbuki Esentepe'de doğdum ve orada büyüdüm. Ben rakiplerimden tebrik beklerken onlar beni kıskandı� dedi.

DEMOKRASİYE BALTA VURULDU
Kadınların hem iş hem de siyasete girmekte zorlandığını ifade eden Araslı çağdaş medeni toplumlarda kadınların siyasette daha çok rol oynadığını söyledi. Araslı: Ancak hem Türkiye'de hem de Trabzon'da halkımız kadınlara pek fazla güvenmiyor. Biz kadınlar olarak sadece evlerde değil siyasette de söz sahibi olmak istiyoruz. Ancak kadınlarımızı bazı kişiler çekemiyor. Resmen demokrasiye balta vuruyorlar diye konuştu.

YSK'YA İTİRAZ DİLEKÇİSİ VERDİ
Araslı ayrıca Mahallede ikamet ettiğine dair Yüksek Seçim Kurulu'na giderek itiraz dilekçesinde verdi. İtiraz dilekçesinden olumlu cevap beklediğini de kaydeden Araslı: Ülkemizde hukuk var adalet var. Ben milletime ve Anayasamıza güveniyorum. Beni şikayet edenler bana karşı saygısızlık değil mahalle insanlarıma karşı saygısızlık etmiştir. Oun için eski muhtar adayını şiddetle kınıyorum ifadelerini kullandı.

KLASİK ANLAYIŞ HÂKİM
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kadın Platformları Derneği Başkanı İnci Emirzeoğlu ise muhtarlıkların artık babadan çocuğa geçer gibi bir klasik anlayışın geliştiğini belirtti. Emirzeoğlu: Muhtarlık seçim pusulasında olamayan bir kurum olmadığı için kadın adaylarımız pusulalarına fazla sahip olamadı. Ancak Türkiye'de şöyle bir durum da söz konusu oluştu. Muhtarlıklar babadan çocuğa geçer gibi bir klasik anlayış gelişti. Halbuki demokrasilerde kadınların yer alması çok önemlidir. Trabzon'da da kadın muhtarların olması Trabzon'a ve demokrasimize çok şey katacağı kanaatindeydim� diye konuştu.

Kaynak:

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 648
favori
like
share