Denizli - denizli ili gölleri - denizlinin gölleri

DOĞAL GÖLLER

ACIGÖL (ÇARDAK GÖLÜ)
Tektonik oluşumlu bir göldür. Yüzölçümü 41.34km2.dir. Çardak ilçesi ile Afyon-Dazkırı ilçesi arasındadır. Gölü Söğüt Dağları'ndan inen sular besler. Acıtuz Gölü de denilen gölün rakımı 836m.dir.Burdur Gölü (854m rakımlı) tarafından, Söğüt dağı diplerinden, bazen kıyının 1-2 m üstünden acımsı sular çıkar. Bu suların Burdur Gölü'nden geldiği sanılmaktadır. Acıtuz Gölü'nün suları çekilen yerlerinde ince ve bembeyaz tuz örtüsü kalır, bunu hayvanlar yalayarak ihtiyaçlarını giderirler. Goldeki tuz ile birleşik olarak potasyum, sodyum ve sülfat vardır. Bu maddeler gol kenarında kurulan isletmeler tarafından değerlendirilmektedir.
BEYLERLİ (ÇALTI) GÖLÜ
Acıgöl'ün 20km güney batısındadır. Derinliği azdır. En derin yeri 4m.dir. Yüzölçümü 4.12km2.dir. Denizden yüksekliği 850m.dir. Gölü, Değirmenderesi ve Başpınar suları besler. Gencalı Koyu göldeki kamış ve sazlıklardan yararlanır. Gölde balık yetişmemekte ancak suluk bulunabilmektedir.
KARAGÖL
Yüzölçümü 0.20km, denizden yüksekliği 1250m.dir. Akarsularla beslenen bir krater gölüdür. Cambası Bozkurt ilçesinin üstünde, camlar arasında yer alan 3-4 golden oluşur. suları tatlıdır.
SÜLEYMANİYE GÖLÜ
Yüzölçümü 1.05km2, denizden yüksekliği 1150m.dir. Buldan ilçesi sınırları içerisindeki Süleymaniye Yaylası'nda ve Sazak Düzlüğü'ndedir. Gölün suları tatlıdır. Çevresi turistik bir kamp yeridir. Kara avcılığı yapılır.IŞIKLI GÖLÜ
Yüzölçümü 65.87km2, denizden yüksekliği 814m, en derin yeri 8m.dir. Çivril ilçesindedir. Işıklı Suyu, Kufi Çayı gibi sularla beslenir. suların kontrol altına alınması için Işıklı barajı yapılmıştır. suları tatlıdır. İçinde tatlı su balığı yaşar. Sularıyla Büyük Menderes'i besler.


KARTAL GÖLÜ
Denizli ili, Beyağaç ilçesi'nin güneyindeki.Çiçekbaba Dağı'nın zirvesinin kuzeye bakan yamacında yer alır. Denizden yüksekliği 1903m.dir. Kartal Gölü ve Çevresi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Türkiye'nin en yaşlı Karacam ormanı buradadır. Ağaçların yaşları 850 ve 1300 yıl arasında değişmektedir. Kartal Gölü ve "Anıt Orman" civarı, bitki florası bakımından çok zengindir.Doğa bilimcilerin ilgi odağıdır.
BARAJ GÖLLERİ

HİZMETTE OLANLAR

ADIGÜZEL BARAJI

Denizli iline bağlı Güney ilçesinin 16km doğusunda Büyük menderes Akarsuyu üzerinde kurulmuştur. 1990 yılında hizmete girmiştir. Aşağı Büyük menderes Projesi içerisinde yer alan Adıgüzel Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Denizli ve Aydın illerindeki sulama alanlarına hizmet sunma yönünden en Büyük ve en önemli kilit tesistir. Barajın gol alanı, Denizli ve Uşak il sınırları içerisinde yer almaktadır. Adıgüzel barajı Türkiye'de isletmeye açılmış olan ve inşa halindeki barajlar içerisinde temelden 9.sırada, dolgu hacmi bakımından 11.sırada ve yıllık enerji üretimi bakımından ise 20.sırada yer alır.Amacı: Sulama, taşkın kontrolü ve enerji üretim.
Barajın tipi: Zonlu kaya dolgu
Yüksekliği: 145 m. (Talvegden)
Kret uzunluğu: 504 m.
Gücü: 2.30 mw
Gol Yüzeyi: 50040 ha.
Üretilen enerji (yıllık): 208.10kwh.dir.

