28. Uluslararası İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde ünlü oyuncu Sean Penn'e 2009 "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazandıran "Milk" de gösterilecek. Festivalin programı, gösterim ve bilet satış bilgileri 10 Mart Salı akşamı yapılan basın toplantısının ardından, İKSV ve Film Festivali ana sayfasından duyurulacak. Biletler ise 21 Mart tarihinden itibaren satışa çıkarılacak.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl önemli yenilikler oldu. Festivalin Altın Lale Ödülü, bu yıldan itibaren, Uluslararası Yarışma’nın yanı sıra Ulusal Yarışma kapsamında da verilmeye başlanıyor. Her iki yarışmanın jürilerinin seçeceği en iyi filmlere, Uluslararası Yarışma Altın Lale ödülü ve Ulusal Yarışma Altın Lale Ödülü takdim edilecek.

Ayrıca İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması’nda geçen yıllarda verilen En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine bu yıl En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Müzik ödülleri de eklendi.

Festivalde gösterilecek Türk filmlerinin bir araya geldiği Türk Sineması bölümünde, Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Yeni Türk Sineması ve Belgeseller başlıkları altında 40’ı aşkın kurmaca ve belgesel film yer alıyor.


Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için jüri karşısına çıkacak 14 film şunlar:

1. Başka Semtin Çocukları / Aydın Bulut
2. Uzak İhtimal / Mahmut Fazıl Coşkun
3. Hayatın Tuzu / Murat Düzgünoğlu
4. Kara Köpekler Havlarken / Mehmet Bahadır Er - Maryna Gorbach
5. Hayat Var / Reha Erdem
6. 11’e 10 Kala / Pelin Esmer
7. İki Çizgi / Selim Evci
8. Süt / Semih Kaplanoğlu
9. Vicdan / Erden Kıral
10. Köprüdekiler / Aslı Özge
11. Ali’nin Sekiz Günü / Cemal Şan
12. Mommo / Atalay Taşdiken
13. Pandora’nın Kutusu / Yeşim Ustaoğlu
14. Gölgesizler / Ümit Ünal

İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Jürisinin seçeceği En İyi Film ve En İyi Yönetmen’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül olarak 50 bin'er lira verecek. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vereceği En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ise 10 bin'er lira.

Efes Pilsen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi’nin Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından seçeceği filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere bir de para ödülü verecek. Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü Onat Kutlar anısına veriliyor.


İstanbul Film Festivali’nin Türk Sineması bölümünde; Nuri Bilge Ceylan’ın ÜÇ MAYMUN, Raşit Çelikezer’in GÖKTEN 3 ELMA DÜŞTÜ, Çağan Irmak’ın ISSIZ ADAM ve Cemal Şan’ın DİLBER’İN SEKİZ GÜNÜ isimli filmleri ise “Yarışma Dışı” başlığı altında izleyicilerle buluşacak.


28. Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisinin başkanlığını, bu yıl ünlü sinemacı ve video sanatçısı Kutluğ Ataman üstleniyor. Diğer jüri üyeleri ise TimeOut sinema editörü Geoff Andrew, yazar Ayşe Kulin, yapımcı Zeynep Özbatur, Saraybosna Film Festivali Genel Yönetmeni Mirsad Purivatra ve oyuncu Bennu Yıldırımlar.


Dipnot:
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde, geçen yıl ve bu yılın en çok konuşulan yapıtlarının yanı sıra sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeleri de içeren 200 film sanatseverlerle buluşacak.

Festivalde film gösterimleri, Beyoğlu'nda Emek, Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Sineması, Yeni Rüya ve Kadıköy'deki Rexx Sineması ile hafta sonları Nişantaşı CityLife Cinema olmak üzere toplam 7 sinemada yapılacak.

Sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler ve konserler gibi yan etkinliklerin de yer alacağı festivalin bilet fiyatları bu yıl tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 7 TL, hafta içi gündüz seansları ise 3.5 TL olarak belirlendi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 396
favori
like
share