[FONT="Fixedsys"]Aynen bazı insanların masum düşünceleri gibi,tertemiz ve güzel olan günleri hep biz kirlettik.

Nedir ki fedakarlık; Sizin dostunuzla aranızdaki mesafeyi kısaltırken karşılaştığınız tüm olumsuzluklara karşı ödemiş olduğunuz bedeldir.
Dostumuz olduğunu söylediğimiz insanlara tıpkı aynaya bakar gibi bakmalıyız,insan dostunu kendine benzetir ve kendine yakın hisseder,nihayetinde insan aynaya baktığında kendini görür o halde dostlarına aynaya bakar gibi bakmaya devam etmelidir. Hayat,insanlar,ölüm,kadın,erkek,
zevk,eğlence,çocuk,para,giyim,kuşam,dostluk,arkadaşlık,mesuliyet,sevgi,aşk,eğlence,zevk,sefa,vs...nedir bunlar ve ne için vardırlar? Bütün bunlar insanlar içindir.

İnsanlara ne yaparsanız yapın;iyilik,dürüstlük,ahde vefa,adamlık namına onları pek memnun edemezsiniz.Çoğu insan şu kaygıyı taşımaktadır."Ya yanlış yaparsam,ya yanlış anlaşılırsam,beni yanlış değerlendirirse..." gibi cevabı bile yanlış anlaşılacak onlarca soru ile karşı karşıyadır.
Önemsenmeyecek kadar küçük kırıcı bir söz insanda öyle bir yıkıntı yapar ki; eskiden olan şeylerin tekrardan yeşermesine ve geçmişi unutmasına, geçmişe lanet okumasına sebep olacaktır.Şunu da unutmamak gerekir ki; az kırıcı lafa tamah edildiğinde insan daha sonra onun çoğununda esiri oluveriyor.Ve insan tarlaya ne ekerse karşılığında onu alıyor.Yani arpa ektiğiniz tarlanızda buğdayın çıkmasını bekleyemeyeceğiniz gibi aynen insanlara kötülük yapıp ta karşılığında onların size karşı iyilik yapmalarını beklemenizin doğru olmaması gibi.
İnsan dostunun bir saniyelik nazlanmasına tahammül bile gösteremiyor.Bize söylenen o kırıcı sözlere karşı biz susmalıyız hatta onları yüreğimize atmalıyız,çünkü o yürekte o sözleri söyleyenden yani dostunuzdan başkası da yoktur zaten...

Başkaları size hayatta ve ayakta kalabilmemiz için koltuk değnekleri verse hatta yürümeniz ile ilgili tüm teknik bilgileri vermiş bile olsalar da sonuçta o yolda yürüyecek olan sizin ayaklarınız ve sizsinizdir.
Birtakım insanlar sizin hakkınızda (geçici bir süre) iyi düşünüyorsa bu iyi düşünce aslında sizindir yani bunu yaptıran sebep sizin şahsiyetinizdir.
Neden anlaşamaz insanlar,yada neden zordur anlaşılmak? Dün sizin için çok kötü,anlaşılmaz,basit,sıradan olan insanlar bir gün sonra zıtları oluveriyor bütün bunların,yada bugün sizin için çok değerli,bulunmaz biri,size dost olan hatta sizi ondan daha iyi anlayabilen başka birinin olamayacağını söylediğiniz insanlar bir gün sonra bakmışınız ki zıtları olmuş bütün bunların.Ya nasıl olurda insan bir gün içinde önce melek sonra şeytan olur,yada bir gün önce dostunuz olan bir gün sonra düşmanınız oluveriyor anlamak güç.Ölesiye bağlanmak dünyaya ,satmak eşini dostunu,seni sevenleri,uzaklaşmak onlardan."Biterde bir gün bu bitmez denen hayat, kalır bir dostun güzel anısı dudaklarında"...
Neden kırar insan birbirini,neden anlamazlar birbirlerini,zor olan kırmak mı kırılmak mı? Sevmek mi zor nefret etmek mi? Ve zor olan acınmak mı acımak mı ?

Elbisenin dikişi sökülürse dikilir aynen eskisi gibi olur aynı şekilde insanların biraz kırılmaları gibi,ancak elbisenin yırtılması ancak yama yapılarak düzeltilebilir oda aşırı bir şekilde kırıldığınız dostunuzun kalbi gibi, o kalbi düzeltebilirsiniz ama izi ve çirkin olan görüntüsü hep kalır.Şöyle bir geçmişe baktığınızda......Neden düşman olmak çok kolayda dost olmak zordur? Aynen insan olmanın zorluğu gibi!..Yazılan çizilen,okunan binlerce kağıt parçaları gibi paramparça olan düşüncelerimiz,belki de başkaları gibi bizim içinde pek bir anlam ifade etmeyen hayatlarımız.Verilen binlerce söz, düzeltilmeyi bekleyen bir o kadarda kalplerimiz.

Çok mu zor hayata ,riyaya,yalana,boş işlere ve boş insanlara baş kaldırmak,yani yürekli ve o yüreği taşımaya talip olmak.Zor değil elbette ama bizler yaratılışımızdan beri hep o zor olan işleri yapmışız çünkü biz yukarıda saydığım o işlerle meşgulüz ve bizler sıradan değil sıranın altındaki insanlarız.Ne zaman sıranın üstüne çıksak yada çıkma girişiminde bulunsak hep pişman oluruz.Yani bizler öylesine değil basit insanlarız,aynen düşüncelerimizin,dostluğumuzun,aklımızın ve yüreğimizin basit olduğu gibi..Onur İmamoğlu

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share
COCO Tarih: 20.03.2009 16:00
Sağol.