Çocuğunuzun doğduğu mevsim alerjik hastalıklara yatkınlığının da işaretini veriyor.
Saman nezlesi, polen, küf alerjisi, ev akarları alerjisi doğum tarihleriyle yakından alakalı...

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel çocukların doğum tarihi ve şeklinin alerjik hastalıklarla ilişkisi hakkında bilgiler verdi.

AŞIRI HİJYEN HASTA EDİYOR

Doğumdan itibaren maruz kalınan alerjenler, eğer çocukta alerjik bir genetik alt yapı varsa, ileri yaşlarda nelere karşı alerji gelişeceğini belirler. Rutubetli bir evde çok yoğun küf mantarına maruz kalan ve alerjik aileden gelen bebek, ilerleyen zamanda küf alerjisi geliştirebilir.

"Ne kadar koruyabiliriz ki, bırakalım çocuklar bu maddelere alışsın" yaklaşımı, ne yazık ki alerjenler için geçerli değildir. Bazı solunum yolu virüs enfeksiyonları dışında kalan enfeksiyonlara erken yaşlarda maruziyetin ise tam tersine alerji açısından koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Son yıllarda geçerli olan bu görüşe, "hijyen hipotezi" adı verilmektedir. Buna göre, mikroptan fazlasıyla arındırılmış, aşırı hijyenik ortamlarda büyüyen çocuklarda alerji ve astım riski artabilmektedir.

MART-NİSAN DOĞUMLUYSA POLEN VE NEZLE

İlkbahar ve yazın doğanlar, saman nezlesi açısından daha büyük risk altındadır. Örneğin, Mart ve Nisan aylarında doğanlarda huş polenine bağlı olarak huş ağacı alerjisi riski daha fazladır. Polenler, her ne kadar bitkinin cinsine göre, Şubat ayından Kasım sonuna kadar yayılabilse de, saman nezlesi olanlarda, daha çok ilkbaharda yakınmalara neden olurlar.

SONBAHARDA EV TOZU ALERJİSİ

Sonbahar aylarında doğanlarda ise ev tozu akarı alerjisi daha sıktır. Buna neden olarak, iç ortamda daha uzun süre kalınması gösterilebilir. Ek olarak, nemli sonbahar günleri, akarların üremesi için zemin hazırlamaktadır. "Ev tozu" ile kast edilen, evlerde gördüğümüz "toz" değil, çıplak gözle görülemeyen çok küçük canlılardır. Bu canlıların dışkıları alerjiye sebep olmaktadır.

EYLÜL-ŞUBAT DOĞUMLUYSA

Yine, iç ortamda çokça vakit geçirilen Eylül ve Şubat ayları arasında doğan bebeklerin yaz ve bahar aylarında doğan bebeklere göre besinlere ve hayvan tüylerine karşı alerji geliştirme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, yaz aylarında ve sonbaharda doğan bebeklerin astıma yakalanma riski daha yüksek bulunmuştur.

SEZARYEN ve ASTIM

Sezaryende normal yolla doğan bebeklere göre astım geliştirme riski artmakta. Normal doğumda, annenin doğum kanalından geçen bebek, bağırsaklarına yerleşecek faydalı mikroplarla tanışır. Bu mikroplar, yeni doğan bebeğin bağışıklık sistemini uyarır. Sezaryenli bebeklerde, bu faydalı mikroplar yerine ciltte yaşayan mikroplara vb. maruziyet, bağışıklık sisteminin bu ilk gelişim noktasında bir sapmaya neden olmaktadır.

NASIL İLİŞKİLENDİRİLİYOR

Alerjenlere sürekli maruz kalmanın kişinin o maddelere karşı duyarlı olmasına neden olduğu gerçeğine dayanarak yapılan çalışmalarda, doğum tarihinin alerjik hastalıklarla ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Buna neden, bebeklerin doğdukları aylara göre karşılaştıkları alerjen cinslerinin farklı olmasıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share
Miss.ultrAslan Tarih: 17.03.2009 09:15
[COLOR="YellowGreen"]Mayıs ayında birşey yokmuş =)
EZqiiiii Tarih: 17.03.2009 09:00
MART-NİSAN DOĞUMLUYSA POLEN VE NEZLE

Bu konu qerceqten doqru benim yiqenim Nisan doqumLu çocuq aLerjik rahatsızLıkLardan bir türLü kurtuLamıyor.TşkürLer payLaşımınız içn(: