Unicef'in araştırmasında kazaya uğrayan 0-6 yaş arası çocuklarda en fazla rastlanan kaza tipi düşmeler (%63), yanıklar (%16), araba kazaları (%7) ve zehirlenmeler (%4.4) izler. Düşmelerden dolayı meydana gelen baş yaralanmaları en tehlikeli olanlardır.Motor hareketleri yaparken veya merak edip düşmeler meydana gelmektedir. Amerika’da bir yıl içinde, 14 yaşın altında olmak üzere ortalama 2.5 milyon çocuk düşmelerden dolayı hastaneye başvuruyor, 120 çocuk düşmelerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bunlarında yarısını 4 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bu düşmelerin %9’u yürüteçlerden, oyun ekipmanlarından veya pencerelerden dolayı meydana gelmektedir.

Düşmeler küçük çocuklarda en sık rastlanan kaza tipidir. Çocuklar doğal olarak koşmak, tırmanmak ve fiziksel faaliyetlerde bulunmak isteyecektir. Bunlarda özellikle hareket halindeki çocuklarda düşme riski yaratabilmektedir.

Düşmeler Nereden ve Nasıl Meydana geliyor?

4 yaş altı çocuklarda düşmelerin %80’i evde meydana gelmektedir.
Daha çok masa, koltuk, mama sandalyesi gibi eşyalardan, merdivenden, ranzadan, beşikten, balkon ve pencereden, kaygan ve uygun olmayan zeminden, yürüteçlerden düşme ile olmaktadır. Ayrıca çocukların bilinçsizce taşınması, salıncaklarda kontrolsüz sallanması,yüksek kapı eşikleri, uygun aydınlatılmayan mekanlarda düşme sebepleri olabilmektedir. Çocukların kavrama yetenekleri ve tehlikeyi önleyecek vücut koordinasyonlarını henüz kazanamamış olmaları ve kaygan zeminde ani ve hızlı hareket etmeleri, mobilyaların üzerine çıkmak istemeleri ve bunların üzerinden atlamaları, küvetler, merdivenler, düşmeye sebep olan en önemli nedenlerdendir.

Mobilyadan Düşmeler

• Bebeğinizi yalnız başına yatakta, alt değiştirme ünitesinde, koltukta bırakmayın.
• Çocuğunuzum mama sandalyesinin, oto koltuğunun ve bebek arabasının içindeyken kemerlerini bağlı pozisyonda tutunuz.

Oyun Alanında Düşmeler

• Amerika’da her yıl 14 yaş altında ortalama 216.000 çocuk oyun alanlarında meydana gelen kazalardan dolayı hastanelere başvurmakta, 20 çocukta hayatını kaybetmektedir.
• Yer döşemesinin uygun olması ve oyun ekipmanlarının sağlamlıklarının standartlara uygun olması önemlidir. Kauçuk veya kum yer döşemesi tercih edilmelidir.
Kimler Risk Altında

• Toplam nüfusa göre 10 yaş altı çocuklar iki kat daha fazla düşmelerden dolayı yaralanmaktadırlar..Özellikle okul öncesi çocuklar en yüksek risk grubundadırlar.
• Erkek çocukları kız çocuklarına göre iki kat daha fazla bu sebepten dolayı yaralanmaktadır.

Yürüteçten Düşmeler

• Amerika’da bir yıl içinde, 15 ayın altında, ortalama 8800 çocuk, yürüteçlerden düşme sebebiyle hastaneye başvurmakta, 33 çocukta hayatını kaybetmektedir. Yürüteçler bu yaş için diğer tüm çocuk ürünlerinden daha fazla miktarda yaralanmalara sebep olmaktadır. Yürüteçten dolayı düşmelerin %76’sı merdivenden, %12 si de devrilerek meydana gelmiş ve çoğu ciddi baş yaralanmalarına sebep olmuştur. Bu yaralanmaların %80’inde bebeğin yanında bir yetişkin varken meydana gelmiştir.
• Tercihen tekerlekli yürüteç kullanılmamalı, seçilecekse de oda kapısından geçmeyecek kadar büyük olan, merdiven basamağına veya kapı eşiğine geldiğinde stoperleri olan türde yürüteçler seçilmelidir.Merdivenden Düşmeler
• 3 yaşına kadar olan çocuklarınız için merdivenlerin çıkışında ve inişinde standartlara uygun çocuk güvenlik kapısı kullanın.
• Merdivenlerinizin iyi aydınlatılmış olmasına dikkat edin ve çocuğunuzun merdivende oynamasına izin vermeyin

Ev kazalarından korunma - çocuklar için tehlikeler

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2611
favori
like
share
darksato Tarih: 11.04.2010 11:46
ii de niye sıtıyon böle bi olaya onu anlamadım :S
Nerqish Tarih: 23.03.2009 19:27
[COLOR="SlateGray"]Benim bi arkadasimin cocugu izindeyken fritoz o sicakligiyla yag oldugu gibi dokulmustu. Simdi surekli deri ekleniyor buyudukce ameliyatida cogaliyor cok dikkatli olmak gerek Allah korusun.
Sandalyenin uzerine koymus fritozu kizartma yaparken cocukta uzerine dusurmus :85:
MiSS-FENER Tarih: 22.03.2009 21:46
Bilgiler İçin Teşekkürler..