IŞIKLI GÖLÜ BARAJI
Çivril ilçesi sınırları içerisindedir. 1953 yılında onu setlenerek bir su rezarvuarı haline gelmiştir. Baraj GÖLÜ sayesinde gölün çevresindeki ilce ve köyler, taşkınlardan korunmakta, yaz mevsiminde Nazilli, Aydın, Söke Ovaları'nın sulanmasında gol suları kullanılmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4065
favori
like
share
avsenanur Tarih: 25.04.2009 11:05
sevgili Ayışığı senden yine bir bilgi almaya ihtiyacım var .Sende çok oluyorsun demezsen bu baraj gölleri konusu benim için çok önemli özellikle ışıklı gölü.Bu baraj kuruluş amacını taşımıyor köylülerin evleri ve tarlaları bahçeleri bu yıl sular altında kaldı.Birçok köylünün durumu içler acısı özellikle bu ekonomik krizde..
Halkımız saf ve bilgisiz nereye nasıl müracaat edilir bilmiyor ve ben bu göl ile ilgili her tür teknik bilgiyi alıp o insanlara yardımcı olmak istiyorum.Bana yardımcı ol lütfen.Eğer dersen ki bu konu beni aşar o zaman beni birilerine yönlendir Allah rızası için lütfen....SEVGİLER
AYIŞIĞI Tarih: 24.04.2009 14:56
sende
AYIŞIĞI Tarih: 24.04.2009 12:12
# barajların hizmet ömrü: hesaplaması zor olan zaman dilimidir.

ta ilkokulda aldığımız ve doğru olan bir bilgiye göre akarsular alüvyon taşırlar.bu alüvyon, gerek akarsuyun aşındırdığı yatağına, gerekse akarsu havzasında yağmur sularının ve heyelanların yatağa bıraktığı topraklardan oluşur. bu toprak partikülleri doğal olarak bu akarsuyun beslediği baraja kadar taşınır ve setin yakınlarında çöker.

şimdi mantıklı düşünelim: eğer bu toprak partikülleri her zaman taşınıyor ve zamanla çöküyorsa zamanla bu setin önünü doldurabilir mi?

cevap "evet"tir. hem de çaresiz bir evet.

bu noktada ele almamız gereken bazı gerçekler var:

1. barajın ömrünü tamamlaması için tamamen alüvyon ile dolmasına gerek yoktur. hizmet tipine göre baraj gövdesine ve kenarına inşa edilen savakların hizasına veya bunların işleyişine etki edecek kadar alüvyon dolarsa, barajın işi bitmiş demektir. örneğin; elektrik üreten bir barajda sette biriken toprak, elektrik üretimini aksatacak, suyun basıncını azaltacak, türbinlerin çalışma ilkesine uymayacak biçimde su verirse o baraj hizmet ömrünü tamamlamıştır.

2. alüvyon birikmesi günümüz teknolojisi ile hiç bir zaman kontrol edilemeyen bir durumdur. her baraj, önü sonu alüvyon birikmesine kurban olabilir.

inşaat mühendisleri, bu durumu göz önünde bulundurarak bu durumun gecikmesi için tabii ki bazı önlemler almıştır.

1. alüvyonun bir kısmı geçici sete takılır. böylelikle bu set iki işe yaramış olur.

2. barajlara "dip savak" denilen, baraj dibinden suyu veren tüneller inşa edilir. bu tüneller hem suyu setin diğer tarafına vermek, hem de beraberinde alüvyonun bir kısmından gölü temizlemek için kullanılırlar.

3. akarsu ve göl havzası ağaçlandırılır. böylelikle, yağmur sularının ve heyelanların akarsu ve baraj gölüne bıraktığı toprak azaltılabilir; dolayısıyla biriken alüvyon miktarı azaltılmış olur.

bütün bu önlemlere rağmen alüvyon birikmesinin önüne tam anlamıyla geçilemez, baraj nihayetinde ömrünü tamamlar.

bu zaman diliminin hesaplanması için çeşitli ampirik yöntemler ve sallama formüller kullanılır. formüller her ne kadar sallama olsa da senelerin bilgi birikimine ve gözlemlerine dayalı formüllerdir ve bu formüllere güvenmekten başka çare yoktur.

yine de formüllerin güvenilirliği için bir örnek verelim:

keban barajı ilk yapıldığında 60~65 yıl kadar hizmet ömrü biçiliyordu. yapılan ölçüm ve gözlemlere göre şu an hesaplanan hizmet ömrü 120 yıl kadardır. aslında sevindirici bir hatadır bu; zira bir barajın inşası milyon dolarlar gerektiren bir yatırımdır ve olabildiğince hizmet almak en iyisidir.

yine de görüldüğü üzere, barajların hizmet ömrü yaklaşık olarak dahi doğru hesaplanamaz.
(eksiksizuyum, 07.02.2006 05:33)
@674556 [k]
# meteorolji mühendisliği bölüm hocalarına göre en fazla 50 yıl


bu bilgileri bulabildim canım inşallah işine yarar..
avsenanur Tarih: 24.04.2009 11:07
selam ben baraj gölleriyle ilgili bir tez hazırlıyorum.baraj göllerinin azami ömrü ne kadardır zamanla gölün tabanı dolar mı?