Trabzonlu'ların ABD'ye tepkisi

ABD'NİN Trabzon'da askeri üs kurma isteği söylentileri Trabzonlular'ı öfkelendirdi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlanmasına rağmen siyasi parti temsilcileri ve STÖ'ler böyle bir talepte bulunulması halinde ağır tepki göstereceklerini vurguladı. Sanal alemde ise dünyanın dörtbir yanındaki Trabzonlular'dan ilginç tepkiler var.
Sanal Alem Yakıp Yıkıyor
MHP İl Başkanı Birinci, İncirlik üssü çekiç gücü ve Kuzey Irak'ta Kürt oluşumunu doğurdu. Buradaki derdi ise Pontusçuluk'tur. Karşı çıkacağız dedi. Sanal alemde ise, Kafanıza çuval geçirip öyle gelin, Canlı gelir, tabutla giderler, Trabzon yakar o üssü, Adama kurşun sıkar, kolbastı oynatırlar şeklinde sert tepkiler dile getirildi.
KIRGIZİSTAN'daki askeri üssü kapatılan Amerikan ordusunun, Trabzon'da üs kurmak istediği yönündeki haberler Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlanmasına rağmen Trabzonlular'ı rahatsız etti. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ABD'nin böyle bir talepte bulunması halinde tepkilerinin ağır olacağını vurgularken, sanal alemde tepkilerini dile getiren Trabzonlular ise Amerika'ya adeta öfke kusuyor.
SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ
Bilindiği gibi Kırgızistan'daki askeri üssü kapatılan ABD'nin, Trabzon'da bir üs kurma girişimi olduğu yönünde geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlerin doğru olup olmadığı, basın mensupları tarafından Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak'a soruldu. Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı'na böyle bir talebin gelmediğini belirtti ancak bu açıklama Trabzonlular'ı tatmin etmedi. Binlerce Trabzonlu, ABD'nin Trabzon'da üs kurmak istediği yönündeki haberlerin yer aldığı internet sitelerini yorum yağmuruna tuttu, öfke dolu mesajlar gönderdi. Bu yorumlarda, ABD'nin olası bir üs talebinde bulunması durumunda Trabzon'un önemli bir çoğunluğunun kentte çok büyük olayların baş göstereceği fikrinde buluştuğu görülüyor. Kentteki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kanaat önderleri de toplumun tepkisinin kendilerinden destek bulacağını açıklıyor.
BÖYLE BİR ÜS DÜŞÜNÜLEMEZ
MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci de, böyle bir talebe şiddetle karşı çıkacaklarını vurgulayarak, "Ortaya çıkacak tepkilerin şiddetini kimse tahmin edemez. Bir üs düşüncesi bile kanımızı donduruyor. Böyle bir ihanete hiç kimsenin gücü yetmez. İncirlik ile başlayıp çekiç güç ile devam eden ABD yapılanmasının, bir Kürt devleti kurma girişiminde bulunduğunu ve terörü başımıza bela ettiğini hepimiz biliyoruz. Trabzon'da kurulacak bir üs de pontusçuluk faaliyetlerine hizmet verecektir. Zaten son yıllarda ABD'nin, doğabilecek tepkileri kırmak amacıyla Trabzon'da çeşitli çalışmalar yaptığını, kentte meydana gelen bir takım olayların bu amaçla organize edildiğini anlamamak için çok saf olmak gerekir" diye konuştu.
60'LI YILLARI UNUTMASINLAR
Trabzon'un Boztepe semtinde 1960'lı yıllarda Amerikan dinleme üssü bulunduğunu ve bu üssün daha sonra kapatıldığını hatırlatan Trabzon Şehit Alileri Derneği Başkanı Sabri Kurtoğlu, "O üssü niye kapattıklarını unutmasınlar. Bir Amerikan askerinin Türk kızıyla ilişkisi nedeniyle halkın tepkisi doruğa çıkmış ve Amerikalı askerler üs dışına çıkamaz hale gelmişti. Yoğun tepki nedeniyle o üssü kapattılar. Şimdi yeni bir üs kurulması mümkün değil. Bu şehrin insanı izin vermez. Böyle bir girişime kesinlikle ağır tepki koyarız" dedi. Türk Anneler Derneği Trabzon Şube Başkanı Ziynet Şenel de, "Daha dün Irak'ta kadınlara ve savunmasız insanlara neler yaptıklarını gördük. Böyle bir üssün kurulmasına kesinlikle karşı çıkarız" diye konuştu. Trabzon Baro Başkanı Avukat Mehmet Şentürk ise, ABD üslerinin Türkiye'nin milli menfaatlerine hizmet etmediğini vurgulayarak, "ABD'nin üsleri, komşularımıza karşı kullanılmıştır ve ülkemizin ilişkilerine zarar vermiştir. Yarın Ortadoğu'daki komşularımıza, kardeşlerimize zarar vermek için kullanılacak bir askeri üsse
her Türk vatandaşının karşı çıkması gerekir. Kişisel olarak ben de kesinlikle karşıyım" dedi.
