Aksaray Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, 1990-1991 eğitim-öğretim yılında 25 erkek, 8 kız olmak üzere toplam 33 öğrenci ile Aksaray Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi bünyesinde eğitim-öğretime başlamıştır.

Okulumuz, 1999-2000 eğitim-öğretim yılından itibaren yeni müstakil hizmet binasına taşınmış olup, eğitim ve öğretim faaliyetlerini kendi binasında sürdürmektedir.

Aksaray Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Bacasız Sanayi olarak adlandırılan ve ülke ekonomisini kalkındıracak, döviz girdilerinin en büyük kaynaklarından olan turizm ve bunun temel alt yapısını oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir, nitelikli elemanları yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan ilköğretim okulu üzerine dört yıl süreli meslek lisesidir.9. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, 10. sınıftan itibaren Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı veya Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanlarından birini, 11. sınıftan itibaren de Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı bünyesindeki Önbüro Dalı veya Yiyecek-İçecek Hizmetleri Alanı bünyesindeki Servis, Bar ve Mutfak dallarından birini seçmek suretiyle, seçtikleri alan/dallar üzerinde uzmanlaşarak eğitim-öğretimlerine devam ederler.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde 3308 Sayılı Kanun hükümlerince gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri, Turizm Mevsimi ile paralel olarak sürdürülmektedir. Okulumuzda öğrenim gören öğrencilerimiz, her yıl Ekim-Mart ayları arasında teorik ve uygulamalı eğitimlerini okulda; Nisan-Eylül ayları arasında uygulamalı (beceri) eğitimlerini bu alanda faaliyet gösteren turizm işletmelerinde yapmaktadırlar. Uygulamalı eğitimleri süresince öğrencilerimize, çalıştıkları işyerlerince asgari ücretin en az %60'ı oranında ücret ödenmesinin yanı sıra, bu süre içerisinde sigortaları da bakanlığımız imkanlarıyla karşılanmaktadır.

Turizm sektöründe en önemli yatırımın, yetişmiş elemana olan yatırım olduğu düşünüldüğünde, bu okulların önemi daha iyi anlaşılmış olacaktır.


Adres: Ereğlikapı Mahallesi Ziraat Caddesi No: 12 68100 - AKSARAY
Tel: 0 382 213 00 17 Faks: 0 382 213 00 16

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3040
favori
like
share