Sistem Gereksinimleri

Saints Row 2 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP veya Windows Vista
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 7600GT ( 128 MB ) ya da ATI Radeon X1300 (Shader Model 3.0 destekli)
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.0 GHZ / AMD Athlon X2 64 2.0 GHZ
Bellek 1GB RAM ( Vista için 2GB tavsiye ediliyor )
Sabit Disk Alanı: 15 GB boş alan
Media: DVD-ROM

Saints Row 2 Tavsiye Edilen Sistem

İşletim Sistemi: Windows XP veya Windows Vista
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8800GT ( 256 MB ) ya da ATI Radeon 3850 (Shader Model 3.0 destekli)
İşlemci: Intel Core 2 Duo 3.2 GHZ / AMD Athlon X2 64 3.2 GHZ
Bellek 2GB RAM
Sabit Disk Alanı: 15 GB boş alan
Media: DVD-ROM

Tavsiye edilen sistem ihtiyaçları, 2-12 kişilik çoklu oyun (multiplayer) ve ortaklaşa oyun (co-op) için gerekli

Donanım ihtiyaçlarının dışında oyunun çalışması için internet bağlantısına da gereksinimimiz de olacak.

Oyundan GörüntülerOyun bilgileri oyun tanıtımı

Saints Row ilk çıktığında oyun dünyasına farklı bir şeyler katmayı başardı. Bu oyun türünde ilk defa next-gen grafikler ile karşılaştık ve SR bunun yanında GTA’nın mutlak hakimiyetinden hiç bir şekilde korkmadı.

NEREDE KALMIŞTIK?
Oyunun sonunda Stillwater’da bir patlama ile az kalsın öldürülüyorduk. Şimdi ise uzun yıllardan sonra komadan uyanıyoruz. Yattığımız hapisane hastanesinde yatağımızın yanına doktor geliyor ve işte o anda görünüşümüzü tamamen değiştirebiliyoruz. Editör oldukça geniş. Neredeyse istediğimiz tipte bir kahraman yaratabiliyoruz. En küçük ayrıntılara kadar değiştirilebilen yüzümüzün ve vücudumuzun yanında 6 farklı sesi de kullanabiliyoruz. Ancak bunlardan üç tanesi kadın, diğer üç tanesi ise erkek sesi. Evet, kahramanımız kadın veya karşı cinse özenen biri olabilir Ancak ihtiyar, şişman ve pembe bir etek giyip kadın gibi konuşan birisi herhalde gereken saygıyı kazanamaz. Eğer kahraman oluşturmak ile uğraşacak vaktimiz yok ise rastgele birini seçip hemen aksiyona girebiliyoruz.

Hikayenin başından itibaren bizi zor görevler bekliyor. Yanımızdaki diğer tutuklu hasta ile beraber kaçışımızı planlamamız gerekiyor. Firar başarılı olduktan sonra her şeye sıfırdan başlıyoruz. Bu oyun türünde böyle başlangıçlar artık klasik bir hal aldı. Patlamadan beri 20 yıl geçti. Artık eski çetemiz yok. Bu yüzden eski tanıdıkları bulup yeni durumu çözmemiz gerekiyor.

ÇOK PARA ÇOK ALIŞVERİŞ!
StillWater modern ve büyük bir şehir. Hikaye için önemli olabilecek her şey mevcut. Örneğin çaldığımız paraları harcayabileceğimiz bir çok mağaza var. İkinci el dükkanlardan en lüks mağazalara kadar hepsi ayaklarımızın altında. Araba satıcıları ve tamircileri de düşünülmüş. Plazma TV ve striptiz sopası alabileceğimiz mağazalar bile var. Tabii gıda satan dükkanları ve restoranları da unutmamak gerek. Ayrıca uyuşturucu ticareti yapılan mekanlar da yer alıyor.

Hikayenin başlamasıyla beraber tüm mağazalardan dilediğimiz gibi alışveriş yapmak mümkün değil. Saygımız arttıkça alabileceğimiz lüks ürünler kalemi çoğalıyor. Aldığımız bu ürünler sadece süs için değil, aynı zamanda stilimizi ve buna bağlı olarak çevreden gördüğümüz saygıyı da etkiliyor. Tabii ki bir gangstere en çok gereken şey de kesinlikle "saygı" oluyor.

StillWater’da değişen çok şey var. Sadece binalar ve caddeler değil aynı zamanda yeraltı dünyası da çok farklı. Şehirde hala bir kaç tane çete var ve onların üstünde de Ultor örgütü bulunuyor. Ultor’un başında Vogel isimli adam yer alıyor. Tabii sıra Vogel’e gelmeden önce küçük balıkları temizlemek gerekiyor.