İŞTE O YORUMLAR
Trabzonlular'ın ABD'ye duydukları aşırı öfkesini en iyi yansıtan ise internette dolaşan yorumlar. İşte o yorumlardan bazıları:
"Dert etmeyin arkadaşlar. Hükümet izin verse bile biz Trabzon halkı olarak izin vermeyiz buna, emin olun. 2-3 yıl önce Trabzon'da bir terör olayında tüm halk ayaklandı, bunda da aynısı olur. O üssü kuracakları yere önce biz üssümüzü kurarız. Sıkmayın canınızı."
"Hani olsa da, onlar burada dışarı çıktıklarında şehri zindan etsek onlara. Ne güzel olur, sokakta bir ABD askerini dövmek. Bütün hıncımı alırdım vallahi."
"Bir Trabzonlu ve Trabzon'da yaşayan biri olarak bunu asla kabul edemem. Şayet öyle bir üs girişimi olursa burada sürekli olay çıkacağına garanti verebilirim."
"Çek ellerini Trabzon'dan pis Amerika� Kafanıza çuval geçirilip paketleneceğiz günler yakındır."
"Vay be. Teksaslı kovboylar yerli kovboylara karşı� Tam da yerini istemişler. ABD'liler pişman olmasınlar sonra."
"Benim bildiğim Trabzon halkı o üssün altını üstüne getirir ABD, haberin ola�"
"ABD Trabzon'a girerse iyi film konusu olur vallahi�"
"Her gün bir Amerikan askeri ölmesi istenmiyorsa, devlet akıllı olur Trabzon'u vermez."
"Trabzon'a conileri istemiyoruz. Olay çıkarırız, isyana kalkışırız."
"Amerikan postalı ne amaçla olursa olsun mukaddes Trabzon toprağına ayak basamaz. Bu böyle biline..."
"Trabzon'da üs hayali kurmayı bıraksınlar, alamazlar. Eğer onlara o izin verilirse harp çıkar vallahi harp. Söylemedi demeyin."
"İncirlikte bir Amerikan çavuşunun subayımıza yaptıklarını unutmadık. Süleymaniye'deki çuval olayını da unutmadık. Gelirlerse, bırakın kafalarına çuval geçirmeyi, conilere etek giydireceğiz etek."
"Kafasına çuval geçirmeden hiçbir ABD askeri Trabzon'a giremez."
"Mümkünse turist olarak bile gelmesinler. Yemez kardeşim. Burası Trabzon. İyi düşünün."
"Almanya'da yasayan bir Trabzonluyum. Eğer böyle bir girişim olursa, protesto etmek ve engellemek için geleceğim Trabzon'a. Trabzon uşakları buna izin vermez."
"Canlı gelir, tabutla giderler. Kimse Trabzon insanının sabrını sınamaya kalkmasın."
"Tam da yeri yani Trabzon! Trabzon da yaşayanların çoğunda silah var. ABD güme gitmesin."
"Trabzon ne Vietnam'a benzer ne de Irak'a. Gelirse Coni, ölümdür sonu."
"Amerika Trabzon'u kimden istiyor orasını anlamadım. Gelsin bizim mahalledeki çay ocağına hele bi konuşalım neymiş dertleri. ABD askerleri boğulup gidecekler Karadeniz'de, üzülüyorum hepsine. Yazık, gencecik çocuklar."
"Gerçekten Trabzon'a üs kurma niyetleri varsa, aynı büyüklükte bir de toplu mezar yeri hazırlamalarını öneriyorum."
"Askerlerinin başına şapka diye çuval geçirirlerse Trabzon'a gelebilirler. Çok eğlenceli olur eminim."
"Gelmeleriyle gitmeleri bir olur. Kimse merak etmesin."
"ABD üs mü istiyor? Tabi Trabzon'da buna izin verir. Yakar o üssü yakarlar."
"Böyle bir üssün kurulması, ABD Trabzon savaşının başlangıcı demektir."
"Adama kurşun sıkıp kolbastı oynatırlar haberiniz olsun. Sizi Obama bile kurtaramaz."


Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1063
favori
like
share