Belediye Başkanı Sami Aydın, Tarihi Kent Meydanı Projesi kapsamındaki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini açıkladı.Tarihi Kent Meydanı Projesi çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sivas Kent Meydanı΄nın, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet΄in ilk yıllarına ait birçok eseri bünyesinde barındırdığına dikkati çekti.

Sivas için çok önemli olan bu meydanın kentin vitrini olduğunu ifade eden Aydın, hayata geçirdikleri bu projeyle önemli tarihi eserlerin bulunduğu kent meydanını güzel bir görünüme kavuşturmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.Çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini, Kurban Bayramı öncesinde işi bitirmeyi hedeflediklerini belirten Aydın, ΄΄Bu proje bizim prestij projemiz. Bu projeyi tamamladığımız zaman Sivas kent meydanı Türkiye΄nin her yönüyle en mükemmel, en güzel meydanlarından birisi olacak΄΄ dedi.

Meydan ve çevresinin adeta açık hava müzesi görünümünde olduğuna dikkati çeken Aydın, projenin kentin turizmine katkı sağlayacağını kaydetti.Şifahiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Kale Camisi gibi önemli tarihi eserleri bünyesinde barındıran bu alanda yapılan çalışmaların ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen΄in de beğenisini kazandığını belirten Sami Aydın, bu projenin sadece bir park, çevre düzenleme çalışmalarından ibaret olmadığını söyledi.

Aydın, projenin, sit alanı olan bu bölgede tarihi dokuya uygun çalışmaları içerdiğini dile getirerek, alanda çevre düzenlemesi çalışmalarının yanı sıra Müze Müdürlüğü ve arkeologlar tarafından kazı çalışmaları yapıldığını, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce tarihi eserlerin restore edildiğini ve tarihi yapıların korunduğunu vurguladı.

Meydanın çevresindeki binaların dış cephelerini de bu tarihi dokuya uygun hale getirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapacaklarını anlatan Aydın, kent meydanının açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay΄ı davet edeceklerini söyledi.

Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi, bir süre önce Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması΄nda ΄΄Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü΄΄ne layık görülmüştü.

Kaynak: Sivas Belediyesi

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 744
favori
like
share
Turania Tarih: 20.03.2009 10:48
bu alanları restore ederken kazıda bir peder cesedi çürümemiş halde ve ceset altında bi kazan altın çıktı...
Nerqish Tarih: 14.03.2009 22:36
[COLOR="SlateGray"]Bilgiler icin tesekkurler Turkoglu ulkemizin her yeri cennet