Müzik sektörünün can damarı şeklinde nitelendirilen İstanbul Unkapanı'ndaki yapımcılar, şaşaalı eski günlerine dönmek için çıkış yolu arıyor.
1999'da Marmara Depremi ve ardından gelen 2001'deki ekonomik krizle birlikte darboğaza giren; korsan CD'ler ile ev, işyeri ve internet kafelerde çoğaltılan MP3'lerden büyük darbe yiyen Unkapanı'ndaki yapımcıların yüzü bir türlü gülmüyor. Yaptıkları hemen her kasetten zarar eden prodüktörler, nerede yanlış yaptıkları'nın muhasebesini yapıyor.
Krizden en az etkilenen şirketlerden biri olan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, müzik sektörüne korsandan daha büyük zararı kalitesiz müziğin verdiğini söylüyor: "Herkes korsandan etkilendik, diyor. Bu doğru; ancak gelişigüzel yapılan albümler de piyasanın bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi. Artık müzik dinleyicisi bilinçlendi, her çıkan albümü almıyor. Albümler birbirine benziyor. Söz, müzik ve aranje sanki aynı elden çıkmış gibi." Türkiye'de albüm satışlarının belirgin oranda düştüğünü belirten Saltık, kendilerinin yurtdışı satışlarıyla bu kaybı telafi ettiklerini söylüyor. Hasan Saltık'ın sözlerini, Müzik Yapımcıları Derneği'nin (MÜYAP) 20 gün önce yayımlanan 2004 Yılı Raporu da doğruluyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de üretilen bin 400 albümün bin 200 tanesinin satış rakamı, 20 binin altında. Her bir albümün ortalama 80 bin dolara mâl olduğu düşünülürse, yapılan bir albüm yapımcısına ancak 50 bin tirajdan sonra kâr bırakıyor. Bu da piyasadaki albümlerin yüzde doksanının hem yapımcısına hem de dağıtımcısına zarar ettirdiğinin göstergesi.
"Peki o zaman, müzik piyasasında neden bu kadar çok albüm üretiliyor?" Bu sorunun cevabını da Türkiye'nin en büyük üç dağıtımcısından biri olan Esen Müzik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Bakırcıoğlu veriyor: Piyasadaki krizin sebebi korsan değil, tabii kötü işler yapılıyor. İyi bir albüm yapıldığında onun alıcısı çıkıyor. Yapımcılar, eşine-dostuna, sevgilisine albüm yapıyor. Ancak bazısı saf, umutla yapıyor bu işi. Daha nitelikli iş yapanlar; mesela Kalan Müzik gibi albüm yapanlar kazanıyor.
Yine müzik sektöründe üretilen her üç albümden birini dağıtan Seyhan Müzik'in sahibi Bülent Seyhan da krizin başka bir boyutuna dikkat çekiyor. "Artık kimse albüm satışlarında patlama beklemesin, bu piyasa eskisi gibi olmaz; ancak müzik de bitmez." diyen Seyhan, albüm fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi. Türkiye'de albümlerin Avrupa ve ABD'ye göre ucuz olduğunu söyleyen Seyhan, "Halkın kazancı belli. İnternet çağındayız, 300 bin liraya bir boş CD'ye 10 milyonluk albüm kaydeliyor. Bu yüzden insanlar, yeni albüm almaya çok ihtiyaç duymuyor. 2003 ve 2004'te tüm albümlerin tirajları, önceki yıllara göre yüzde doksan düştü." şeklinde konuşuyor.
Geçtiğimiz yıl korsan yasası çıkmadan önce 5 milyon lira olan albüm fiyatlarının neden 10 milyon TL'ye yükseldiği konusunda Seyhan'ın verdiği bilgiler ilginç. Korsan yasası çıkmadan 5 milyon lira olan CD fiyatlarını birkaç firmanın yükselttiğini söyleyen Seyhan, "Bunlardan biri Karizma Müzik, Erol Köse. Uzanların parasıyla burada iş yaptılar. Birkaç firma da onlara uydu. Sonra devlet Uzanlar'ın şirketlerine el koyunca onlar da buradan gitti. Ama CD fiyatları hâlâ pahalı." diyor. Albüm satışlarından önceki yıllarda olduğu gibi yüksek tirajlar beklemediklerini söyleyen Seyhan, bugün 800 bin sattığını söyleyen birçok ünlünün albümlerinin, 250 binlerde kaldığını belirtiyor. İnternet üzerinden MP3 satışı için hazırlık yaptıklarını ifade eden Seyhan, birkaç ay içerisinde bu satışlara başlayacaklarını söylüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 709
favori
like
share
head Tarih: 22.10.2005 07:39
simdiye kadar yaptiklari paralari yesinler

muzik yapmak isteyenler zevk icin yapsinlar para icin degil
coskundemet Tarih: 17.10.2005 04:41
türkiyede satmaz nedenmi bence hep aynı şeyler deyişik birşey yok ve lüzumsuz insanlar şarkıyı söylerse böyle olur herkes sanatçı olmaz ama türküyede bu kural yok elini salayan sanatçı olur burda :16: :16:
Borann Tarih: 17.04.2005 01:38
iyi tespit
MechhuL Tarih: 06.04.2005 13:18
yaptığın hizmetten dolayı teşekkürler
Serdar1453 Tarih: 01.04.2005 01:06
bu kötüye işaret öyleyse kimse kaset cıkarmayacak artık.