slm
namaz kilarken
mesela otrusta sag ayagimiz yani parmaklar kibleye dogru yönelmis durumdayken yani mecburmuyuz sag ayagimizi kibleye dogru dik tutmamiz
yani mecburimi
benim amcam öyle kilamior namazi

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3487
favori
like
share
DarkAngel Tarih: 07.03.2006 18:39
ferdifon5 zaten çok güzel bir şekilde ifade etmş arkadaşa teşekkür eder umarım bilgilerinin faydalı olduğunu dilerim...
masarac Tarih: 17.11.2005 03:18
İnanın bende o şekilde oturamıyorum.Ama tabiki herşeyde ALLAH'A sığınmak lazım.
O şekilde oturamadığımız içinde namaz terk etmek olmaz
Ekizkaya Tarih: 17.04.2005 20:29
Sünnettir Diye biliyorum ama Arkadaş daha iyi açıklamış tesşekkürler...
melankol Tarih: 13.04.2005 13:57
paylasımlarınız ıcın Allah razı olsun kardeşler bilenlerin bilmeyenlere ögretmesi bilmeyenlerin araştırması ne güzel..
teşekkurler main-board
LEVIS-501 Tarih: 13.04.2005 12:45
SECDEDE AYAK TOPUKLARINI DIKME VE BUNUN EMIR OLDUGU BABI

Aise (R.A.)'dan, söyle dedi: Bir gece Resûlullah (S.A.V.)'i yatakta kaybettim. Bunun üzerine kendisini arastirmaga basladim. Derken kendisini mescidde iki ayaklari dikilmis olarak secde halinde iken elim ayaklarinin altina degdi

(Bu hadisi Müslim (486) Ibnu Huzeyme (655) ve Beyhaki (2/116) rivayet etmislerdir.)

Amir Ibnu Sa'd (R. A.) babasindan söyle rivayet etmistir. Resûlullah (S.A.V.) namazda elleri yere koymayi ve ayaklarin topuklarini dikmeyi emrederdi.

(Bu hadisi Hakim (1/271) ve Abdurrazzak (2944) sahih bir senedle rivayet etmislerdir.)

AYAK PARMAK UÇLARININ KIBLEYE TEVCIH EDILECEGI BABI

Muhammed îbnu Amr bin Ata'nin söyle dedigi rivayet olunuyor. Resûlullah (S.A.V.)'in ashabindan bir takim zevat ile beraber otururken, Nebiyyi (S.A.V.)'in namazindan bahsettik. Ebu Humeyd-i-s-Saidi dediyki: Resûlullah (S.A.V.)'in namazini en iyi bileniniz ben idim. Gördüm ki.

Resûlullah (S.A.V.) secde ettiginde kollarini yere yaymaksizin ve bir birine yapistirmaksizin (yere) koyup ayaklarinin parmaklarini kibleye karsi getirirdi.

(Bu hadisi Buhari (828) ve Ebu Davud (963) rivayet etmislerdir.)SECDEDE EL PARMAKLARININ KIBLEYE TEVCIH ETTIRILECEGI BABI

Bera Ibnu Azib (R.A.)'dan, söyle dedi: Resûlullah (S.A.V.) secde ettigi zaman ellerini yere koyar, el ve parmaklarini kibleye dogru çevirirdi.

(Bu hadisi Ibnu Huzeyme (643) ve Beyhaki (2/113) sahih bir senedle rivayet etmislerdir.)
Sari Menekse Tarih: 13.04.2005 11:51
Yanliz sandalye deki oturus ibadetinde ayri fikirdeydik,digerlerine katiliyorum.
ferdifon5 Tarih: 13.04.2005 02:47
@sari_menekse
Özür dilerim Uzun Zamandir giremiyordum Almis Oldugunuz Bilgi Kaynagini Bana Verebilirmisiniz yada Site Adresini
Tesekkürler Aciklamalar Benim de anlattigim gibi Sandalye olayi haric zannedersem
Mr_SaRHoSH Tarih: 09.04.2005 17:07
sarı menekşe arkadaşım eğer hiç bir şekilde yere oturamıyorsa bir insan, sandalye ya da taburede oturarak bile namaz kılabilirsin. O şekilde tam kılınışı bilmiyorum ama camiiye gittiğinde mutlaka dediğim şekilde namaz kılan yaşlı bir amca görüp ona sorarak ondan öğrenebilirsin.
Sari Menekse Tarih: 09.04.2005 14:54
Ferdifon arkadasim,bu konu hakkinda kendimden daha fazla birsey yazmak istemedim .Baska yerlere sormaya karar verdim ve bana gelen cevapta söyle yaziyor.Sorumu ve gelen cevabi ,aynen kopyaliyorum.

Selamun Aleyküm Benim bilmek istedigim,Namaz kilan kisi hic birsekilde yere egilipte namazini kilamiyorsa,sandalyede oturarak kilabilirmi?Baska yerden aldigim mesajda,asla sandalyede oturupta namaz kilinilmadigini söylendi. Sebebi ise, Hiristiyanlarin kilisedeki ibadetlerine benzemesiymis.Lütfen bana acik ve net bir sekilde bir cevap gönderin.Yardimlarinizi bekliyorum. Allaha emat olun.


Değerli kardeşim;

Ayakta durmak namazın farzlarından biridir ki, buna kıyam diyoruz. Bu nedenle ayakta durmaya gücü yeten birinin ayakta durmadan kıldığı namaz olmaz. Bunun gibi secdeye gitmek de namazın farzlarından biridir. Buna gücü yeten biri de secde etmek zorundadır.

Ancak rahatsızlığı olan ve ayakta duramayan veya rahat oruramayan birisi oturmadan veya ayakta durmadan namazını kılabilir.

Efendimiz (sav) Hazretleri nafileleri deve üzerinde kılmış, farzları da yerde kılmaya dikkat göstermiş; ancak yerde kılmak mümkün olmadığı takdirde deve üzerinde kılınacağına işarette bulunmuştur.

Yerin çamur olması, kafilenin beklememesi, binek hayvanın huysuz olup kaçması.. gibi durumlar yere inmemeye özür olarak gösterilmiştir.

Bu noktadan bakılınca yerde oturmakta veya ayakta durmada zorlanan birisinin sandalyede namaz kılmasının bir sakıncası olmadığı söylenebilir.

Ancak hıristiyanlara benzemek niyetiyle olsa o başka konudur. Öyle birisinin camide işi yoktur.

Selam ve dua ile