Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Microsoft ® Windows ® XP SP1 + (32bit & 64bit), Vista SP1 + (32bit & 64bit)
İşlemci: 1.8Ghz 64bit (dual core)
RAM: 1 GB RAM
Hard Disk Space: 2GB Available HDD Space
Ekran Kartı: Geforce ® 6 Series or greater, ATI Radeon ™ x800 series or greater, shader 3.0 and 256MB video memory required
Ses Kartı: DirectX ® compatible sound card
Internet Bağlantısı: Broadband Internet Connection
DirectX ® Version: DirectX ® 9.0c

Oyundan görüntülerOyundan Bilgiler Oyun Tanıtımı

Alan Moore tarafından seksenli yıllarda kaleme alınan Watchmen isimli çizgi roman, yayınlandığı Amerika’da gerek kurgusu gerek kahramanlarıyla dönenimin en başarılı çizgi romanlarından biri olarak hafızalara kazındı. İç içe geçmiş ve çok katmanlı hikayesiyle, sıradan bir süper kahraman öyküsünden çok daha fazlasını içinde barındıran Watchmen, 2009 yılında çizgi roman sayfalarından taşarak beyaz perdede boy gösterecek. 300 filminin yönetmeni Zack Snyder tarafından sinemaya aktarılacak olan Watchmen, hemen hemen aynı dönemde video oyun dünyasına da adım atacak. Mart 2009’da salonlarda boy gösterecek olan filmin oyunu da aynı tarihlerde PC (Steam üzerinden yayınlanacak), PlayStation 3 (PSN üzerinden yayınlanacak) ve Xbox360 (XboxLive! Üzerinden yayınlanacak) platformları için de raflarda yer bulması bekleniyor.

Tam adı Watchmen: The End is Nigh olan yapım bir hayli iddialı hazırlanıyor. Zira orijinal romanın illüstratörü Dave Gibbons ve yazarı Alan Moore’da hem film hem de oyun projesinin içerisinde. The End is Nigh’ın prodüktörü Soren Lund, Watchmen’den şu şekilde bahsediyor: “Biliyoruz ki Watchmen, çizgi roman tarihinin kilometre taşlarından biri. Bu yüzden romanın evrenini değiştirmedik ama bu bize birçok zorunluluk getirdi. Dolayısıyla yaptığımız her şeyi çizgi romanı temel alarak hazırladık.” Filmin yönetmeni Snyder da bir oyuncu ve geçmişte onu epey üzen bir deneyim yaş**ış. yönetmenliğini yaptığı 300 filminin PSP’ye oyun olarak oldukça başarısız bir şekilde adapte edilmesi, ileride keyifle hatırlayacağı bir olay değil. Bu yüzden Watchmen: The End is Nigh için işi sıkı tutuyor. “Sonuçta bu bir video oyunu ve en azından diğerleri kadar iyi olmalı” diyor, beklentileri yükseltmeden Snyder.

Yağmur delicesine yağıyordu

Nite Owl ve Rorschach oyunda yönetebileceğimiz Watchmen karakterleri. Tek kişilik oyunda bunlardan birini seçip, diğerini de yapay zeka kontrolüne bırakıyorsunuz. eğer tercihinizi Co-op’tan yana kullanırsanız, bu kez bir arkadaşınız ile (Online seçeneği yok) beraber ilerliyorsunuz ve ekran ikiye ayrılıyor (Split Screen). 6 farklı bölümle karşılaşacağımız oyunda, her bir görev için çizgi roman referans alınmış. Hatta yapımcılar öyle ileriye gitmiş ki, yalnızca çizgi romanın sıkı takipçileri tarafından bilinebilecek Jimmy the Gimmick ve Underboss gibi karakterleri de oyuna dahil etmiş. Kısmen harabelere dönmüş detaylı bir şehir, neon ışıklar ve delicesine yağan bir yağmur… Oyunda karşılaşacağımız New York’u tarif etmek için yeterli. Yapıma alışmak adına Watchmen: The End is Nigh’ın ilk bölümü, yürekli ve kavgacı tiplere hitap ediyor. Zira bir hapishanede başlıyoruz ve bu bölüm, hızlıca oyun mekaniklerini kavramak için tasarlanmış. Serüven boyunca kullanacağımız yeteneklerimizi basitçe öğreten bu bölümde, hızlı atak, ağır saldırı, fırlatma ve yakaladığımız düşmanları kalkan olarak kullanabilmeyi öğreneceğiz. Ayrıca comboların da bulunacağı yapımda, bitirici vuruşlara da sahip olacağız. Çaylak kullanıcılar sadece tuşlara ardı sıra basarak da Watchmen’i oynayabilecek fakat biraz usta olanlar, özel hareketleri keşfedip, oyunun keyfini daha fazla çıkaracak. Kullanabileceğimiz karakterler olan Rorschach ve Nite Owl’ın kendilerine has süper güçleri de var fakat çizgi romanda gördüklerimizin çok az bir kısmı oyuna aktarılmış.

