**

Türkiye’de ve Dünya’da bir hayalet dolaşıyor. Fethullahçılık hayaleti. Devlet içinde devlet, AKP içinde AKP, ama aslında devletin ve partilerin üstünde, farklı boyutlarda giderek devleşen bir heyula.


Bu cemaat nasıl bu hale geldi?


Doksanlı yıllarda bir ara Hoca Efendi’nin vaazlarına sarmıştım. Televizyonda hiçbirini kaçırmıyordum. Yakınlarım dalga geçmeye başlamıştı, sen de mi mürit oldun diye. Müthiş ilgi çekici söylevlerdi bunlar. Gericilik her zaman cezbeder insanı. Gülen’in hitabet yeteneği de üstündür ya; sadece konuşmakla hiçbir yere varılamaz. Örgütlenme ve çalışma. Kararlılığına ve sabrına borçlu cemaat büyük gelişmesini.


Burada aslında herkesin az çok bildiği noktaları irdelemeye çalışacağız.


Düzgün görünümlü ve çalışkan insanlar üstünden örgütleniyorlar. Düzgün derken kastettiğim, kılık kıyafet, konuşma, tavır, fiziksel görünümden, çevrede düzgün ve doğru bir insan olarak tanınmaya kadar tüm özellikler... Önemli saydıkları insanları (ister medyada, edebiyatta, ister mahallede, köyde) kazanmak için ellerindeki her türlü olanağı kullanıyorlar. Maddi manevi destek, ilerleme imkanları. Amaç, kazanılamasalar bile bu kişilerin etkisizleştirilmesi. Fakat özellikle örgütlenmeye, kadrolaşmaya engel çıkaran unsurlara karşı baskı ve yıldırmadan, bel altı vurmalara karşı her türlü radikal önlem alınabiliyor. Şimdilik fiziksel şiddet dışında. Ticaret, sanayi çevreleri, medya ve akademi dünyası özel yoğunlaşma alanları. Polis, bürokrasi, yargı ve ordu keza.


Şekillere ve kavramlara takılmıyorlar. Örneğin başı açık, gayet “çağdaş” görünümlü kadın fethullahçılar biliyoruz. Atatürkçülük de onlar için sorun teşkil etmiyor. Atatürkçülüğün herkese uyabilen pek çok çeşidi bulunuyor bilindiği gibi. Artık Atatürkçü fethullahçılarla karşılaşmak bizleri şaşırtmıyor. Sessiz kal, işini iyi yap, güçlenene dek ilerle.


Tam da bu özellikleriyle bir dinde reform hareketi gibi fethullahçılık. Zaten üç büyük dini bünyesinde birleştirmek gibi büyük gizli iddialar da taşıyor. Bu, tam da aradığımız şey değil mi? Ah, iki ufak ayrıntı mide bulandırmasa! Biri fethullahçılığın amerikancılığı, öteki piyasacılığı.


Amerikancılık üstüne tutumları ilginç. Çok sıkı bir amerikancı hareket oldukları halde cemaattekilerin çoğunluğu amerikan karşıtı söylemleri gayet iyi yutuyor. Sözde İsrail’e de karşılar, ama açık ve gizli yakın ilişki içindeler. Tabana bunun geçici bir ittifak olduğu mesajı veriliyor alttan. Dünyadaki tartışmasız en büyük güç Amerika’ysa, köprüyü geçene dek ona dayı diyeceğiz! Irak ve Afganistan’da Müslüman soykırımına devam eden süper devlete karşı ya korkunç bir pragmatizm veya kan donduran bir uşaklık duygusu. Amerikanın örgütlediği kimi dinci hareketler sonradan ona karşı dönmüşlerse, fethullahçılar için de böyle bir olasılık küçük de olsa mevcut.


Cemaate her türlü insan katılıyor. Elbette kişisel çıkar peşinde koşanlar da. Buradaki ilke kimseyi dışlamamak. Ama katılan herkes cemaat için, toplum için çalışmayı ön plana almalı. Kişi eğer hırsızsa bırakın yesin, fakat üç hizmet etsin, bir yesin. Solda, özellikle sosyal demokrat ve liberal solda tam tersini görürüz. Üç yesin bir hizmet etsin. Solun cemaat karşısında tutunamamasının önemli nedenlerinden biri bu.


Fethullahçılar bire bir ilişkiler konusunda çalışkanlar. Halkın sıradan küçük ihtiyaçlarını karşılama, dayanışma duygusu yaratma doğrultusunda uzmanlar. Parasal güçleri büyük.


Fethullahçılar pozitif ütopya sahibiler. İdeal diyelim, motivasyon diyelim, manevi güçleri yüksek. 21. yüzyılın İslam’ını yaratacaklarına ve yaşayacaklarına inanıyorlar. Söyledikleriyle yaşamları örtüşüyor, tutarlılık gösteriyor. Disiplinli, en azından görünümde niteliğe önem verici çalışma tarzları var. Genel ahlaksal düzeyleri ve iş sorumluluk anlayışları solun ortalama düzeyinden eksik değil fazla. Solda ütopya zayıfladı, idealist insanlar azaldı. Bizim ütopyalarımız daha çok negatif ütopya artık. Bir şeyleri kurtarmaya çalışıyoruz yeni bir şey yaratmaktan çok. Cemaatleşmeyi kim durduracak? Kuvvayi Milliyeci Kemalizm kuşkusuz ilerici bir güç, ama nasıl bir ütopya sağlıyor halka, ne kadar idealist motivasyon yaratıyor? Solcuların büyük bölümü söyledikleri gibi yaşamayan bencil insanlar. Böyle bir dönemde bile çıkar kaygıları toplumsal kaygılarının önünde. Cemaatleşmeyi durduracak tek güç yeni bir sol coşku olabilir. İnsanlığı ve doğayı bitiren kapitalizme karşı sosyalizm!


Zayıf noktaları yok mu? Var. Birçok. ABD’ye çok bağımlılar. Onun strateji değişikliği başlarına dert açabilir. Sonuçta, “anayasal düzeni ortadan kaldırmayı” hedefleyen gizli bir örgütlenme bu. Şu Mustafa Baybal’ı içeri attırdıkları maddeyi on yıllardır kendileri çiğniyorlar.


AKP ile ilişki. Erdoğan’la araları iyi görünüyor. Ama öteki cemaatler pek memnun değiller bu büyük gücün her şeyi yiyip yutmasından. Erdoğan’la tatlı geçinmeleri patronlarının aynı oluşundan kaynaklanıyor. Dedik ya, patronun tavırları siyasetin cilvelerine göre değişebilir.


Fethullahçılığın başka bir zayıf yanıysa, en vahşi yönleriyle kapitalizmi, en azgın yönleriyle piyasacılığı savunması. Bu tutum yoksul halk açısından şimdiye dek sorun çıkarmadı. Çünkü krize de girse kapitalizm hala çok güçlü, halk bu düzenden hala umutlu. Fakat kapitalizmin insanlığın günlük huzur ve refahını acı bir biçimde bozacağı günler uzak değil. Öyle günlerde fethullahçıların zenginden ve hızlı zenginleşmeden yana tutumu daha zor anlatılabilecek. Zaten asalaklık ve lüks karşısındaki tutumları İslam’ın özüyle (en azından çıkış dönemindeki ruhuyla) ciddi biçimde çelişiyor. Yine de her kirliliği bir şekilde mazur göstermede çok yetenekli olan cemaat kültürü onun da üstesinden gelebilir.


Elbette şunu unutmamak gerek: Sol daima akıntıya karşı kürek çeker, gericilerse akıntıdan yararlanır. Problem, zoru seçenlerin her zaman buna uygun motivasyon ve donanımda bulunmaması.

K. Arslanoğlu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1261
favori
like
share
nichole Tarih: 21.03.2009 18:27
solcu idealistler şahsi menfaatlerini davalarının menfaatlerinden üstün tutdukları için başarılı olma şansları hiç bir zaman yoktur. Müminler ise her zaman birbirlerinin kardeşleridirler.
Han Tarih: 21.03.2009 13:44
Dediğin manayı ben çıkarsam ben de sert tepki verirdim kardeşim. O nedenle kafamızı yormayalım böyle yanlış anlamalara Hakkımız varmı ki helal edelim. Şayet varsa helal olsun kardeşim...
a-yan Tarih: 21.03.2009 13:32
Han kardeşin kullandığı cümleden { sadece gerçek müslümanlar nur cemaatin de var diğer cemaatler de gerçek müslüman yok} diye bir mana çıkardım hakkını helal et kardeş bundan dolayı uyarma gereği duydum
Han Tarih: 21.03.2009 13:04
KONAMI, biz değil de ben diyerek cümleni devam ettirsen daha doğru olurdu çünkü son mesajında alıntı yaptığın cümlem de seni bir tarafa ayırıyorum. Yanlış anlaşılma her zaman olabilir ama karşı tavır çok önemlidir. Senin tavrın gayet düzgün ve yerindeydi. O nedenle de sana teşekkür etmiştim zaten Ve yine tekrar ediyorum yanlış anlaşılmaya mahal verdiğim için hata benim hatamdır...

Bir yerde fikrimiz uyuşmasa bile din kardeşiyiz ve bunu unutmamalıyız. Yani bundan kastım sizin çıkarttığınız manayı ben sizlerden hiçbirine yakıştıramazdım. Aynı Engin abi'nin o ortayan çıkan manayı bana yakıştıramayıpta 'muhakkak o manada dememiştir' diye düşünmesi gibi...