Brotherhood, Ronin ve Sons of Samedi çeteleri...

'HOMIES'LER YARDIMA KOŞUYOR
Her çete bir kaç mahalleyi birden yönetiyor. Kendi mahallemizde dolaşırken yanımızda diğer üyelerin bir çoğu bulunuyor. Ancak başka mahalleye gittiğimizde diğer çete üyeleri ile karşılaşıyoruz. Çeteler arasındaki rekabet arttıkça şiddet olayları da artıyor. Fakat gereken yerlerde 'homies'lerden yardım almak mümkün. Kaldırım kenarına yanaşıp korna çaldığımızda arabamıza silahlı arkadaşlarımız doluşuveriyor.

Homies ile beraber takılmak ve kavgalara girmek her ne kadar eğlenceli olsa da bazen onları öldürmemiz gerekiyor. İstemesek bile onlar kendilerini sıklıkla öldürüyor. Ölümden sonra 30 saniye içinde canlandırmak mümkün ama her zaman bunu yapmak faydalı olmayabiliyor. Bunun nedeni, 'homies'ler kimi zaman çok tuhaf davranabiliyor. Binaların köşelerinde ve lambaların arkasında durup hiç hareket etmiyorlar ve çoğu kez silahımızın önünde duruyorlar. Fakat durum her zaman için o kadar kötü değil.

Tüm bunların yanında 'homies'lerin daha kötü alışkanlıkları da var. Buldukları en güçlü silahları kullanıyorlar. Uzun süre arabamızda bizimle yolculuk yapıyorlarsa roket atar bile taşıyabiliyorlar ve bu gerçekten hayati bir tehlike oluşturuyor. Maalesef bu tehlike daha çok düşmanlar için değil bizim için . Aslında durum biraz da yapay zekanın çok yüksek olmamasından kaynaklanıyor.

İYİ BİR HAYAL GÜCÜNÜN ÜRÜNÜ GÖREVLER
Sıkça ölmek kesinlikle çok rahatsız edici. Saints Row 2’de bunu daha çok oyunun sonlarında ve en zor düzeylerinde yaşıyoruz. Görevlerin farklılığı ve yan görevlerin de orjinal olarak düşünülmüş olması, oyundaki monotonluğu azaltan bir faktör. Öyle görevler var ki, bir çocuk munzurluğuyla bile bunları düşünmek imkansız gibi. Tabii işin zevkini kaçırmamak için burada onlardan bahsetmiyoruz. Sadece basit bir kaç örnek vermek gerekirse; bomba yerleştirme, önemli insanları koruma ve para tahsilatı gibi görevlere çıkıyoruz. Görevlerin bir çoğunu iki taraflı olarak oynamak çok büyük bir artı. Kısacası her hangi bir şeyi her zaman farklı şekillerde yapma imkanımız var.

ZENGİN SİLAH ÇEŞİTİ
Süper silahlar ve araba çeşitleri oyunu daha da eğlenceli yapıyor. Her zaman yeni bir silah bulma şansımız var. Ancak mermiler az olduğu için sıkça değiştirmemiz gerekiyor. Bazı görevlere özel silahlar da bulunuyor. O yüzden hangi silahı ne zaman kullanacağımızı iyi seçmemiz gerekiyor.

VASAT GRAFİKLER
İlk oyunun grafikleri gerçekten çok iyiydi. Ancak o zamandan beri çıkan bir çok yeni oyun kaliteyi çok daha ileri taşıdı. Örneğin GTA IV grafik konusunda mükemmelleşti. Saints Row tasarımcıları tüm bunları dikkate almalıydılar; ancak ikinci oyunun grafikleri diğer oyunların yanında biraz sönük kalıyor. Genel çizimler karikatür tarzı çizgi filmleri andırdığı için böyle bir oyuna göre ucuz kalıyor.

Oyunun müzikleri ve diğer sesleri ise oldukça iyi. Şehirde oturan herkesin davranışlarımıza karşı söyleyecek bir şeyleri var. Arada bağımlıların esprili konuşmaları çok hoş. Çatışmalar sırasında silah seslerini ayırt edebiliyoruz. Arabadaki radyoda 80’lerin ve 90’ların ünlü şarkılarını dinleyebiliyoruz.

Saints Row 2 bazı noktalarda hatalar barındırsa da oldukça eğlenceli bir aksiyon. Oyunun en büyük artısı orjinal düşünülmüş görevler. Tasarımcıların hayal güçlerinin ne kadar geniş olduğu belli oluyor.

Saints Row 2, GTA IV’ün yanında küçük kardeş gibi durduğu halde, ilk versiyonun başarılı bir devamı olarak platformlarımıza geliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 390
favori
like
share