Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı’nın düzenlediği ve ilk uluslararası çocuk idrar kaçırma derneği kurucusu Dr. J. Van Gool’ün de katıldığı ‘Çocuklarda
İdrar Kaçırma’ konulu sempozyumda konuşan uzmanlar aileleri uyardı. EÜ Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim ÜyesiProf.İbrahim Ulman enürezisin hâlâ toplumda ayıp sayılarak saklandığını ve çoğu kez kendiliğinden geçmesinin beklendiğini oysa sorunun yüzde 70′inin genetik olduğunu söyledi.
Prof. Ulman beş yaşındaki çocukların yüzde 20’sinde görülen ve tedaviedilmediği takdirde erişkin yaşa kadar devam edebilen enürezisin altında yatan nedenleri uyanma ve idrar kesesi sorunlarıyla geceleri salgılanması gereken idrar miktarını azaltan antidiüretik hormon azlığı olarak sıraladı.
Mesane kapasitesini artırıcı gece uyanmayı sağlayan ve hormon eksikliğini gideren yöntemlerle sorunun halledilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Ulman gözlemlerine göre uykuda idrar kaçıran çocukların ailelerin tavrı nedeniyle davranış bozukluğu gösterdiklerini sürekli sakladıkları bir sırla yaşamaya çalıştıklarını belirtti.
Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Avanoğlu da gündüz kaçırmalarının son evrede böbrek kaybına kadar yol açabilen ciddi hastalıklara neden olacağı uyarısında bulundu. Dr. Van Gool da bütün ülkelerde aynı şekilde görülen sorunun ailelerin artan ilgisi nedeniyle azalmaya başladığını vurguladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 328
favori
like
share
cicime :) Tarih: 22.03.2009 22:04
benim kardeşim 12 yaşında ve hala gece altına kaçırmaları dewam ediyo ):
doktora başvurduk ilaçla tedavi dedi ama hala sonuç alamadık...
MiSS-FENER Tarih: 22.03.2009 22:00
Aile İçindeki Sorunlarda Çocukları Etkiliyor 8 Yaşında Olup Altına Kaçıran Çocuklarda Çok Fazla..
Özellikle Anne Baba Tartışması Bu Gibi Durumlarda Bir Pedagog'dan Yardım Alması Gerekir Ailenin..

Teşekkürler Canım..