Bu arada Engin abi teşekkür ederim sana yorumun için. Mesajının sonunda 'Eğer yanlış yorumladıysam, yok adam gerçekten benim katılmadığım sizin görüşlerinizde geçen şekilde demek istediyse o zaman hesabını kendisi versin size.' demişsin ama eğerki ben öyle birşey demiş olsaydım sizlere vereceğim hesaptan ziyade Ahirette vereceğim hesabı düşünürdüm. Zaten hesap defterimiz kabarık. Allah muhafaza...

Rabbim cümlemizi doğru yoldan ayırmasın inşallah...
Aleyküm Selam
KONAMI Tarih: 21.03.2009 12:37
Öncelikle cümle düşük olduğundan biz belkide yanlış mana verdik..

Yine anlaşılmayan bir nokta varsa yargılamadan önce sorarsa sevinirim
Ortada bakarsan biz yanlış anlamış olsakda anladığımız şey hoş şey değildi bu yüzden yargılamamız belkide bize göre doğruydu..
Ama mesele enginin anladığı şekilde olduğuna göre sorun ve sıkıntı yoktur ..
Rabbim ayağımızı sabit kılsın..
Selam Dua İle
Han Tarih: 21.03.2009 11:32
[QUOTE=KONAMI]Yanlış yorumladımsa hakkınızı helal ediniz.
Not : Bu başlığa yazmam konuda beni hiç bağlamıyor sadece bu yanıtın cevabına bakıyorum

Yazının sonuna bu ifadeyi eklediğin için teşekkür ederim. Hakkım varsa şayet helal olsun Düşündüğünüz gibi ifademi yanlış yorumlamışsınız. Okuduğum kadarıyla demek istediğimi anlayan tek kişi Levis usta. Sadece 1 kişi doğru anlıyor, diğerleri yanlış anlıyorsa hata benimdir sanırım.

Cümlemi toparlayarak ve açarak bir daha yazayım. Hani yazıda denilmiş ya, insanlar şöyle dürüst böyle düzgün görünmeye çalışıyorlar diye. Öyle görünmeye çalışan yok, insanlar zaten öyle. Diğer bir husus: 'Çevrede düzgün ve doğru bir insan olarak tanınma' iyi bir müslümanın tanımı değilmidir. Bu tanımlamayı göz önünde bulundurarak tamamen safsata olduğunu düşündüğüm bir yazıda tek doğru cümle bu diyerek atıfta bulundum.

Birtek bu cemaattekiler mi müslüman düşüncesine gelirsek, öyle birşey söz konusu bile olamaz. Dinimiz İslam (Elhamdülillah) ve bu dinin içinde çeşitli mezhepler vardır. İnanışımız bu yöndedir değil mi. Kimse kalkıpta onlar müslüman bunlar değil diyemez. Ha en fazla ne olur. Ben dürüst birinsan değilimdir. işime hile hurda karıştırıyorumdur. Mezhebim ne olursa olsun sizce ben iyi bir müslümanmıyım Temas etmek istediğim nokta buydu :3:

Yine anlaşılmayan bir nokta varsa yargılamadan önce sorarsa sevinirim
LEVIS-501 Tarih: 21.03.2009 10:23
Bence Han rumuzlu arkadaşımızın yorumunu yanlış anlamış ve yanlış yorumlamışsınız. Ben o yazının neresinden bakarsam bakayım bahsettiğiniz anlamları çıkartamıyorum. Üst kısımda zaten alıntı yapmış, genel olarak değil yazının sadece o kısmı için doğru kalanı palavra demiş.

A-yan kardeşim sende bir güzel çarpıtmışsın yazıyı adam "Yani gercek Muslumanlar cemaat icerisinde bulunuyor" demiş sen "gerçek müslümanlar bu cemaatin içinde bulunuyor" yazmış gibi yorumluyorsun ikisi arasında dağlar kadar fark var.

Nur cemaati içerisinde gerçek müslümanlar var demekle gercek müslüman nur cemaatindendir aynı şey mi yani.

Nur cemaati ile işim olmaz ama kimseyide yargısız infaz etmeyin. Ben gördüğümü yorumladım. Eğer yanlış yorumladıysam, yok adam gerçekten benim katılmadığım sizin görüşlerinizde geçen şekilde demek istediyse o zaman hesabını kendisi versin size.
KONAMI Tarih: 21.03.2009 09:37
Olayın cemaatle alakası yok bakarsan Peygamber ve selefi yani sahabe zamanında bir cemaat vardı yani Müslümanlar vardı bu yüzden bu cümleye bakarsak onlarıda haşa yok saymamız lazım demekki her konuda özellikle islami konularda söylemlerde bulunurken dikkat etmemiz lazım bunu genel yazdım anlayan anlamıştır.
a-yan Tarih: 21.03.2009 09:32
Han kardeşin{ gerçek müslümanlar bu cemeatin içinde bulunuyor } cümlesi yanlış olmuş öyle olmuş olsa bu kadar cemeat olmazdı Herbir gurubun Islam için bir hareket tarzı vardır