Ve birilerinin canı kavga çekmişti

The End is Nigh’da, yönettiğimiz karaktere göre farklı sonuçların oluşacağı belirtiliyor. Rorschach’ın hızlı ama kısmen zayıf karakterinin düşmanlar üzerindeki etkisi farklı, Nite Owl’ın ki farklı olacak. Rorschach’ın sokak dövüşçüsü tarzı, çevrede bulduğu beyzbol sopası, bıçak, boru veya levye gibi objeleri kullanmasına yol açıyor. Tabii tüm bu silahların kullanış mesafesi ve vereceği hasar değişecek. Nite Owl ise düşmanlarının silahlarını ellerinden alıyor ve zarif uzak doğu dövüş tekniklerini onlar üzerinde kullanıyor. Onun asıl özelliği Batman benzeri ileri teknoloji ürünü oyuncakları. Örneğin tiz bir ses çıkaran el bombasıyla düşmanlarını etkisiz hale getirebiliyor. Her iki karakterde de ortak olarak sağlık barı bulunuyor fakat ekranda beliren ve her iki karakter için de farklı olarak ikinci bir bar daha var. Rorschach’ın ikinci barı öfke miktarını belirtiyor. Bu sayede daha şiddetli saldırılar gerçekleştiren Rorschach, ayrıca daha hızlı hareket ediyor ve özel hareketini daha ölümcül yapıyor. Nite Owl’ın ikinci barı ise, zırhındaki elektrik miktarını gösteriyor. Hem saldırıda hem savunmada işe yarayan bu özellik zayıfladığında, Nite Owl’un da gücü azalmış oluyor.

Kaçmak benim işim değil

Watchmen’in çizgi romanlarını takip edenlerin aklına şu soru gelecektir: Onca karakter varken, oyun neden sadece Nite Owl ve Rorscharch’a fokuslandı? Konuyla ilgili olarak Lund şöyle diyor: “Evet, hepsini eklemeyi istedik, çünkü onların oyunda kullanabilecekleri çok güzel özellikleri vardı. Ama sonuçta bu indirilebilir bir içerik ve o kadar karakteri işin içine sokmaya kalkarsak, bu sınırlarımızın dışına çıkar”. Bu açıklamaya karşın oyunun satışa sunulacağı tarihe kadar bir takım sürprizler ile karşılaşabileceğimizi de hesaba katmak gerek. Zira Watchmen’in yapım aşaması devam ediyor. Sonuçta çizgi roman tabanlı bir proje Watchmen. Yapımcı ekip çizgi roman havasını yaşatabilmek için ara videoları bu temele göre hazırlıyor. Oyundaki kahramanların çizgi romandaki hallerini görmek, Watchmen ile yeni tanışacak olanlar için güzel bir sürpriz olacak. Mature reytingiyle yayınlanacak olan yapımda, diyaloglar yetişkinlere hitap edecek şekilde hazırlanıyor. Ayrıca kan efekti de, Watchmen’de sıkça göreceğimiz enstantanelerden biri olacak.

Ben kovalayanım

2009 yılında beyaz perdede boy gösterecek olan Watchmen filmindeki seslendirmelerin kullanılacağı oyunda, Rorschach’ı Jackie Earle Haley, Nite Owl’ı ise Patrick Wilson’ın sesiyle yöneteceğiz. Watchmen’in illüstratörü Dave Gibbons, çizgi roman tadındaki ara videoların denetiminden bahsederken şunları söylüyor: “Oyundaki videoları gördüm ve hoşuma gitmeyen bir şeyle karşılaşınca, bunu yapımcılarla paylaştım”. Bunun ilk Watchmen oyunu olduğu fikrine sahipseniz, derhal ondan kurtulun. Zira daha önce de Watchmen oyunu yapılmış. “Çok uzun zaman önce, ileri teknoloji video oyunları yokken, masaüstü RPG’ler popülerken, Mayfair firması ile anlaşmıştık. Alan Moore ve benim için oldukça güzel bir deneyimdi ve onlarla 3 tane Watchmen oyunu yaptık. Şu an yaptığımızda ne varsa, o zamankinde de vardı.” diyor Gibbons. Yapımın en merak edilen kısımlarından biri bölüm tasarımları. Bu konuda SEGA’dan Junichi Yamada ile çalışan ekip, onun Super Monkey Ball 1-2-3, Shenmue, F-Zero GX ve Chili Con Carnage’dan gelen deneyimlerine başvuruyor. Belki siz de benim gibi bu oyunların peki iyi birer referans olduğunu düşünmeyenlerdensinizdir; en azından Watchmen ismi için. Görünen o ki, The End is Nigh onun için epey farklı bir proje fakat işini kolaylaştıran bir etmen var; orijinal çizgi roman. Çizimler kaynak alınarak hazırlanan mekanlar ve bölgeler, zaten Junichi Yamada için sınırları belirliyor. Dolayısıyla çizgi romanın takipçilerine tanıdık gelecek birçok yer, video oyunda da yer alacak.

Yine bir çizgi roman-sinema-oyun üçgeniyle karşı karşıyayız. Genelde bu tür durumlarda üçgenin en zayıf kenarı, video oyununa denk gelen kenardır. Umut ediyorum ki Watchmen, alışılmışın dışına çıkarak kara bulutları dağıtacak isim olur ve bu sıra dışı kahramanların hikayesini beyaz perde ile beraber oyun makinelerimizde de keyifle yaşama şansına sahip oluruz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 348
favori
like
share